Воинът, стърчащ над Съдебната палата и Дома на НХК, всъщностт

...
Воинът, стърчащ над Съдебната палата и Дома на НХК, всъщностт
Коментари Харесай

Нов болезнен въпрос отвори старата рана Альоша в центъра на Бургас

Воинът, стърчащ над Съдебната палата и Дома на НХК, всъщностт е отдаден на „...вожда и учителя на цялото прогресивно човечество - Йосиф Висарионович Сталин ” и е строен през 1953-1954 година

Чия благосъстоятелност е теренът на бургаския площад „ Тройката ”, върху който се извисява Паметникът на Съветската войска, прочут на необятната общност като Альоша? Този писмен въпрос е постъпил по линия на Закона за достъп до социална информация (ЗДОИ) в Общинския съвет и до края на сегашния месец би следвало да му бъде даден отговор в писмена форма.

Търсенето и намирането на отговор какво е естеството на собствеността  на земята може би един път вечно ще " закове и виновника " за появяването му, тъй като несъмнено това е една от язвите на централната част, паралелно с изоставените основи на тоталитарния ГУМ (Градски повсеместен магазин, както през днешния ден наримаме моловете). Той към момента стърчи над здания като Съдебната палата и Дома на културата на НХК на най-комуникативното място в града.

Монументът е строен в интервала 1953-1954 година, малко преди историческия Априлски пленум от 1956 година,  на който се чуват първите рецензии против култа на личността на Сталин, а цялото държавно управление е сменено с близки до Тодор Живков фрагменти, правилни на новия полъх откъм Москва. Съвсем до неотдавна не беше ясно и на кого е отдаден този монумент, само че документи разкриха, че в основите му е положена капсула с надпис... " в името на вожда и учителя на цялото прогресивно човечество - Йосиф Висарионович Сталин ”
 Кого тъкмо поздравява този гиздав момък с автомат Шпагин, чиято глава е обичана спирка за гларуси, не е ясно. Но май теренът под него е държавен и решаваща дума за ориста му ще има Държавата, а не Общината


Питането, импортирано от двама индивида с букви М.С. и С.К., съдържа няколко въпроса:
Чия благосъстоятелност е поземления парцел и какъв е актът, удостоверяващ правото на благосъстоятелност върху него?; Чия благосъстоятелност е монументът на Съветската войска и какъв е документът, удостоверяващ правото на благосъстоятелност върху него?; Съхранява ли се в архива на Община Бургас планова и строителкна документи за монумента?; Има ли настоящ организационен проект за парцела по Кадастралната карта на Бургас и в случай че има - какво планува и защо е предназначен парцелът?; Нанесен ли е монумента в Кадастралната карта на Бургас и с какъв идентификатор?; Извършвани ли са до сегашния миг механически обследвания на монумента и какво е неговот положение?; Изпълнявани ли са действия по подсилване, консервация и реституция на обекта?

 Снимката е от октомври 2018 година и демонстрира сериозна обезценка на десния крайник на Альошата  Дни по-късно повредата бе отстранена, въпреки мнозина, виждайки тези фрагменти, да помислиха, че стартира ремонт на Альошата


Някои от тези въпроси не се нуждаят от отговор.Тези действия бяха осъществени преди няколко години, откакто стана ясно, че десният крайник на Альошата е в окаяно положение и се нуждае от ремонт.
 Така осъмна паметникът в първите дни от спора в Украйна през зимата на 2022 година. Тези омацани железни пана в подножието му демонстрират посрещането на руските войски у нас през 1944 година и линии от фронта и съпротивителното придвижване на партизаните 
По време на първите месеци от към момента вървящата " съветска специфична военна интервенция в Украйна " от 2022 година пък паметникът неколкократно бе нападнат от политически деятели, които го оцветяваха в алено и рисуваха обидни графити по него. В тази връзка той бе измиван с пароструйки и абразиви всякога, като последния, през април т.г., се оказа съдбовен за по-голямата част от фигурите в релефа. Тяхното покритие, наречено „ патина ”, беше изцяло унищожено от почистването с химикали и пясък под налягане.


 Това последно усърдно разчистване дефинитивно е унищожило релефа
Останалата част от въпросите обаче са от необикновен публичен интерес

Противно на упованията на мнозина, теренът, който е неразделна част от пл. „ Тройката ”, се оказа не общински, а държавен, откри Флагман. Вероятно той  е част от фонда на Министерството на културата и попада под попечителството му. А държавна политика ли е действително съхранението на комунистически монументи, неразрешени със закон още в ранните дни на така наречен „ българска народна власт ”?



Същите вносители на гореизброените въпроси са изпратили и друго писмо до Общинския съвет, още веднъж цитирайки ЗДОИ, с който се търси документ от същия ранен интервал при започване на Прехода. Става въпрос за извънредно любопитно, само че забравено решение на тогавашняи ОбС-Бургас в интервала 1992-1993 година, с което е бил предписан ремонт на монумента на Съветската войска (паметник на Альоша).



Вносителите прецизират, че подобен документ изрично съществува, евентуално те са били директни очевидци или участници в това, само че за жалост решението не може да бъде открито в архива на локалния парламент, защото по закон тези документи се съхраняват за интервал от 20 години. Така действително не се знае и  от коя дата е въпросното решение. М.С. и С.К. желаят то да бъде издирено в архива, като се извърши инспекция за целия мандат на Общински съвет в интервала 1991-1995 година, когато кмет е бил носителят на синята концепция Продан Проданов.
 В тази постройка, в която все още се обитава Областна администрация, през ранните 90-те и до началото на 21 век, беше Общинският съвет. Именно тук е взето и решението за демонтажа на Альошата, което над 30 години по-късно остава неизпълнено
С двете писма до локалния парламент се възражда незабравима тематика, която очевидно още е настояща за Бургас. Впрочем зад буквите С.К. нашият екип разпозна дисидентът Стойчо Кьосев, който тъкмо по това време беше ръководител на Координационния съвет на Съюз на демократичните сили и дори бе претендент за кмет през 1991 година, той бе измежду най-популярните персони, защото разгласи гладна стачка пред Партийния дом, с помощта на която постройката бе завладяна и превърната в Свободен университет. Днес в нея се обитават съдът и прокуратурата, а частният вуз си подвигна личен сграден фонд. Кьосев в наше време възроди философския си клуб от последните години на тоталитаризма и просвещава младежи в чистата народна власт. Той е на 67 години.

 

 
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР