Осмата научна конференция в Монтана събра изследователи от Оряхово до Мюнхен
„ Власт и общество в Северозапада – институции и сдружения от края на ХІХ век до през днешния ден “ е тематиката на научната конференция, която се провежда за поредна година от община Монтана, института по балканистика, с център по тракология към Българска академия на науките – филиал Монтана, Регионален научен център и Регионален исторически музей.
Форумът е част от програмата на общината за празника на Монтана – Денят на Свети Дух и е отдаден на 150 годишнината от Априлското въстание. В рамките на деня ще бъдат показани отчети от 15 учени.
Конференцията бе открита от Валери Георгиев, който управлява районния научен център към Българска академия на науките в Монтана. Центърът съществува към този момент 13 години, а през 2018-ма към него бе открит и филиал на Центъра по балканистика с институт по тракология към Българска академия на науките.
„ Това е осмата научна конференция, която вършим в Монтана с цел да подтикваме развиването на проучванията върху Северозапада, съобщи във встъпителното си слово. член кор. проф. дин Александър Костов – ръководител на Института по балканистика с център по тракология. Стремим се да привличаме повече учени и разпространяваме отчетите им. Сигурен съм, че това което ще чуем през днешния ден ще способства за разбирането на взаимоотношенията сред властта и общество, съобщи проф. Костов.
Към присъстващите се обърна и кметът Златко Живков. В изявлението си той подчертава върху историята на кметовете на Монтана след Освобождението до днешни дни – тематика, която изследва историкът Йордан Герасимов.
„ Хората би трябвало да се избавят от предразсъдъците си за Северозапада, тъй като развиването та региона е явно, всичко назад на това е плод на недоумение и непознаване на историята “, съобщи Живков.
Доц. Борислав Великов – ръководител на ХХХІХ Народното събрание направи онлайн послание към конференцията. Великов акцентира значимостта на събитието за бъдещото развиване на Монтана като научен център и удостовери уговорката си да продължи дарителството за издание на отчетите от конференцията.
В нея вземат участие член кор. проф. дин Александър Костов /ИБЦТ – БАН/, акад. Ячко Иванов /БАН/,гл. ас. доктор Маргарита Добрева/ ИБЦТ – БАН/, доцент доктор Людмила Миндова /ИБЦТ-БАН/, доцент доктор Ваня Иванова /РИМ – Монтана/, доктор Димитър Дамянов /Научно-изследователски център Креативни Дейности – Мюнхен/ доктор Евгения Найденова /Исторически музей- Оряхово/, Владимир Пауновски /ИБЦТ-БАН/, Йордан Герасимов, Светлана Кръстева / Държавен списък – Видин/, ставрофорен иконом Йордан Н. Василев / Пловдив/, Теодора Кънчева/ Държавен списък – Монтана/, Даниел Йорданов, Мариус Георгиев и Гергана Георгиева от историческия музей в Монтана.
Форумът е част от програмата на общината за празника на Монтана – Денят на Свети Дух и е отдаден на 150 годишнината от Априлското въстание. В рамките на деня ще бъдат показани отчети от 15 учени.
Конференцията бе открита от Валери Георгиев, който управлява районния научен център към Българска академия на науките в Монтана. Центърът съществува към този момент 13 години, а през 2018-ма към него бе открит и филиал на Центъра по балканистика с институт по тракология към Българска академия на науките.
„ Това е осмата научна конференция, която вършим в Монтана с цел да подтикваме развиването на проучванията върху Северозапада, съобщи във встъпителното си слово. член кор. проф. дин Александър Костов – ръководител на Института по балканистика с център по тракология. Стремим се да привличаме повече учени и разпространяваме отчетите им. Сигурен съм, че това което ще чуем през днешния ден ще способства за разбирането на взаимоотношенията сред властта и общество, съобщи проф. Костов.
Към присъстващите се обърна и кметът Златко Живков. В изявлението си той подчертава върху историята на кметовете на Монтана след Освобождението до днешни дни – тематика, която изследва историкът Йордан Герасимов.
„ Хората би трябвало да се избавят от предразсъдъците си за Северозапада, тъй като развиването та региона е явно, всичко назад на това е плод на недоумение и непознаване на историята “, съобщи Живков.
Доц. Борислав Великов – ръководител на ХХХІХ Народното събрание направи онлайн послание към конференцията. Великов акцентира значимостта на събитието за бъдещото развиване на Монтана като научен център и удостовери уговорката си да продължи дарителството за издание на отчетите от конференцията.
В нея вземат участие член кор. проф. дин Александър Костов /ИБЦТ – БАН/, акад. Ячко Иванов /БАН/,гл. ас. доктор Маргарита Добрева/ ИБЦТ – БАН/, доцент доктор Людмила Миндова /ИБЦТ-БАН/, доцент доктор Ваня Иванова /РИМ – Монтана/, доктор Димитър Дамянов /Научно-изследователски център Креативни Дейности – Мюнхен/ доктор Евгения Найденова /Исторически музей- Оряхово/, Владимир Пауновски /ИБЦТ-БАН/, Йордан Герасимов, Светлана Кръстева / Държавен списък – Видин/, ставрофорен иконом Йордан Н. Василев / Пловдив/, Теодора Кънчева/ Държавен списък – Монтана/, Даниел Йорданов, Мариус Георгиев и Гергана Георгиева от историческия музей в Монтана.
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




