Волейболните ни национали записаха мечтан старт в последната битка за

...

Волейболистите на България победиха Франция след драма и направиха крачка към Токио 2020

Волейболните ни национали записаха желан старт в последната борба за олимпийска квота за Токио 2020. " Лъвовете " надиграха Франция с 3:2 (25:23; 17:25; 25:22, 19:25; 15:8)   в първия си мач от Група В на европейската олимпийска подготовка в Берлин, написа Блиц.

Тя е финален късмет на тимовете да се класират за Олимпиадата в японската столица през лятото.

След мощна игра през първата част националите ни поведоха в срещата след 25:23, само че последва разпределяне в редиците им и французите изравниха след 25:17 в своя изгода във втория гейм. Последва нов решителен гейм за националите ни, които го завоюваха с 25:22 и отново дръпнаха в резултата. " Петлите " имаха лек превес в четвъртата част и постепенно увеличаваха преднината, с цел да я завоюват в последна сметка с 25:19 и да докарат нещата до тайбрек. В него волейболистите на Силвано Пранди започнаха удари и изцяло преобладаваха, с цел да побеждават с 15:8 и да се поздравят с успеха.

БЪЛГАРИЯ - ФРАНЦИЯ 3:2 (25:23; 17:25; 25:22, 19:25; 15:8)

ПЪРВИ ГЕЙМ
България поведе с 4:1 точки. Франция обаче записва 3 поредни точки, с цел да изравни за 4:4. Успешната серия на Франция продължи до 4:6, когато селекционерът на националите ни Силвано Пранди взе порекъсване и това имаше резултат, защото разликата бе понижена до 7:8, след което последваха минути на замяна на точки, с цел да се стигне до 13:15 след мощна офанзива на Цецо Соколов. Мрежата оказа помощ на Виктор Йосифов да осъществя ас и да изравни за 16:16, когато селекционерът на французите Тили тактически взе спиране. Страхотните минути за българите продължиха и Георги Сеганов се оправи превъзходно на обсада, с цел да поведе " трикольорите " към поврат за 17:16.  " Трикольорите " продължиха с положителната си игра и поведоха с 21:18, когато Тили взе втори тайм навън. Французите се подвигнаха и осъществиха 3 поредни точки, само че сполучлив блок навън на нашите прекъсна серията на съперника. Велизар Чернокожев влезе в игра за България и осъществя ас за 24:22. След две пропуснати благоприятни условия за затваряне на гейма се стигна до неточност при блокадата на французите и националите ни завоюваха тази част с 25:23.

ВТОРИ ГЕЙМ
Французите започнаха по-добре втория гейм с три поредни точки. Последва обаче офанзива на Цветан Соколов, която мина през двойната обсада на французите за 1:3.  " Петлите " продължиха да преобладават и националите ни изоставаха с 5:9, когато Пранди изиска спиране. След двойна обсада на мрежата при офанзива на Соколов бе присъдена точка за България. Треньорът на Франция не бе склонен с това и отиде до съдийската маса, с което накъса ритъма на играта. Споровете продължиха към 5 минути и в последна сметка резултатът бе поправен с точка за французите за 11:7 в тяхна изгода. Последва замяна на точки, с цел да се стигне до 14:9 за " петлите ". Цецо Соколов прекъсна положителната серия на противника за 10:16. Добрата игра на французите обаче продължи и те дръпнаха с цели 8 точки за 19:11, до края на гейма нямаха проблеми и след 25:17 изравниха резултата в срещата.

ТРЕТИ ГЕЙМ
" Петлите " поведоха с 3:1 точки в третия гейм, само че българите обърнаха за 6:4. При 11:6 в наша изгода селекционерът Лоран Тили изиска тайм навън, след който обаче Мартин Атанасов осъществя страховит ас за 12:6.  " Лъвчетата " продължиха с положителната игра и резервираха задатъка си до 20:14, когато Тили изиска ново спиране. Французите означиха две поредни точки и Пранди прекъсна играта, след което българите поведоха с 23:17. Последваха три следващи точки за " петлите " и ново спиране за " трикольорите " ни, след което те поведоха с 24:21 и имаха 3 геймбола. Цецо Соколов застана на сервис, само че заби топката в мрежата и пропиля първия геймбол, само че по-късно Алекс Грозданов осъществя офанзива и затвори гейма при 25:22 в наша изгода.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ
С замяна на точки стартира тази част. Мартин Атанасов игра по блокадата за 4:3. Ървин Нгапет изравни при 5:5 и изведе напред французите с контраофанзива при 6:5. " Перлите " продължиха да имат лек превес и лека-полека увеличаваха преднината си. Цветан Соколов понижи до 13:16. Никола Льо Гоф нападна в навън 14:16. Ървин Нгапет заби топката от сервис в мрежата за 15:17. Цветан Соколов нападна около блокадата в навън - 15:19. Бартелеми Шинениези направи 20:15, а Силвано Пранди взе спиране. Мартин Атанасов понижи до 17:21 и по-късно до 19:21 след ас на Виктор Атанасов. Лоран Тили взе спиране, а обсада на Бартелеми Шинениезе изведе Франция до 24:19. “Петлите ” завоюваха тази част с 25:19.

ПЕТИ ГЕЙМ (ТАЙБРЕК)
След няколко бомбени сервиса България поведе с 4:1 в тайбрека и резервира задатъка си при 5:2 след феноменално разиграване, траяло 21 секунди. Последваха неточности от сервис и от двете страни, с цел да стане резултатът 7:4. Размяната на точки продължи, само че след офанзива на Цветан Соколов разликата бе увеличена - 9:5, а след неточност на Нгапет в офанзива резултатът стана 10:5. Добрата игра на националите продължи и те поведоха с 12:6, а по-късно резервираха разликата при 13:7. При 14:8 националите ни имаха цели 6 мачбола. Още първият от тях бе осъществен след топка в навън при офанзива на французите, които оспорваха, само че видеоповторението удостовери точката на България за 15:8 и успеха с 3:2 гейма.

БЪЛГАРИЯ:  Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Розалин Пенчев, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров-либеро
Старши треньор:  Силвано Пранди
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти, Жан Патри, Ървин Нгапет, Кевин Тили, Никола Льо Гоф, Бартелеми Шинениезе - Женя Гребенников-либеро
Старши треньор:  Лоран Тили

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!