Властите в Иран арестуваха бащата на Махса Амини и попречиха на семейството й да проведе бдение в чест на първата годишнина от смъртта й, съобщиха правозащитни групи на фона на съобщения на спорадични протести в цялата страна въпреки засиленото присъствие на службите за сигурност.
Амджад Амини беше арестуван рано в събота, когато напусна семейния дом в Сакез в западен Иран и освободен, след като беше предупреден да не провежда панихида на гроба на дъщеря си, според Кюрдската мрежа за правата на човека (KHRN), 1500tasvir монитор и групата за правата на човека в Иран (IHR).
Доклад на официалната новинарска агенция IRNA обаче отрече Амджад Амини да е бил арестуван. По-късно агенцията съобщи, че силите за сигурност са осуетили опит за убийство срещу него.
Смъртта на Махса Амини, 22-годишна кюрдка, арестувана от иранската полиция за морал миналата година за предполагаемо нарушаване на задължителните правила за обличане, доведе до месеци на едни от най-големите протести срещу църковното управление, виждани някога в Иран, и привлече международни осъждане.
Повече от 500 души, включително 71 непълнолетни, бяха убити по време на протестите, докато стотици бяха ранени и хиляди арестувани, казаха правозащитни групи.
Иран извърши седем екзекуции, свързани с размириците.
С падането на нощта в събота засиленото присъствие на службите за сигурност в главните градове на Иран и в предимно кюрдските райони изглежда възпря широкомащабни протестни митинги, но правозащитните групи съобщиха за спорадични сблъсъци в няколко района на страната.
Видеоклипове, публикувани в социалните медии, показват хора, събрали се на главна улица в столицата Техеран, които аплодират млада протестираща двойка, докато шофьорите натискат клаксоните на колите си в знак на подкрепа.
Един от най-известните затворници в Иран, носителят на награди активист за права Наргес Мохамади и три други задържани жени изгориха забрадките си в двора на затвора Евин в Техеран, за да отбележат годишнината, според публикация в Instagram на Мохамади.
Извън Техеран, в затвора за жени Карчак, правозащитни групи казаха, че е избухнал пожар, когато силите за сигурност са потушили протест на затворници. Мрежата за правата на човека на Кюрдистан каза, че специални сили са били жени в затвора и са стреляли с куршуми. IRNA съобщи, че пожар е обхванал женското отделение в Карчак, след като осъдени, очакващи екзекуция, са подпалили дрехите си. Каза, че пожарът е потушен и няма жертви.
Съобщава се също за протести в град Карадж, западно от Техеран, и в Машхад, североизточно от столицата. Един видеоклип, публикуван в социалните медии, показва група демонстранти в квартал Карадж на Гохардащ, които скандират „Ние сме велика нация и ще си върнем Иран“, докато шофьорите натискат клаксоните си и викат насърчение.
В кюрдския град Махабад правозащитната група Hengaw каза, че силите за сигурност са открили огън, ранявайки най-малко един човек. Освен това се казва, че няколко души са били ранени в град Керманшах, но няма официално потвърждение за двата инцидента.
В родния град на Амини полуофициалната новинарска агенция Fars съобщи, че полицията, използваща пистолет със сачми, е ранила сериозно мъж, който „пренебрегнал предупреждение“. В него се казва, че мъжът е в интензивно отделение след претърпяна операция, но не се предоставят повече подробности.
Хенго идентифицира мъжа като Фардин Джафари и каза, че е бил прострелян в главата близо до гробището, където е погребан Амини.
Ал Джазира не можа да потвърди доклада.
Hengaw също съобщи за широко разпространена обща стачка в кюрдските райони в събота, разпространявайки видео и снимки, които изглежда показват почти празни улици и затворени магазини. Активистите за правата на човека в Иран, друга група, която следи отблизо събитията в страната, също съобщиха за общата стачка.
Но държавните медии отхвърлиха докладите, като IRNA каза, че Сакез е „напълно тих“ и че призивите за удари в кюрдските райони са се провалили поради „бдителността на хората и присъствието на сили за сигурност и военни“.
Агенцията цитира служител в провинция Кюрдистан, който казва: „Редица агенти, свързани с контрареволюционни групи, които са планирали да създадат хаос и да подготвят медиен фураж, бяха арестувани в ранните часове тази сутрин.“
Междувременно Революционната гвардия на Иран арестува лице с двойно гражданство, заподозряно в „опит за организиране на безредици и саботаж“, според IRNA, един от няколкото ареста на „контрареволюционери“ и „терористи“, съобщени.
Демонстрации и бдения бяха проведени и извън Иран, като протестиращи се събраха в Сидни, Париж, Лондон, Рим, Торонто, Ню Йорк и Вашингтон, окръг Колумбия, за да отбележат смъртта на Амини.
Кметът на Париж Ан Идалго обяви, че градина във френската столица вече носи името на Амини. Кметът нарече Амини герой на иранската съпротива и каза, че Париж „почита нейната памет и нейната битка, както и тези на жените, които се борят за свободата си в Иран и другаде“.
Градината Villemin, която сега също носи името на Амини, е в 10-ти район на Париж, до канал с популярни обиколки с лодка.
Във Вашингтон, столицата на Съединените щати, стотици протестиращи се събраха в парк срещу Белия дом, държейки портрети на Амини. Говорителите водеха тълпата със скандирания „Кажете името й … Махса Амини“ и рецитираха „Ние сме революцията“, както и „Права на човека за Иран!“
В изявление в петък президентът на САЩ Джо Байдън каза: „Историята на Махса не приключи с бруталната й смърт. Тя вдъхнови едно историческо движение – Жена, живот, свобода – което повлия на Иран и повлия на хората по целия свят.“
Междувременно САЩ обявиха санкции срещу повече от две дузини физически и юридически лица, свързани с „насилственото потушаване“ на протести от Иран, докато Обединеното кралство наложи санкции на четирима ирански официални лица.
Иран обвини за миналогодишните протести САЩ и други чужди сили, без да предоставя доказателства, и оттогава се опитва да омаловажи безредиците, дори когато се опитва да предотврати възобновяване.
В доклад от миналия месец Amnesty International заяви, че иранските власти „подлагат семействата на жертвите на произволни арести и задържания, налагат жестоки ограничения върху мирните събирания на гробни места и унищожават надгробни паметници на жертвите“.
Много журналисти, адвокати, активисти, студенти, академици, художници, общественици и членове на етнически малцинства, обвинени във връзки с протестната вълна, както и роднини на протестиращи, убити по време на безредиците, са арестувани, призовани, заплашвани или уволнени от работа през последните няколко седмици, според ирански и западни правозащитни групи.
Иранският всекидневник Etemad съобщи през август, че адвокатът на семейството на Амини също е изправен пред обвинения в „пропаганда срещу системата“.
Ако бъде признат за виновен, Салех Никбахт е изправен пред присъда затвор между една и три години.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции




