ВМРО-ДПМНЕ не вярва, че България ще спре Северна Македония за

...
ВМРО-ДПМНЕ не вярва, че България ще спре Северна Македония за
Коментари Харесай

Продължава сагата с членството на Северна Македония в ЕС

ВМРО-ДПМНЕ не има вяра, че България ще спре Северна Македония за Европейски Съюз. Това излиза наяве от изявление на някогашния македонски министър председател Любчо Георгиевски в изявление за "360 градуса ". Вчера стана ясно, че се чака той да посети страната ни, с цел да се откри обща точка сред двете съседки след неуспеха на комисията, която обсъждаше историята на Гоце Делчев.

"България мечтаеше македонски политик да каже, че Гоце Делчев е общ воин, а в този момент, когато това се случи, не приема и такава дефиниция, съобщи Георгиевски.

"Ако гледаме позициите на нашия министър председател, на президента, Гоце Делчев е общ бунтовник на Македония и на България. Сега България не приема и това. Тук виждам суетност у българските членове на комисията. Като че не желаят да схванат, че допреди три години никой в Македония не смееше да каже, че Делчев е общ воин на България и на Македония. И аз не го споделях, тъй като щяха да ме раздерат, казвал съм, че би трябвало да преразгледаме нащата позиция. Смятам, че дълго време фантазия на българската политика беше македонски политици да кажат, че Делчев е общ воин. И в този момент, когато това е казано, те сякаш не схващат какво значи за един македонски политик да каже такова нещо ", споделя още той.

Междувременно водачът на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски прикани водачите на главните политически партии в Северна Македония да провеждат лидерска среща, на която да беседват по всички основни въпроси, като казуса с България, идното броене, стопанската система, образованието, оповестяват македонските медии. Според него лидерската среща би трябвало да бъде свикана от ръководителите на партиите, а не от президента, съобщи БНР.

За коментара на външния министър Буяр Османи, че водачът на ВМРО-ДПМНЕ спекулира и не е имало предложение от България за нов контракт, сходен на Преспанския с Гърция, Мицкоски сподели, че очаквал по-голяма политическа просвета от външния министър, оповестява "Плусинфо ".

"Призовавам водачите на партиите на среща, да седнем и да беседваме намерено за проблемите с източния ни комшия. Не имам вяра, че България ще блокира Македония и ги предизвиквам да не го вършат. И по-рано имах телефонна връзка с Османи, само че а страдание съм привикнал да слушам погрешни неща от другата страна на линията. Много политици не помниха какво е чест, почтеност и дума. Като ВМРО-ДПМНЕ призоваваме водачите на главните политически партии на лидерска среща, на която да беседваме по всички основни въпроси като казуса с България, преброяването, стопанската система, за неуспеха в образованието и да излезем дружно с решения ", сподели Мицкоски.

Той повтори, че остава на позицията си, че е разговаряно за нов контракт с България, който подразбира промени в конституцията и добави, че никой от българската страна до момента не е е отрекъл това.

"Странно е, че никой от тяхна (българска) страна не е отрекъл това. А по какъв начин стигнахме до това състояние, е към този момент различен въпрос. Кои са политиците, които ни доведоха до такава степен през днешния ден да се опасяваме за нашата европейска вероятност. Това е въпрос, който заслужава открит диалог на лидерска среща и след този диалог да излезем и да предложим решение или да кажем най-накрая, че не можем да се разберем между тях и тогава ще би трябвало да търсим различен път ", сподели Мицкоски.
Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР