Хизбула се обяви против рамковото споразумение за сигурност между Ливан и Израел и го нарече капитулация
Водачът на " Хизбула " Наим Касем се разгласи срещу контрактуваното с посредничеството на Съединени американски щати съглашение сред Израел и Ливан, ден откакто то бе подписано, и го дефинира като капитулация пред Израел, съобщи Ройтерс.
В публикувана от него позиция Касем назова съглашението " незначително " и упрекна ливанското държавно управление, че е направило едностранни отстъпки в ущърб на ливанския суверенитет.
Той разкритикува ситуациите в контракта, обвързващи изтеглянето на Израел с разоръжаването на " Хизбула ", проиранско шиитско придвижване. По думите му това на процедура узаконява израелското военно наличие и прекрачва " всички червени линии ".
Групировката ще продължи въоръжената опозиция, добави Касем. " Никога не сме напускали бойното поле и при най-трудните условия, няма да го създадем и в този момент ", уточни той.
По-рано през днешния ден Израел нанесе удар в Южен Ливан, в региона на град Набатийе. Израелската войска сподели пред Ройтерс, че е употребила безпилотен уред, тъй като не е имала сили в региона. Според израелските военни цел на офанзивата е било лице, което е представлявало опасност за Израелските сили за защита (ЦАХАЛ), само че не дадоха повече детайлности, нито доказателства.
Касем сподели, че подписаният по-рано този месец иранско-американски меморандум, който подсигурява териториалния суверенитет на Ливан, би трябвало да бъде основата за преустановяване на спора с Израел, който се водеше паралелно с войната в Иран, а не вашингтонското съглашение от през вчерашния ден.
В публикувана от него позиция Касем назова съглашението " незначително " и упрекна ливанското държавно управление, че е направило едностранни отстъпки в ущърб на ливанския суверенитет.
Той разкритикува ситуациите в контракта, обвързващи изтеглянето на Израел с разоръжаването на " Хизбула ", проиранско шиитско придвижване. По думите му това на процедура узаконява израелското военно наличие и прекрачва " всички червени линии ".
Групировката ще продължи въоръжената опозиция, добави Касем. " Никога не сме напускали бойното поле и при най-трудните условия, няма да го създадем и в този момент ", уточни той.
По-рано през днешния ден Израел нанесе удар в Южен Ливан, в региона на град Набатийе. Израелската войска сподели пред Ройтерс, че е употребила безпилотен уред, тъй като не е имала сили в региона. Според израелските военни цел на офанзивата е било лице, което е представлявало опасност за Израелските сили за защита (ЦАХАЛ), само че не дадоха повече детайлности, нито доказателства.
Касем сподели, че подписаният по-рано този месец иранско-американски меморандум, който подсигурява териториалния суверенитет на Ливан, би трябвало да бъде основата за преустановяване на спора с Израел, който се водеше паралелно с войната в Иран, а не вашингтонското съглашение от през вчерашния ден.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




