ВМА винаги е била обърната с лице към проблемите на

...
ВМА винаги е била обърната с лице към проблемите на
Коментари Харесай

Ген. Мутафчийски: Професионалистите по здравни грижи са незаменими!

ВМА постоянно е била обърната с лице към проблемите на сестринството и на експертите по здравни грижи като цяло. Ние не пестим средства за тяхното обосноваване – освен от позиция на парично заплащане, само че и във връзка с тяхното развиване.

Това съобщи началникът на Военномедицинска академия (ВМА) генерал-майор проф. доктор Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS при откриването на двудневния симпозиум „ Специфика и провокации в работата на експертите по здравни грижи в състава на ВМА и военните формирования на Българската войска ”.

 

Той посочи, че през последните години се вижда наклонност за понижаване на една извънредно значима част от медицинския екип, каквато са експертите по здравни грижи: Колеги, вашата роля е незаменима – било във връзка с реда в клиниките, положителните условия и чистотата, или милосърдието към болните, които идват уплашени и уплашени от заболяването. Вие сте хората, които се пробвате да намалите този потрес и да се опитате да им създадете домакински уют, акцентира началникът на ВМА.

 

От думите му стана ясно, че ВМА ще продължи програмата за образование на военномедицинските сестри: Те се потвърдиха като извънредно стимулирани и изцяло съзнаващи своите отговорности. Защото военната униформа не е нормално работно облекло. Тя носи спомагателни условия. И те потвърдиха, че са почтени да я носят, като част от тях отпътуваха на задача зад граница незабавно след завършването си. Справиха се чудесно, макар че там работят в доста тежки условия, нерядко в действителна бойна конюнктура.

Целта на това събиране е да покажем нашата мощ, а точно военномедицинските експерти. Особено на фона на заобикалящата ни среда – пандемични условия, военни дейности наоколо до нас и други. Ние постоянно сме били на първа линия и постоянно сме доказвали своя висок морал и професионализъм, съобщи от своя страна Валентина Цекова, основна здравна сестра на ВМА.

 

Сред гостите бяха представители на медицински университети, Столична гилдия на БЛС и Българската асоциация на експертите по здравни грижи.

 

ВМА постоянно са били измежду главните стожери на опазването на здравето. Нейните чудесно готови лекари и експерти по здравни грижи бяха в челните редици в борбата против COVID-19 и избавиха доста пациенти. Времето, в което живеем носи редица провокации, свързани с авимедицинска евакуация, кръводаряване в изключителни обстановки и други. Затова считам, че опитът, който ще бъде споделен по време на този конгрес, ще бъде изключително потребен за всички медицински експерти от цялата страна, посочи Милка Василева, ръководител на Управителния съвет на Българската асоциация на експертите по здравни грижи.

Участниците във форума имаха опция да следят проява за реакция при случай с голям брой потърпевши, която се организира във Военномедицинския симулационен подготвителен център.

 

 

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР