Войната на САЩ и Израел срещу Иран вече е струвала

...
Войната на САЩ и Израел срещу Иран вече е струвала
Коментари Харесай

Войната с Иран натовари глобалните компании с 25 млрд. долара разходи

Войната на Съединени американски щати и Израел против Иран към този момент е коствала на компании по света най-малко 25 милиарда $ – и сметката продължава да пораства, съгласно разбор на Reuters. Преглед на корпоративни изказвания от началото на спора насам, направени от компании, листнати в Съединени американски щати, Европа и Азия, демонстрира отрезвяваща картина на последствията. Бизнесът се сблъсква с внезапно повишаване на силата, раздрани вериги на доставки и търговски направления, прекратени поради контрола на Иран върху Ормузкия пролив.

Най-малко 279 компании са показали войната като причина за предприемане на защитни ограничения за ограничение на финансовите вреди, демонстрира анализът. Сред тях са нараствания на цените и редуциране на производството. Други са спрели изплащането на дивиденти или назад изкупуване на акции, пуснали са чиновници в насилствен отпуск, въвели са спомагателни такси за гориво или са потърсили незабавна държавна помощ.

Тези разтърсвания – следващото разклащащо световно събитие за бизнеса след пандемията от COVID-19 и съветската инвазия в Украйна – охлаждат упованията за остатъка от годината, в случай че няма изгледи за скорошно съглашение за преустановяване на спора.

Това равнище на спад в промишлеността е сходно с следеното по време на световната финансова рецесия и даже по-високо от други рецесионни интервали “, съобщи основният изпълнителен шеф на Whirlpool Марк Битцер пред анализатори, откакто компанията понижи на половина годишната си прогноза и спря дивидента си.

С отслабването на растежа опцията за прекачване на по-високите разноски към клиентите ще понижава, а закрепените разноски ще стават все по-трудни за вдишване, предизвестяват анализатори. Това заплашва маржовете на облага през второто тримесечие и по-късно. Продължителното повишение на цените евентуално ще ускори инфлацията и ще удари така и така нежното потребителско доверие.

Потребителите се въздържат от замяна на артикули и вместо това ги ремонтират “, сподели Битцер.

Производителят на домашен уреди не е единствен. Компании като Procter & Gamble, малайзийският производител на презервативи Karex и Toyota също предизвестиха за възходящите вреди, до момента в който спорът навлиза в третия си месец.

Блокадата на Иран върху Ормузкия пролив – най-важната енергийна „ тясна точка “ в света – изстреля цената на петрола над 100 $ за барел, което е с над 50% повече по отношение на равнищата преди войната. Затварянето на протока увеличи транспортните разноски, ограничи доставките на първични материали и прекъсна жизненоважни търговски направления. Засегнати са доставките на торове, хелий, алуминий, полиетилен и други основни материали.

Една пета от фирмите в разбора, произвеждащи всичко – от козметика и гуми до препарати, както и круизни оператори и самолетни компании – са алармирали за финансов удар поради войната.

Повечето от тях са основани във Англия и Европа, където енергийните разноски към този момент бяха високи, а съвсем една трета са от Азия, което отразява мощната взаимозависимост на тези райони от близкоизточния нефт и горивни артикули.

За съпоставяне, до октомври предходната година стотици компании бяха отчели над 35 милиарда $ разноски, свързани с митата на президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп от 2025 година

Авиокомпаниите образуват най-големия дял от регистрираните загуби, достигащ близо 15 милиарда $, откакто цените на самолетното гориво съвсем се удвоиха. С продължаването на рецесията от ден на ден компании от други браншове също стартират да сигнализират. Японската Toyota предизвести за удар от 4.3 милиарда $, а P&G предвижда спад на облагата след налози от 1 милиард $.

Гигантът в бързото хранене McDonald`s съобщи по-рано този месец, че чака по-висока дълготрайна инфлация на разноските поради продължаващите проблеми по веригите на доставки – оценка, която допреди скоро беше присъща главно за индустриалните компании.

Ръстът на цените на горивата вреди на потреблението измежду семействата с по-ниски приходи, сподели основният изпълнителен шеф Крис Кемпчински, като добави, че „ високите цени на горивата са главният проблем, който следим сега “.

Близо 40 компании от секторите на промишлеността, химията и материалите са декларирали, че ще покачат цените поради зависимостта си от близкоизточни доставки на петрохимически артикули.

Финансовият шеф на Newell Brands Марк Ерцег съобщи по-рано този месец, че всяко нарастване от 5 $ в цената на барел нефт прибавя към 5 милиона $ разноски за компанията.

Германският производител на гуми Continental чака удар от най-малко 100 милиона евро (117 милиона долара) през второто тримесечие поради повишаването на суровините в резултат на високите цени на петрола. Мениджърът в компанията Роланд Велцбахер съобщи по-рано този месец, че резултатът ще стартира да се усеща след три до четири месеца.

Вероятно ще ни удари в края на второто тримесечие, а по-късно ще се прояви с цялостна мощ през втората половина на годината “, сподели той.

Корпоративните облаги останаха постоянни през първото тримесечие, което е една от аргументите съществени показатели, като S&P 500, да доближат нови върхове макар растящите енергийни разноски и покачващата се рентабилност по облигациите на фона на инфлационните опасения.

От 31 март насам прогнозите за чистите маржове на облага през второто тримесечие са понижени с 0.38 процентни пункта за индустриалните компании в S&P 500, с 0.14 пункта за фирмите от бранша на потребителските артикули с циклично търсене и с 0.08 пункта за производителите на съществени потребителски артикули, демонстрират данни на FactSet.

Компаниите от европейския показател STOXX 600 ще се сблъскат с напън върху маржовете още през второто тримесечие, защото ще става все по-трудно да трансферират спомагателните разноски към клиентите, а отбраната от хеджиращи покупко-продажби ще изтича, показват анализатори на Goldman Sachs.

Сектори, ориентирани към потребителите – в това число автомобилният, телекомуникационният и производството на битови артикули – регистрират отрицателни проверки над 5% за идващите 12 месеца, сподели Гери Фаулър, началник на европейската тактика за акции в UBS.

В Япония анализаторите са понижили на половина прогнозите за растеж на облагите през второто тримесечие – до 11.8% по отношение на упованията в края на март.

Истинският удар върху облагите към момента не се е материализирал в докладите на множеството компании “, съобщи Рами Сарафа, основен изпълнителен шеф на Cordoba Advisory Partners.
война с Иран световни компании спомагателни разноски Ормузки проток
Източник: economic.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР