БИТКАТА ПРОДЪЛЖАВА: Българите, обвинени в шпионаж не се признават за виновни
ВОбединеното кралство продължава процесът против българските жители, упрекнати в шпионаж в интерес на Русия, предава националното радио.
На последното съвещание на Централния углавен съд бяха изслушани юристите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които не престават да не се признават за отговорни.
Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов се признаха за отговорни още при започване на процеса.
Габерова, Иванова и Иванчев обаче отхвърлят умишлено да са шпионирали за Русия и настояват, че са жертва на машинация и операция.
Адвокатът на Габерова Антъни Мелцер съобщи, че Бисер Джамбазов ловко е употребявал своята държанка като щит в шпионските си интервенции.
Той я е лъгал, че работи за Интерпол, а тя е била уверена, че върви на почивки с него, а не на разследващи интервенции.
Мелцер сподели, че действителността е, че Габерова е била „ изцяло увлечена по Джамбазов и това е замъглявало преценката й, до момента в който е правила наблюдения “.
Според Мелцер, Габерова е „ простодушна, наивна козметичка от малко градче в България “.
Адвокатът на Иванчев, който е някогашен другар на Габерова, съобщи пред съда, че тя е напуснала клиента му поради Джамбазов, който й е предложил „ по-добър живот “.
Бившата другарка на Джамбазов – Картин Иванова, пък твърди, че е считала наблюдението на украински бойци в база на американската войска край Щутгарт за „ сантиментална отмора “ и е намерила видеоклипове от вътрешността въз основата в YouTube.
Нейният бранител Рупърт Боуърс съобщи, че видеото, което тя е снимала, демонстрира, че базата е на основен път и не е било нужно някакво особено наблюдаване или потребление на прецизна техника.
Джамбазов и Иванова бяха упрекнати, че са възнамерявали да употребяват комплицирани устройства за добиване на информация от телефоните на чиновници в базата.
В YouTube обаче има видео, качено от американците Тим и Мишел Фостър, които вършат обиколка на жилището си в базата, обсъждайки „ страхотното местонахождение “, дружно с размера на банята.
Иванова също отхвърля да е имала 18 подправени персонални карти и паспорти.
Процесът продължава.
SafeNews напомня, че Президентството опроверга изказванията на подсъдимите за шпионаж в Лондон за връзки с „ висшите ешелони “ на властта
Още вести четете в: България, Крими & Темида, Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




