Властите задържаха в Испания бившия служител на банка HSBC Ерве Фалчиани
Властите задържаха в Испания някогашния чиновник на банка HSBC Ерве Фалчиани, който е обвързван с появяването на така наречен "Списък на Фалчиани", заяви вестник „ Мундо “. Според информацията той е бил задържан по искане на швейцарските управляващи, които желаят неговото изгонване. Испанската страна получи интернационална заповед за арест на Фалчиани на 19 март.
Скандалът към банка HSBC си развихри през февруари 2015 г, когато Международният консорциум на проверяващите публицисти получи достъп до данните за сметките на повече от 100 000 клиенти на швейцарския филиал на банката. Списъкът бе формиран от програмиста Ерве Фалчиани, който го предал на управляващите на Франция. Повечето от клиентите, включени в този лист, се измъквали от заплащане на налози, защото сметките в банката били секрети.
Наред с това публицистите разкриха, че услугите на швейцарския банков филиал са били употребявани от незаконни и даже терористични групировки за пране на пари.
Федерален съд в Швейцария призна Фалчиани за отговорен за стопански шпионаж и задочно го осъди на пет години затвор.
HSBC е една от най-големите финансови институции в света с основен офис в Лондон. Банката обслужва повече от 37 млн. клиенти по целия свят. Акциите й се търгуват на фондовите пазари по света. Банката има повече от 204 000 клиенти. /АФП
Източник: bgnes.com
КОМЕНТАРИ




