Великобритания създава нови европейски военноморски сили срещу руската заплаха
Великобритания се е съгласила да взе участие в основаването на взаимни военноморски сили дружно с още девет европейски страни за противопоставяне на бъдещи закани от Русия в северните морски региони. Това заяви началникът на Кралския флот, представен от „ Гардиън “, предава News.bg.
По думите на военачалник сър Гуин Дженкинс, макар продължаващото напрежение в Близкия изток, в това число блокирането на Ормузкия пролив след спора сред Съединени американски щати и Израел с Иран, главният стратегически риск за Европа остава Русия.
Той уточни, че страните от Съвместните експедиционни сили (JEF) са подписали декларация за основаване на „ многонационални морски сили “, които ще работят като допълваща конструкция към НАТО.
В самодейността вземат участие Обединеното кралство, Нидерландия и страните от Скандинавия и Балтика, а Канада също обмисля присъединение. Съединените щати не са част от формата.
Според английския боен командващ, съветската интензивност в северните морски зони се е нараснала доста през последните години, в това число посредством потребление на подводници и кораби, за които Лондон твърди, че наблюдават сериозна инфраструктура.
Англия твърди още, че е регистриран растеж на съветски морски произшествия и навлизания в английски води, както и придвижване на глобени танкери, свързвани с така наречен „ горист флот “.
Лондон е обсъждал опцията за по-твърди ограничения против сходни плавателни съдове, само че към този момент не е пристъпил към конфискации.
Междувременно Русия е изпращала военни кораби като конвой на глобени танкери при прекосяване през стратегически направления, което в допълнение ускорява напрежението в района.
Според английските управляващи през последните месеци десетки глобени танкери са минали през английски води макар засиления надзор.
По думите на военачалник сър Гуин Дженкинс, макар продължаващото напрежение в Близкия изток, в това число блокирането на Ормузкия пролив след спора сред Съединени американски щати и Израел с Иран, главният стратегически риск за Европа остава Русия.
Той уточни, че страните от Съвместните експедиционни сили (JEF) са подписали декларация за основаване на „ многонационални морски сили “, които ще работят като допълваща конструкция към НАТО.
В самодейността вземат участие Обединеното кралство, Нидерландия и страните от Скандинавия и Балтика, а Канада също обмисля присъединение. Съединените щати не са част от формата.
Според английския боен командващ, съветската интензивност в северните морски зони се е нараснала доста през последните години, в това число посредством потребление на подводници и кораби, за които Лондон твърди, че наблюдават сериозна инфраструктура.
Англия твърди още, че е регистриран растеж на съветски морски произшествия и навлизания в английски води, както и придвижване на глобени танкери, свързвани с така наречен „ горист флот “.
Лондон е обсъждал опцията за по-твърди ограничения против сходни плавателни съдове, само че към този момент не е пристъпил към конфискации.
Междувременно Русия е изпращала военни кораби като конвой на глобени танкери при прекосяване през стратегически направления, което в допълнение ускорява напрежението в района.
Според английските управляващи през последните месеци десетки глобени танкери са минали през английски води макар засиления надзор.
Източник: skandal.bg
КОМЕНТАРИ




