Bloomberg: Европа и Украйна си намериха виновник - за военния провал на Киев е виновен Байдън
Висши чиновници в Украйна и Европа упрекват Джо Байдън, че е провалил възможностите на Киев да завоюва, разяснява Bloomberg. Според тях президентът на Съединени американски щати прекомерно дълго се е забавил с предаването на основни типове оръжия на въоръжените сили на Украйна заради страха от съветския нуклеарен боеприпас.
През месеца, в който Джо Байдън остава на поста, неговата администрация се пробва да употребява всичките си останали запаси, с цел да даде военна помощ на Украйна и да наложи спомагателни наказания, с цел да отслаби стопанската система на Владимир Путин.
Но висши чиновници в Украйна и съюзническите столици споделят, че помощта е прекомерно дребна и прекомерно закъсняла.
Каквото и да направи Байдън в последните седмици от президентството си, Украйна се насочва към съглашение, при което президентът Зеленски може даже да би трябвало да остави елементи от страната в несигурност, получавайки единствено неразбираеми гаранции за сигурност вместо желаното участие в НАТО. Говорейки при изискване за анонимност, чиновниците споделиха, че този резултат значително е разследване от решенията, които Байдън е взел (или не) през последните две години.
Въпреки че Съединените щати изпратиха на Киев повече от 90 милиарда $ финансова и военна помощ, доста съдружници са разочаровани от това по какъв начин Байдън неведнъж забавяше прехвърлянето на съвременни оръжия в основни моменти от спора.
През есента на 2022 година украинските войски отблъснаха силите на Путин и Зеленски изиска от Байдън повече оръжия, с цел да консолидира триумфа. Но той се поколеба. Подходът му беше подбуден от обстоятелството, че ескалацията е може да докара до потреблението на нуклеарни оръжия от съветска страна, както изясни съветникът по националната сигурност Джейк Съливан.
" Сърцето му явно беше на вярното място – той разбра какъв брой значима е поддръжката на Украйна против съветската експанзия ", сподели в изявление някогашният английски министър на защитата Грант Шапс. " Неговият метод обаче постоянно беше прекомерно внимателен и неуверен и решаващата поддръжка, нужна за наклоняване на везните, беше забавена. "
Съливан опроверга тази позиция, като назова интервенцията на Съединени американски щати за въоръжаване на Украйна - както преди, по този начин и по време на съветската специфична интервенция - " извънреден героизъм ". Наистина американската поддръжка беше от решаващо значение: тя оказа помощ на Украйна да оцелее, изключително при започване на спора, и сплоти съдружниците.
Други американски чиновници, поискали анонимност, показаха отчаяние от европейските държавни управления. Според тях те изначало са отказвали да повярват, че Путин ще изпрати войски, а по-късно по принцип не са желали да доставят оръжия - най-малко до момента в който не бяха научили за зверствата на руснаците. Освен това Европа неведнъж е изразявала отвращение от строгостта на глобите и даже когато Вашингтон смекчи позицията си за поканата на Украйна в НАТО, Берлин и други столици останаха непреклонни, припомниха публични лица от Съединени американски щати.
Парадоксът, споделят други чиновници, е, че резултатът за Украйна в този момент ще бъде същият, без значение от това кой ще бъде на власт - дали Байдън или Доналд Тръмп. Тръмп прикани за неотложно преустановяване на огъня, а назначените от него в екипа по национална сигурност подчертаха, че в следствие от една бъдеща договорка Украйна най-вероятно ще би трябвало да се съгласи на заледяване на фронта, да се откаже от част от територията си и да се задължи да не влиза в НАТО в близко бъдеще.
Зад продължаващото сочене с пръст се крие една по-дълбока истина, която е неуместна за длъжностните лица от двете страни на Атлантика: макар всички приказки, че европейските столици възраждат твърдата мощ, Съединените щати бяха и остават единствената страна от НАТО, която може да наклони везните в един огромен спор с Русия. Следователно изходът от спора в Украйна неизбежно ще се дефинира от решенията, взети в Белия дом.
