Зам.-кмет на Ниш: Градът е готов да използва добри практики и контакти от България
" Виждам Ниш след 10 години с по-чист въздух, с повече вода за пиянство и с по-добре проведен превоз “, съобщи заместник-кметът по стопанска система и икономическо развиване на сръбския град Ниш Бобан Манчев по време на форума XCity Balkans 2026 " Градовете на бъдещето " в изнесеното студио на предаването " България, Европа и светът на фокус " на Радио ФОКУС с Цоня Събчева.
По думите му проблемите с трафика и замърсяването са измежду най-сериозните провокации пред града: " Хората имат от ден на ден транспортни средства и тогава стават часове, в които е постепенно да се кара. Особено огромен проблем става в някои елементи на града “, уточни той.
Зам.-кметът акцентира, че градската администрация търси решения точно в региона на интелигентния превоз и модерното ръководство на трафика.
По думите на Манчев градът е подготвен да употребява положителни практики и контакти от България: " Ако намерим контакти, които са положителни за Ниш, безусловно ще ги употребяваме и ще бъдем в контакт с тях “, акцентира той.
Според него главният проблем е, че инфраструктурните решения постоянно се вършат " на парче “.
" После е мъчно да се сглоби цялото като пъзел “, разяснява зам.-кметът.
Той обърна внимание и на тематиката за енергийната успеваемост и чистата сила: " Искаме да махнем всички типове сила, които се вършат на дърво и въглища. Те са замърсителите “, съобщи той.
По думите му сега в Ниш се построява " една от най-големите газови станции “, в която вложенията са от Азербайджан.
" Работим за чиста сила, тъй като би трябвало въздухът да е чист и да имаме сила “, уточни той.
Заместник-кметът разяснява и икономическите вероятности пред Ниш, като ги дефинира като " задоволително положителни “. По думите на госта, летището в Ниш се развива интензивно, а карго трафикът пораства.
" Строят се две железопътни линии – Ниш–Белград и Ниш–Цариброд към София “, добави той.
Зам.-кметът означи, че в града към този момент работят компании от Китай, Съединени американски щати, Италия и Германия. В града се влагат и съществени средства в съвременни технологии и центрове за данни.
" Ще се строи и един огромен дата център в Ниш “, акцентира заместник-кметът.
На въпрос за вероятно произвеждане на хуманоидни роботи в Сърбия, той съобщи, че към момента няма съответна информация, само че удостовери, че в Ниш има мощна база от експерти.
" Ние сме познати като град със мощен факултет по електроника “, сподели той.
В края на диалога заместник-кметът разяснява и тематиката за рафинерията в Ниш.
" Това, което знаем, е, че сме пред край “, съобщи той и добави, че се надява процесът скоро да завърши сполучливо.
По думите му проблемите с трафика и замърсяването са измежду най-сериозните провокации пред града: " Хората имат от ден на ден транспортни средства и тогава стават часове, в които е постепенно да се кара. Особено огромен проблем става в някои елементи на града “, уточни той.
Зам.-кметът акцентира, че градската администрация търси решения точно в региона на интелигентния превоз и модерното ръководство на трафика.
По думите на Манчев градът е подготвен да употребява положителни практики и контакти от България: " Ако намерим контакти, които са положителни за Ниш, безусловно ще ги употребяваме и ще бъдем в контакт с тях “, акцентира той.
Според него главният проблем е, че инфраструктурните решения постоянно се вършат " на парче “.
" После е мъчно да се сглоби цялото като пъзел “, разяснява зам.-кметът.
Той обърна внимание и на тематиката за енергийната успеваемост и чистата сила: " Искаме да махнем всички типове сила, които се вършат на дърво и въглища. Те са замърсителите “, съобщи той.
По думите му сега в Ниш се построява " една от най-големите газови станции “, в която вложенията са от Азербайджан.
" Работим за чиста сила, тъй като би трябвало въздухът да е чист и да имаме сила “, уточни той.
Заместник-кметът разяснява и икономическите вероятности пред Ниш, като ги дефинира като " задоволително положителни “. По думите на госта, летището в Ниш се развива интензивно, а карго трафикът пораства.
" Строят се две железопътни линии – Ниш–Белград и Ниш–Цариброд към София “, добави той.
Зам.-кметът означи, че в града към този момент работят компании от Китай, Съединени американски щати, Италия и Германия. В града се влагат и съществени средства в съвременни технологии и центрове за данни.
" Ще се строи и един огромен дата център в Ниш “, акцентира заместник-кметът.
На въпрос за вероятно произвеждане на хуманоидни роботи в Сърбия, той съобщи, че към момента няма съответна информация, само че удостовери, че в Ниш има мощна база от експерти.
" Ние сме познати като град със мощен факултет по електроника “, сподели той.
В края на диалога заместник-кметът разяснява и тематиката за рафинерията в Ниш.
" Това, което знаем, е, че сме пред край “, съобщи той и добави, че се надява процесът скоро да завърши сполучливо.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




