ВиК секторът отчита положителни тенденции на ефективност през 2023 г.

...
ВиК секторът отчита положителни тенденции на ефективност през 2023 г.
Коментари Харесай

ВиК секторът отчита по-малко загуби на вода и повече аварии за 2023 г.

ВиК секторът регистрира позитивни трендове на успеваемост през 2023 година по отношение на 2022 година, в това число понижаване на загубите на вода.

Това е извод, който се прави в годишния отчет и сравнителния разбор на ВиК бранша за 2023 година, признат през днешния ден от Комисията за енергийно и водно контролиране . Анализите са годишни, само че приемането на отчета, очевидно и без забележки, идва в миг, в който Министерство на регионалното развитие организира незабавни срещи поради неналичието на вода в язовирите , а от лятото стотици обитаеми места в страната са на воден режим . Днес министър председателят Димитър Главчев, от Унгария, където се намира на среща на европейските водачи, разпореди на Министерство на околната среда и водите да вземе да направи също незабавни срещи, с цел да се актуализира програмата за прилагане на водата.

Какво написа още в отчета :

ВиК операторите регистрират увеличено равнището на рехабилитация на водопроводната мрежа , както качеството на отпадъчните води и равнището на оползотворяване на утайки от пречиствателни станции. Секторът регистрира също възстановяване на събираемостта на вземания и успеваемостта на личния състав.

Същевременно през 2023 година се установяват и отрицателни трендове - понижение на индикатора за качество на питейната вода в огромни зони на водоснабдяване и мониторинг, усилват се повредите по ВиК мрежите , утежняват се индикаторите за водомерите на сградни отклонения.

Например за 2023 се регистрират 62 786 повреди по водпроводната мрежа , настрана са запушванията по канализационната мрежа - 10 006, които не регистрират сградните съоръжения. О бщият брой наводнения, в резултат на повреди, са 10 3.

Причините за регистрираните равнища на загуби на вода са сложни:

- липса на надеждни и достоверни осведомителни източници (регистри и бази данни), които да разрешават на ВиК операторите да правят нужните разбори и вярно да възнамеряват съответните мерки;

- липса на зониране на водопроводната мрежа и премерване на вход обитаеми места - което да разрешава оценка на положението на обособените водоснабдителни системи и обмисляне на нужните мерки; - незадоволителни експлоатационни ограничения по ръководство на водоснабдителните мрежи

- оценка и обезпечаване на нужните арматури (спирателни кранове, въздушници, изпускатели);

- прекъсване на огромни зони от водоснабдителните мрежи при спешни поправки и погрешно стартиране по-късно при възобновяване на водоснабдяването; - неприятно положение на водомерите на сградни водопроводни отклонения, съществуване на високи равнища на търговски загуби и други.

КЕВР показва в отчета и че все още продължава практиката за редица водоизточници да няма премерване на добитите водни количества , а същите да се регистрират въз основа на разрешителните за водовземане , макар че такава опция не е регламентирана в член 194а от Закона за водите. Отчететните данни на ВиК операторите през отчетната година демонстрира, че приблизително към 44% от добитите водни количества се мерят при водоизточника и към момента е висок делът на добити водни количества, които не се мерят нито при водоизточника, нито на хранителната тръба на напорния контейнер или на довеждащия тръбопровод, при техническа неспособност за монтаж на измервателно устройство при водоизточника

В отчета е показана информация за създадената от ВиК сдруженията електрическа енергия от възобновими източници . Това е значим развой поради непрекъснато възходящите цени на електрическата енергия и заради опциите ВиК сдруженията да създават електрическа сила за лични потребности от биогаз, слънце и вятър.

Комисията регистрира, че ВиК операторите покачват качеството и надеждността на поддържаните бази данни , което има значително значение за представянето на достоверни доклади и за вярно ръководство на ВиК системите и взимане на обосновани решения във връзка с реактивната и превантивна поддръжка.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР