Висшият съдебен съвет с изтекъл мандат все пак ще може

...
Висшият съдебен съвет с изтекъл мандат все пак ще може
Коментари Харесай

На второ четене в комисия: ВСС с изтекъл мандат да може да избира главен прокурор

Висшият правосъден съвет с изминал мандат въпреки всичко ще може да избира основен прокурор. Това стана ясно от гласуванията по време на днешното съвещание на Комисията по конституционни и правни въпроси. 

Депутатите разгледаха на второ четене общия законопроект за изменение и допълнение на Закона за правосъдната власт. Той сплотява предложенията за промени в закона на " Продължаваме промяната - Демократична България ", " Възраждане " и " ИТН ". 

В основата си измененията целяха да бъде спряна процедурата по желание на Борислав Сарафов за основен прокурор. Това би трябвало да се случи в четъртък, когато Пленумът на Висшия правосъден съвет ще би трябвало да изслуша, а по-късно да гласоподава неговата кандидатура за поста, която е и единствена. 

През миналата седмица депутатите от Правна комисия одобриха на първо четене и трите законопроекта. Подкрепа бе дадена от " ДПС-Ново начало ", те гласоподаваха " за " законопроектите на ПП-ДБ и " ИТН " под изискване, че бъдат направени корекции сред двете четения. 

Днес обаче не бе подкрепено предлагането на ПП-ДБ за основаване на нова алинея 4 в член 33 на Закон за съдебната власт, който да гласи, че " Пленумът на Висш съдебен съвет може да прави предложение до президента за назначението и освобождението на ръководителя на Върховния касационен съд, ръководителя на Върховния административен съд и на основния прокурор единствено в границите на своя мандат ". Това де факто значи, че членове на Висш съдебен съвет с изминал мандат ще могат да вземат участие в процедурата по желание на тримата огромни в правосъдната власт. 

При гласуването 11 бяха " за " въвеждането на новата алинея 4, трима бяха срещу ( бел. от ред. - " ДПС-Ново начало " ), а 9 се въздържаха ( бел. от ред. - ГЕРБ-СДС и БСП-ОЛ). 

В комисия през днешния ден депутатите отхвърлиха предлагането на ПП-ДБ изборът на ръководители на висшите съдилища, с изключение на със 17 гласа в Пленума на Висш съдебен съвет, да се изисква и болшинство повече от половината от членовете, определени директно от съдиите. Предложението за отпадане на тези текстове бе направено от " ИТН ". Тя бе подкрепена с 20 гласа " за " в комисия, 3-ма бяха " срещу ", нямаше въздържали се.

Дебат в комисията провокираха текстовете на " Възраждане ", касаещи промени в изплащането на компенсации за постепенно правораздаване. Вместо те да се подават единствено при завършени каузи, както е записано в закона сега, това да се случва и при висящи каузи и досъдебни производства. 

Депутатите от трета политическа мощ бяха внесли и публицистични ремонти, с които се предлагаше Инспекторатът да преглежда заявките за постепенно правораздаване освен по завършили каузи, само че и по висящи. 

Според основния контрольор на Инспектора към Висшия правосъден съвет Теодора Точкова тези промени само ще утежнят работата на органа. Тя изясни, че в случай че бъдат направени, заявленията към Инспектората ще се усилят, а това ще изисква повече хора, които да работят и надлежно повече финансови средства. По думите на Точкова единствено за предходната година е имало 17 оферти за дисциплинарно наказване на магистрати поради забавено правораздаване.

Текстовете ще би трябвало да преминат гласоподаване на второ четене в пленарна зала. Очаква се това да се случи още на следващия ден.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР