Вендинг машините за лекарства са нова технология, а възрастните малко

...
Вендинг машините за лекарства са нова технология, а възрастните малко
Коментари Харесай

Д-р Симидчиев: Много неясноти има във връзка с вендинг машините за лекарства

Вендинг машините за медикаменти са нова технология, а възрастните малко по-трудно работят с нея. Има терзания, че и деца могат да ги употребяват. Ние обаче ще влагаме, с цел да можем да създадем автоматите за разпределяне на лекарства тук-там, където няма да има отрицателен резултат от тях.

Това съобщи в коридорите на Народното събрание ръководителят на Здравната комисия в Народното събрание д-р Александър Симидчиев. Коментарът му идва, откакто депутатите одобриха на първо четене законопроект на „ Възраждане “. Според текста на документа страната би трябвало да финансира автомати за медикаменти или денонощни аптеки, в това число в труднодостъпните райони.

„ Виждаме по какъв начин няколко законопроекта, които бяха входирани напоследък, се употребяват предизборно, с цел да разбунят духовете, а не да доведат до нещо свястно и потребно “.

Д-р Симидчиев акцентира, че незабавно след съвещанието на парламентарната комисия, ще бъде основана и работна група. На нея ще бъдат поканени и представители на общините. Целта е планът да бъде осъществен по места, по думите му.

Експертът напомни, че от предходната година НЗОК е осигурила в допълнение финансиране.

„ Това към този момент работи. Има 7 нови аптеки, които към този момент са разкрити “, уточни доктор Симидчиев.

Той добави, че системата би трябвало да е от изгода за всички. Междувременно експертът акцентира, че препоръчаният от „ Възраждане “ законопроект е бил написан доста малко, с доста неясноти, със съществено недоумение по конкретиката на тематиката, която стартира да се контролира. От ПГ са дали и доста къс период сред първо и второ четене, в който да се вкарат промени, само че се справихме.

Според него законопроектът е изработен предизборно. Той не адресирал същинския проблем. Той беше безапелационен:

„ С измененията ние предлагаме това да бъде съответно закрепено – че ако се употребяват такива машини, те могат да са единствено за лекарства без лекарско наставление “.

Според него обратното би сложило пациентите в голям риск.

Второ – там имаше редица неясноти във връзка с това кой ще може да управлява по какъв начин да бъде оголен процесът, добави експертът и акцентира, че този въпрос също е детайлно написан в препоръчаните корекции.

SafeNews напомня, че със 119 гласа „ за “, 12 гласа „ срещу “ и 22 гласа „ въздържали се “ депутатите одобриха на  първо четене Законопроект за допълнение на Закона за лекарствените артикули в хуманната медицина. Вносители са водачът на „ Възраждане “ Костадин Костадинов и група народни представители. Преди гласуването имаше бурни диспути в пленарна зала. Ще бъдат пуснати вендинг машини за медикаменти.

Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР