Високите цени на петрола, заобикалянето на санкциите и държавните инвестиции

...
Високите цени на петрола, заобикалянето на санкциите и държавните инвестиции
Коментари Харесай

Литва: Русия има ресурси да воюва в Украйна поне още 2 години

Високите цени на петрола, заобикалянето на глобите и държавните вложения дават на Русия задоволително запаси, с цел да продължава да води война в Украйна с интензитета, който поддържа сега, в продължение на минимум още две години напред, се споделя в отчет на литовското разузнаване, който бе оповестен през днешния ден, съобщи Ройтерс.

Русия реформира и укрепи армията си в Украйна през предходната година и в този момент е на път да разшири военния си потенциал по границите на НАТО, в това число и край Финландия, която се причисли към алианса предходната година, се споделя в годишната оценка на заканите, пред които е изправена Литва.

Докладът е направен от  Държавния департамент за сигурност и Службата за отбранително разузнаване и сигурност.

Руският министър на защитата Сергей Шойгу във вторник съобщи, че укрепва военните елементи в северната и западната част на страната в отговор на военните учения на НАТО до границите ѝ, напомня Ройтерс.

В отчета на литовските служби написа, че съветското разузнаване поставя старания да заобиколи глобите, наложени върху отбранителната промишленост на Москва. Докато Русия намерено се доставя с оръжия и боеприпаси единствено от Иран и Северна Корея, Китай стана нейният максимален снабдител на микрочипове, а юанът се трансформира в главната валута за съветските интернационалните транзакции.  

Литовските служби допълват, че откогато предходната година Русия разположи тактически нуклеарни бойни глави в Беларус, тя стартира интензивно да построява и военна инфраструктура.  

Разузнавателните служби на Русия и Беларус поставят по-големи старания за вербуването на литовци и предходната година Литва е задържала няколко свои жители по обвиняване, че са продавали информация на Беларус.  

Китай също е засилил шпионската си интензивност в Литва през 2023 година, откакто Вилнюс разреши на Тайван да открие де факто посолство в страната, написа в отчета. В киберпространството работят лица, " свързани с Китай ", които постоянно се пробват да обхванат в мрежите на литовските държавни институции, с цел да извлекат данни, се показва в годишната оценка на заканите пред Литва.
(БТА)

 
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР