Вносът на израелски газ в Египет през април е достигнал най-високи нива от година
Вносът на израелски природен газ в Египет е скочил до най-високите си равнища от 12 месеца през април т. година, отбелязвайки последователно възобновяване на потоците след спирането поради войната сред Израел и Иран и районното напрежение, заяви онлайн изданието „ Ат Така” (Attaqa), базирайки се на данни на основаното във Вашингтон Звено за енергийни проучвания.
Северноафриканската страна е внесла почти 856 млн. кубични метра газ през април в съпоставяне със 161 млн. кубични метра през март. Месечното нарастване от 452 % идва, откакто Тел Авив разгласи, че възобновява работата на газовото находище „ Левиатан “ след 33-дневно прекъсване от съображения за сигурност.
Възстановяването на египетския импорт съответствува с 19-процентно нарастване на израелския потенциал за рандеман на газ от началото на 2026 година, което оказва помощ на Тел Авив да извършва уговорките си за експорт към Египет и Йордания.
Доставките на синьо гориво от Израел за Египет са достигнали най-големия си размер през април м.г. - 918 млн. кубични метра.
Като цяло общият импорт на газ в Египет се е нараснал с 44 % на годишна база през април до 2,19 милиарда кубични метра спрямо 1,52 милиарда кубични метра през същия месец на 2025 година Скокът се дължи на рекордно високия импорт на полутечен природен газ (ВПГ) през април в размер на 1,33 милиарда кубични метра. За съпоставяне, през същия месец през миналата година вносът на ВПГ е бил с 0,608 милиарда кубични метра.
Според последните данни на Звеното за енергийни проучвания вносът на полутечен газ е нараснал до 1,52 милиарда кубични метра през май, като страната разчита съвсем напълно на доставки от Съединени американски щати.
Израел стартира да доставя синьо гориво за Египет от находищата „ Левиатан” и „ Тамар” при започване на 2020 година, в сходство със съглашение с частната египетска компания „ Долфинус” ( “Dolphinus”). През 2021 година двете страни подписаха меморандум за съгласие между тях, а през юни 2022 година и тристранен меморандум с Европейския съюз за увеличение на износа на синьо гориво за Стария континент, в това число на експорт на израелски газ посредством египетските съоръжения за втечняване „ Едко” и „ Дамиета”, които се намират на средиземноморското крайбрежие. Миналата година Кайро подписа огромна договорка на стойност 35 милиарда $ за импорт на газ от „ Левиатан”.
Северноафриканската страна е внесла почти 856 млн. кубични метра газ през април в съпоставяне със 161 млн. кубични метра през март. Месечното нарастване от 452 % идва, откакто Тел Авив разгласи, че възобновява работата на газовото находище „ Левиатан “ след 33-дневно прекъсване от съображения за сигурност.
Възстановяването на египетския импорт съответствува с 19-процентно нарастване на израелския потенциал за рандеман на газ от началото на 2026 година, което оказва помощ на Тел Авив да извършва уговорките си за експорт към Египет и Йордания.
Доставките на синьо гориво от Израел за Египет са достигнали най-големия си размер през април м.г. - 918 млн. кубични метра.
Като цяло общият импорт на газ в Египет се е нараснал с 44 % на годишна база през април до 2,19 милиарда кубични метра спрямо 1,52 милиарда кубични метра през същия месец на 2025 година Скокът се дължи на рекордно високия импорт на полутечен природен газ (ВПГ) през април в размер на 1,33 милиарда кубични метра. За съпоставяне, през същия месец през миналата година вносът на ВПГ е бил с 0,608 милиарда кубични метра.
Според последните данни на Звеното за енергийни проучвания вносът на полутечен газ е нараснал до 1,52 милиарда кубични метра през май, като страната разчита съвсем напълно на доставки от Съединени американски щати.
Израел стартира да доставя синьо гориво за Египет от находищата „ Левиатан” и „ Тамар” при започване на 2020 година, в сходство със съглашение с частната египетска компания „ Долфинус” ( “Dolphinus”). През 2021 година двете страни подписаха меморандум за съгласие между тях, а през юни 2022 година и тристранен меморандум с Европейския съюз за увеличение на износа на синьо гориво за Стария континент, в това число на експорт на израелски газ посредством египетските съоръжения за втечняване „ Едко” и „ Дамиета”, които се намират на средиземноморското крайбрежие. Миналата година Кайро подписа огромна договорка на стойност 35 милиарда $ за импорт на газ от „ Левиатан”.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




