Високопланинското Каракашево езеро в подножието на връх Мусала е започнало

...
Високопланинското Каракашево езеро в подножието на връх Мусала е започнало
Коментари Харесай

Учени: Каракашевото езеро в Рила е в опасност

Високопланинското Каракашево езеро в подножието на връх Мусала е почнало да се заблатява. Това сочи разбор на пробите, които български учени антарктици взеха в подводна задача на 14 септември по време на акцията на bTV " Да почистим България дружно ". Вместо за хилядолетия, измененията са настъпили за 20 години.

Снимка: btvnovinite.bg

В деня на огромното почистване български полярници-водолази се спуснаха в ледените води на Каракашевото езеро, с цел да почистят дъното му от боклуци и да вземат проби за научни проучвания. Езерото е една от перлите на маршрута към връх Мусала. Намира се на 2396 м надморска височина и е надълбоко над 7 м.
Рекорд: „ Да почистим България дружно ” с над 430 000 доброволци 12 индивида отстраниха над 3 тона боклук от река Искър
Пробите към този момент се намират в Биологическия факултет на Софийския университет. Там учените изследват два детайла за качество – химични и биологични.

Снимка: btvnovinite.bg

Подобно проучване преди 20 години е потвърдило, че е отговаряло на всички характерности на високопланинско езеро. Сега доцент Йована Тодорова, експерт по надзор на водите в Биологическия факултет на СУ, открива, че съвсем всички химични индикатори неведнъж надвишават нормата.
" Да почистим България дружно ": Каква е равносметката? Засадени са 5415 дървета за един ден
„ Стойностите, които отчитаме във връзка с азота, са доста високи. Това демонстрира този темперамент на евентуално замърсяване с отходни води, както вие използвахте тази дума. Ние го назоваваме битово-отпадъчен вид води”, изясни доцент Тодорова.

Снимка: btvnovinite.bg

Пробите от в миналото кристално чистите планински води през днешния ден са близки до тези от язовирите към София.

„ Започва да се усилва притокът на детайли или субстанции, които служат за храна. Различни организми се появяват, които стартират да вземат участие и за които преди не е стигало”, изясни проф. Нешо Чипев от Института по биоразнообразие и екосистемни проучвания към Българска академия на науките.
Консервени кутии, бирени бутилки и туби извадиха доброволци от Каракашевото езеро Водолазите са открили и нещо обезпокоително - във високопланинското езеро е почнал развой на заблатяване
Биологичният разбор на доцент Любомир Кендеров го удостоверява. Той е един от леководолазите, който взе пробите. Още на място те установяват ниска бистрота и зелен цвят на водата сред петия и седмия метър, което се дължи на разцвет на фитопланктон.

Снимка: btvnovinite.bg

„ Къде ли не сме събирали проби, само че такова нещо не бяхме виждали до момента – да плуваме в компактен облак от водни бълхи. Те са там единствено, тъй като имат храна. Развили са се в такова количество, което не е особено за високопланинско езеро”, изясни доцент Кендеров.

Водните бълхи са присъщи за високопланинските езера, само че не и тяхната голяма популация.
Гуми, цялостен мотопед и детски играчки – единствено част от находките на „ Да почистим България дружно ” Изпращайте ни вашите сигнали в рубриката "Аз, репортерът "
„ За огромно страдание във видовия състав на този зоопланктон успяхме да открием и други дребни микроскопични организми, споделят се ротиферии. Те са присъщи единствено и само за мощно заблатени водни басейни”, добави доцент Кендеров.

Снимка: btvnovinite.bg

Учените съумяват да измерят и над един метър наслойка на езерното дъно, от която взимат проби.

Вероятно процесите в езерото се дължат с изключение на на директната човешка активност, по този начин и на общото замърсяване на околната среда. Учените изясняват, че екосистемата би могла да се възвърне до известна степен, само че единствено в случай че спрем да й вредим.

Снимка: btvnovinite.bg

Те приканват за непоколебим надзор и наказания за туристи, които изхвърлят отпадъци, а хижите да бъдат задължени да изградят пречиствателни станции.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР