Войната в Иран тласка Индия обратно към Русия
Войната в Иран и блокадата на Ормузкия пролив преначертават световните енергийни зависимости – и Индия е измежду страните, които реагират най-бързо. Според извънредна информация на Ройтерс, Ню Делхи и Москва са почнали договаряния за обновяване на директните доставки на полутечен природен газ (LNG) от Русия – за първи път от началото на войната в Украйна.
Решението идва единствено два месеца откакто Индия внезапно понижи покупките на съветски нефт, в опит да смекчи американските наказателни мита върху индийския експорт. Сега обаче обстановката се е обърнала: офанзивите на Съединени американски щати и Израел против Иран доведоха до съвсем цялостно прекъсване на трафика през Ормузкия пролив – маршрут, през който минава половината от индийския импорт на нефт и LNG.
Резултатът: опашки пред бензиностанции, дефицит на газ и внезапно повишаване на цените.
На този декор Индия и Русия са постигнали „ устно съглашение “ да стартират договаряния за LNG договорка, оповестяват източници на Ройтерс. Заедно с това Москва и Ню Делхи разискват удвояване на съветския дял в индийския петролен импорт – до най-малко 40% в границите на месец.
Индия към този момент е поискала от Вашингтон санкционно изключение, с цел да може да купува съветски LNG без риск от вторични наказания.
Според индийски анализатори страната просто следва националния си интерес.
„ Индия избра курса, който най-добре обслужва нейните ползи, учреден на дългогодишно доверие с Русия “, споделя някогашният дипломат в Москва Аджай Малхотра.
Русия употребява момента, с цел да разшири наличието си в милиардната страна - от енергетиката до въздушния превоз и даже електропреносната мрежа.
В същото време индийски държавни документи, представени от Ройтерс, признават, че намаляването на покупките на на ниска цена съветски нефт е било неточност, която е оставила страната по-уязвима към шока от войната в Иран.
---
Този материал е написан благодарение на изкуствен интелект под контрола и редакцията на най-малко двама публицисти от Клуб Z. Материалът е част от плана " От мястото на събитието предава AI ".
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Решението идва единствено два месеца откакто Индия внезапно понижи покупките на съветски нефт, в опит да смекчи американските наказателни мита върху индийския експорт. Сега обаче обстановката се е обърнала: офанзивите на Съединени американски щати и Израел против Иран доведоха до съвсем цялостно прекъсване на трафика през Ормузкия пролив – маршрут, през който минава половината от индийския импорт на нефт и LNG.
Резултатът: опашки пред бензиностанции, дефицит на газ и внезапно повишаване на цените.
На този декор Индия и Русия са постигнали „ устно съглашение “ да стартират договаряния за LNG договорка, оповестяват източници на Ройтерс. Заедно с това Москва и Ню Делхи разискват удвояване на съветския дял в индийския петролен импорт – до най-малко 40% в границите на месец.
Индия към този момент е поискала от Вашингтон санкционно изключение, с цел да може да купува съветски LNG без риск от вторични наказания.
Според индийски анализатори страната просто следва националния си интерес.
„ Индия избра курса, който най-добре обслужва нейните ползи, учреден на дългогодишно доверие с Русия “, споделя някогашният дипломат в Москва Аджай Малхотра.
Русия употребява момента, с цел да разшири наличието си в милиардната страна - от енергетиката до въздушния превоз и даже електропреносната мрежа.
В същото време индийски държавни документи, представени от Ройтерс, признават, че намаляването на покупките на на ниска цена съветски нефт е било неточност, която е оставила страната по-уязвима към шока от войната в Иран.
---
Този материал е написан благодарение на изкуствен интелект под контрола и редакцията на най-малко двама публицисти от Клуб Z. Материалът е част от плана " От мястото на събитието предава AI ".
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg
КОМЕНТАРИ