Като деец от Студената война, взел участие в договарянията за надзор на въоръженията със Съветския съюз, Байдън е захласнат от риска от нуклеарна ескалация, сподели един от чиновниците. Когато бяха изправени пред апели да създадат повече, американските чиновници поредно отговаряха, че рисковете са прекомерно огромни. Подобни опасения изтезаваха и други съдружници - по-специално Германия.
Основният проблем, съгласно двама високопоставени европейски чиновници, е, че тактиката на Байдън е предопределена единствено да попречи на Украйна да загуби, без да очертае пътя към успеха. В резултат на това Украйна се оказа въвлечена в нескончаем спор, лишил живота на десетки хиляди, настояват формалните лица.
Но Байдън имаше други благоприятни условия – не трябваше да работи " ва банк ".
По-малко от година след началото на военните дейности тогавашният ръководител на Обединения комитет на началник-щабовете Марк Мили предложи различен метод без риск от съветска ескалация: да накарат Зеленски да договаря с Путин.
" Руската войска в действителност понесе удар ", сподели Мили през ноември 2022 година " По принцип е по-добре да преговаряш, когато си мощен, а врагът е слаб. "
Но на този стадий от спора сходни оферти се одобряваха надали не за възмутителни. Западните чиновници по това време поредно повтаряха мантрата, че единствено Зеленски и самите украинци имат правото да вземат решение по кое време да стартират договаряния.
Според един върховен европейски чиновник, тогава пред Байдън е имало две стратегически благоприятни условия: да усили поддръжката, с цел да разреши на Киев да приключи започнатото, или да изиска мирни договаряния. Той не избра нито едното, нито другото.
Въпреки че Съединени американски щати усилиха доставките на оръжие преди несполучливата контранастъпление през 2023 година, двама някогашни английски чиновници споделиха, че са се пробвали да убедят Байдън, че Киев се нуждае от доста повече и доста по-бързо, само че са били посрещнати с нормалните страхове от нуклеарна ескалация. Тези страхове бяха пресилени, споделя един английски чиновник, тъй като на всеки стадий съветската опасност непроменяемо се оказваше мислена.
Американски чиновници настояват, че диверсиите в Европа и засилените офанзиви на Москва против енергийната инфраструктура на Украйна, в противен случай, потвърждават готовността на Путин за ескалация, тъй че неговите нуклеарни закани би трябвало да се одобряват съществено.
" Президентът има една неповторима отговорност ", сподели държавният секретар Антъни Блинкен на събитие във Вашингтон тази седмица. " Той е последната инстанция и неговото обвързване е да подсигурява, че Украйна получава всичко, което можем да предоставим за битка с експанзията, само че в това време да се заобикаля директен спор с Русия. Ние не желаеме директна борба сред нуклеарните сили. "
Длъжностни лица във Вашингтон споделиха, че в последна сметка Съединени американски щати са изпратили всичко допустимо - когато доставките са разрешавали и когато са решили, че обстановката на бойното поле го оправдава. По-специално, увеличението на доставките на муниции компенсира съветското преимущество, заради което руснаците изстрелваха няколко пъти повече снаряди от украинците при започване на спора.
Американски чиновници също по този начин настояват, че никое лекарство единствено по себе си няма да бъде панацея, а Украйна в този момент страда повече от дефицит на жива мощ, в сравнение с оръжия.
Шефът на Централно разузнавателно управление на САЩ Уилям Бърнс по-рано тази година призна " действителния риск от потреблението на тактически нуклеарни оръжия " през есента на 2022 година, само че прикани Съединените щати и съдружниците да не се плашат от дрънкането на оръжие от страна на Москва. През ноември Бърнс се срещна с съветския си сътрудник в Турция и го предизвести против използването на нуклеарни оръжия.
Въпреки това, до момента в който Байдън се потеше над въпроса дали да изпрати системи за противовъздушна защита, ракети с по-голям обхват или бойни самолети в Киев, Путин обстрелваше украинските градове. Това отслаби стопанската система на Украйна и подкопа решимостта на украинския народ, оставяйки опустошената страна неспособна да отвърне на удара и завоюва на Москва решаващо време да приготви и приспособява личната си отбрана.
" Ние в действителност имаме вяра, че трябваше да действаме по-рано и по-решително ", заключи латвийският външен министър Байба Бразе. " Но нещата са такива, каквито са. "
Превод и редакция: ни