Ведра прогноза за българската икономика за 2022 г. направи УниКредит

...
Ведра прогноза за българската икономика за 2022 г. направи УниКредит
Коментари Харесай

УниКредит с ведра прогноза за икономиката ни, докато бизнесът в еврозоната удари 16-месечно дъно -

Ведра прогноза за българската стопанска система за 2022 година направи УниКредит Булбанк, до момента в който в това време бизнес интензивността в еврозоната се срутва - удари 16-месечно дъно.

Булбанк увеличи прогнозата си за растежа на брутния вътрешен артикул на страната за 2022 година от 1.4% до 2.7% в последния си макроикономически разбор и я хастари със мощните стопански резултати на страната през първото тримесечие. " Сравнително огромен брой знаци демонстрират, че темпът на напредък в страната е достигнал доста мощно равнище преди началото на съветската инвазия в Украйна в края на февруари ", се споделя в публикувания до медиите през днешния ден текст.

Перспективите пред стопанската система на страната не престават да бъдат доминирани от войната сред Русия и Украйна и въздействието, което тя оказва върху цените на суровините, както и от нарушаванията във веригата на доставки, водещи до по-висока инфлация.

Икономистите на УниКредит Булбанк чакат леко стесняване на стопанската система през второто тримесечие на 2022, което ще бъда последвано от лек растеж през третото тримесечие, защото тогава ще стартират да работят ограниченията на държавното управление, имащи за цел да смекчат резултата от високата инфлация, както и заради продължаващото нарастване на заплатите в някои браншове на стопанската система, където дефицитът на работна ръка е най-осезаем.

Що се отнася до растежа на Брутният вътрешен продукт през 2023 година, специалистите на банката ревизират надолу прогнозите си до 2.0% на годишна база от 3.5%, които чакаха през април. Този спад е в следствие най-много на по-високите цени на храните през 2023 година, което ще докара до по-висока и продължителна инфлация, по отношение на предстоящата в предходната прогноза преди три месеца. Допълнително роля за инспектиране надолу на прогнозата за растежа на Брутният вътрешен продукт за 2023 година има и по-ниският напредък, предстоящ измежду огромна част от комерсиалните сътрудници на България, както и по-голямото парично стягане, което се планува в новия световен сюжет на УниКредит.

Инфлацията ще доближи най-високите си стойности на годишна база през третото тримесечие на 2022 година като ще продължи да бъде висока до края на настоящата, както и през по-голямата част от идната година. Прогнозите са средногодишната инфлацията да се повиши до 7.8% през 2023 година, по отношение на 4.5% в предходната прогноза, направена през април.

Високата инфлация кара българските семейства да пренаредят разходните си цели. Според икономистите на банката, в последна сметка, шокът върху действителните приходи ще понижи съвкупното търсене и ще докара до усмиряване на цените. Ефектът от това обаче ще отнеме повече време, в сравнение с икономистите смятаха преди три месеца. Така прогнозата за растежа в показателя на потребителските цени в края на 2023 година беше увеличена до 6.1%, по отношение на 3.4% в прогнозата, направена през април тази година.

Еврозоната

Икономическата интензивност в еврозоната се е забавила внезапно през юни до 16-месечно дъно предвид на влошаващо се търсене на фона на мощно растяща инфлация и спадащо потребителско и бизнес доверие, демонстрират в това време предварителни данни от изследването, оповестено от S&P Global и представено от БНР.

Общият PMI показател на S&P Global, включващ интензивността в индустрията и сферата на услугите, падна през юни до 52,0 пункта от 54,8 пункта през май и прелиминарен показател на равнище от 51,9 пункта, достигайки 16-месечно дъно. Окончателният PMI показател на бизнес интензивността в услугите на еврозоната падна на 5-месечно равнище от 53,0 пункта по отношение на 56,1 пункта през май и прелиминарен показател на юни на равнище от 52,8 пункта.

Според изследването на S&P Global утежняването на общата бизнес интензивност през юни е вследствие на първо намаляване на промишленото произвеждане от 2 година насам и по-бавния ритъм на повишаване на интензивността в областта на услугите.

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР