Водният режим, замърсеният въздух и липсата на реформи поставят България

...
Водният режим, замърсеният въздух и липсата на реформи поставят България
Коментари Харесай

Валежите да не ни успокояват, идва режим на водата, предупреждава министър

Водният режим, нечистият въздух и неналичието на промени слагат България пред екологични провокации, които изискват незабавни дейности и устойчиви решения

Режимът на водата в страната може да се върне през февруари, предизвести министърът на околната среда и водите Петър Димитров в неделя по БиТиВи. Това следващо предизвестие за допустима водна рецесия разкрива освен непредсказуемостта на обстановката, само че и хроничната липса на стратегическо ръководство на водните запаси в България.

Министърът означи, че макар преваляванията към празниците, ниските температури и замръзването на водоизточниците ще усложнят в допълнение обстановката. " По време на празниците в някои региони като Плевен имаше вода, само че това е единствено краткотраен резултат. Очакваме, че при захлаждането през февруари безводният интервал може да се върне ", съобщи той. 

Димитров посочи нуждата от цялостна промяна в ръководството на водните запаси, като уточни, че над 140 обитаеми места към този момент са в режим на вода. " Управлението на ресурсите е фрагментирано, отговорностите са размити сред разнообразни министерства и институции, " разяснява той.

Министърът направи и ретроспекция, като съобщи, че България е била водач в ръководството на водните и хидромелиоративните мрежи в предишното, само че през днешния ден изостава съществено. Партньорството с Израел за рационализация на водните технологии беше показано като положителна стъпка, само че е обезпокоително, че страната би трябвало да разчита на задгранична помощ за възобновяване на позиции, които в миналото е заемала с горделивост.

По отношение на мръсния въздух, Димитров означи, че битовото отопление и превозът остават съществени замърсители, само че в същото време акцентира, че общинските ограничения водят до усъвършенстване. 

Накрая, министърът засегна тематиката за таксата боклук, като предложи тя да бъде изчислявана въз основата на количеството боклуци, а не на данъчната оценка на парцела. Въпреки че тази концепция има капацитет да внесе правдивост в системата, неналичието на ясни елементи и гаранции за осъществяване буди подозрения дали фактически ще докара до обещаното понижение на разноските за семействата.

 
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР