Рим ще финансира репатрирането от Магреба на хиляди мигранти към родните им страни
Виж още Европейски Съюз съумява да върне едвам 20% от мигрантите без право на престой
Рим ще финансира репатрирането на мигранти от три страни от района на Магреб към техните родни страни, съобщи Франс прес, представена от Българска телеграфна агенция.
За задачата Италия ще отдели 20 милиона евро. Мигрантите от страни от субсахарска Африка ще бъдат репатрирани от Алжир, Тунис и Либия към страните им на генезис. Операциите ще се правят в съдействие с Международната организация по миграциите, заяви италианското министерство на външните работи.
Ултраконсервативното държавно управление на Джорджа Мелони се ангажира да понижи противозаконната имиграция към италианските крайбрежия от страните от Северна Африка и да форсира репатрирането на мигранти, които не дават отговор на изискванията за приемане на леговище в Италия. Но бавните процедури по репатриране на мигрантите от Италия към техните страни на генезис, което става на основата на двустранни контракти, усложнява задачата.
Сега Рим предлага нова самодейност, целяща битка с противозаконната имиграция посредством възстановяване и развиване на процеса на доброволното репатриране на мигранти от Алжир, Тунис и Либия към страните на генезис на мигрантите.
Планът ще се реализира при гарантиране на отбраната на мигрантите и спазването на човешките права и ще засегне към 3300 мигранти, които са от най-уязвимите категории.
Виж още Как се промени отношението на Москва към мигрантите
Организациите за отбрана на мигрантите подлагат на критика постоянно неприятното отношение, на което стават жертва мигрантите, идващи от субсахарска Африка, опитващи се след това да прекосят Средиземно море по посока на Европа, като за задачата потеглят от крайбрежията на Алжир, Либия и Тунис.
Либия през вчерашния ден разгласи, че стопира дейностите на своя територия на 10 интернационалните филантропични организации и затваря техните представителства в Триполи. Либийските управляващи ги упрекват, че те желаят да настанят мигранти от африкански генезис в Либия. Сред засегнатите от това решение организации са " Лекари без граници ", " Земя на хората ", Норвежки съвет за бежанците и други




