Напрежение на Евро 2026 във Варна: Украинска гимнастичка сложи слушалки по време на руския химн
Войната сред Русия и Украйна още веднъж откри отражение в спорта. Напрежение беляза вчерашния ден на Европейското състезание по художествена гимнастика във Варна след финала на лента при девойките.
Рускинята Яна Заикина завоюва златния орден, а украинката София Краинска остана със сребърното отличие.
По време на церемонията по награждаването, до момента в който звучеше съветският химн, Краинска сложи слушалки на ушите си и закри очите си с ръце.
Случилото се провокира реакции измежду феновете и присъстващите в залата, като моментът бързо се популяризира и в обществените мрежи.
" Днес украинските гимнастички бяха принудени да стоят и да слушат химна на страна, която бомбардира домовете им, унищожава градовете им и краде детството им всеки ден. Решението да се разреши на съветските спортисти да се състезават още веднъж с техния байрак и химн не е „ неутрално. Това е директно оскърбление на украинските спортисти, които не престават да упражняват под сирени за въздушна офанзива, тревога и война. Тези девойки пристигнаха да показват почтено страната си. Вместо това те бяха сложени в обстановка, която наскърбява тяхната чест, болежка и действителност. Спортът не може да съществува отвън човечеството. И няма нищо почтено в това да се желае потърпевшите от войната деца да приветстват знаци на държавата-агресор. Зад всяка украинска гимнастичка през днешния ден стои резистентност, кураж и мощ надалеч оттатък самия спорт ", съобщи фотографът на укаринския тим Мария Музиченко.
Украинската гимнастичка Варвара Чубарова направи сходен жест по време на церемонията по награждаването на топка. Това съревнование беше извоювано от Кира Бабкевич от Беларус, чийто народен химн прозвуча по време на награждаването.
За първи път отдавна на подобен конгрес звучат химните на Русия и Беларус.
Европейското състезание във Варна продължава до края на седмицата. Шампионатът събира рекорден брой участници – 372 гимнастички от 43 страни.
Рускинята Яна Заикина завоюва златния орден, а украинката София Краинска остана със сребърното отличие.
По време на церемонията по награждаването, до момента в който звучеше съветският химн, Краинска сложи слушалки на ушите си и закри очите си с ръце.
Случилото се провокира реакции измежду феновете и присъстващите в залата, като моментът бързо се популяризира и в обществените мрежи.
" Днес украинските гимнастички бяха принудени да стоят и да слушат химна на страна, която бомбардира домовете им, унищожава градовете им и краде детството им всеки ден. Решението да се разреши на съветските спортисти да се състезават още веднъж с техния байрак и химн не е „ неутрално. Това е директно оскърбление на украинските спортисти, които не престават да упражняват под сирени за въздушна офанзива, тревога и война. Тези девойки пристигнаха да показват почтено страната си. Вместо това те бяха сложени в обстановка, която наскърбява тяхната чест, болежка и действителност. Спортът не може да съществува отвън човечеството. И няма нищо почтено в това да се желае потърпевшите от войната деца да приветстват знаци на държавата-агресор. Зад всяка украинска гимнастичка през днешния ден стои резистентност, кураж и мощ надалеч оттатък самия спорт ", съобщи фотографът на укаринския тим Мария Музиченко.
Украинската гимнастичка Варвара Чубарова направи сходен жест по време на церемонията по награждаването на топка. Това съревнование беше извоювано от Кира Бабкевич от Беларус, чийто народен химн прозвуча по време на награждаването.
За първи път отдавна на подобен конгрес звучат химните на Русия и Беларус.
Европейското състезание във Варна продължава до края на седмицата. Шампионатът събира рекорден брой участници – 372 гимнастички от 43 страни.
Източник: moreto.net
КОМЕНТАРИ




