ПП внася законопроекти за такса върху руския газ и за решаване на проблеми с бензина и с допълнителни отчети за фирмите
„ “ внася в Народното събрание три законопроекта, с които се вкарва вноска върху преноса на съветски газ, взема решение се казусът с условията за биоетанола в бензиновите горива и се понижава административната тежест за бизнеса посредством отсрочване на въвеждането на нови условия за доклади за резистентност на предприятията.
Промените в Закона за надзор и използване на прилаганите ограничаващи ограничения с оглед дейностите на Русия, дестабилизиращи ситуацията в Украйна, плануват въвеждане на енергийни вноски в размер на 20 лева на мегаватчас за импорт и пренос на природен газ с генезис от Русия.
Целта е гарантиране на енергийната самостоятелност на страната и увеличение на приходите в бюджета. Според изчисленията, от тази мярка в бюджета ще влизат към 3 милиарда лева годишно, които няма да бъдат платени от българския бизнес и жителите.
Те могат да се разходват за политики в региона на опазването на здравето, образованието и други предпочитани области.
С промени в Закона за силата от възобновими източници се включват етерите, създадени от биомаса, които са пропуснати в последните промени в този закон и основават заплаха от рецесия на пазара на бензин от 1 март 2025 година, защото операторите не могат да отговорят на условията за блендиране на бензиновите горива с биоетанол.
За този проблем сигнализираха от Българската петролна и газова асоциация.
Третият законопроект е за промени в Закона за счетоводството, с които се отсрочва с една година използването на европейски наставления, въвеждащи условието за в допълнение отчитане на предприятията по отношение на устойчивостта. Причината е, че все още към момента липсва задоволително на практика опит в използването на стандартите за резистентност както на европейско, по този начин и на международно равнище.
Това попречва доста набирането на данни и подготовката на нефинансови доклади от предприятията за осъществяването на т.нар ESG политики. Бизнесът в България, заради изброените справедливи аргументи, не може да се приготви в точния момент за въвеждането на новите условия за нефинансово отчитане. Към днешна дата директивата е транспонирана от 18 страни членки, а други 11 към момента не са я въвели в своето законодателство. Сред тях е и Германия, в която има мощни апели за преразглеждане на тези условия. Това се вижда от информация на уеб страницата на Accountancy Europe (AE). За този проблем беше обявено от Института на дипломираните експерт-счетоводители, оповестяват от пресцентъра на партията.