Вече над 3 години държавата е попаднала в капана на

...
Вече над 3 години държавата е попаднала в капана на
Коментари Харесай

От „радост“ до „позор“: Изигра ли политиката Гешев, който се опитваше да играе на политика?

Вече над 3 години страната е попаднала в клопката на турболентната политическа конюнктура, в която се разместват цели пластове в границите на няколко месеца, а към този момент и седмици. Първите стават последни, а несъществуващите до месец преди изборите стават първи, а по-късно се срутват и още веднъж колелото се завърта. Свикнахме на избори, свикнахме на кавги, свикнахме и нищо да не се случва. Споровете към мандата на ГЕРБ, Мария Габриел, специалистите, партийните фигури, опозициятаи всичко протичащо се са рутина, която не ни изненадва с нищо.

Ситуацията с Иван Гешев се трансформира обаче в събитие, което има капацитет да се трансформира в самобитна насочна точка за смяна в посоката излизане от систематичното тресавище, в което е затънала българската политика през последните 3 години. Разбира се, би било наивно, в случай че кажем, че вървим по тъкмо избран сюжет, детерминиран от подмолни сили или пък натурален развой, изкарващ на повърхността насъбраните политически кирливи ризи през годините. Не и до момента в който нямаме цялостен подтекст, а подобен в българската политика сме привикнали в никакъв случай да не бъде публично притежание, даже и гледайки през призмата на отминалото време обратно в историята. Затова протичащото се може да бъде разказано в няколко съществени сюжета.

Как ще повлияе обстановката на ПП-ДБ?

Интензификацията на събитията към Гешев в миг, когато текат договаряния за сформиране на държавно управление тъкмо с групировката, чийто политически мотор дълги години бе лозунгът “Гешев е срам ”, наподобява повече от комфортна. Името на основния прокурор постоянно е бил акцент в политическата изразителност на " Демократична България ", а имайки поради електоралния сегмент, от който " Продължаваме Промяната " черпят поддръжка, то всичко обвързвано с Гешев е сериозна тематика и за двете обединения. Съвпадение или не - факт е, че спорът сред основния прокурор и ГЕРБ тъкмо в този миг оказва напън върху обединенията, който мъчно може да бъде пояснен на необятно електорално равнище. Високоскоростната политика на обществените мрежи и бързите осведомителни потоци прави сходни решения извънредно сложни, тъй като свикнахме да гледаме на политиката черно-бяло, положителни и неприятни, нашите и вашите.

От една страна натискът върху партията да не се съюзява с ГЕРБ е понятен, имайки поради, че дълги години битката против системата на Борисов е била мотор за Демократична България, а по-късно и Политическа партия. Но комплексната политическа конюнктура и безспорно добре играната многопластова игра на ГЕРБпоставят обединението пред все по-трудни избори, а този, при който става въпрос за Гешев, наподобява като ултимативното предизвикателство. Въпросът е какъв брой още ще могат да заемат сходна позиция от обединението, имайки поради натрупването на фактори, водещи до сериозна потребност от постоянно държавно управление.

От друга страна тактиката “остави враговете ти да се избият ” е нож с две остриета, при който може да се окаже, че враговете играят добре построена тактика, при която да бетонират нов прокурор с свеж мандат, само че със остарели зависимости и цели. Стоенето настрана е ход, който мъчно се изяснява на електората, а в случай че бъде определен подобен метод, не трябва да се съмняват от обединението, че и това ще бъде добре употребявано от медийната машина, която към момента гравитира към политическите сили, против които ясно са се оповестили от обединението ПП-ДБ. Рисковете от това да оставиш да се разиграе замяна пред очите ти, а по-късно да стоварят политическата отговорност за нея върху теб, са действителни.

Активно мероприятие против Гешев, добре разигран сценарийили по малко и от двете?

Без подозрение за ГЕРБ обстановката сега е комбинация от изгоди и опасности. От една страна спорът сред ГЕРБ и Гешев слага в неловко състояние редица от най-яростните почитатели на партията на Борисов, които изпитват нескрити усложнения при държанието си в обществените мрежи и акомодацията към бързо разрастващите се процеси. От друга страна, възможното елиминиране на Гешев, или най-малко директната борба с него, е в безспорна изгода при оказването на напън за образуване на съдружно държавно управление сред първата и втората политически сили. Големият риск обаче не се крие в това дали гласоподавателите на ГЕРБ ще се почувстват комплицирани от процесите, или че натискът към ПП-ДБ няма да успее. Проблемът на ГЕРБ в тази обстановката е, че в случай че борбата ескалира, основният прокурор може да избере да повлече доста хора след себе си, потъвайки към дъното.

Очевидно най-оптималният сюжет за ГЕРБ, а и за Движение за права и свободи, е Гешев да се съгласи да се отдръпна непринудено, а паралелно с него да притиснат ПП-ДБ да влязат в съдружно ръководство. Ако това се случи и с известна доза политическа пушилка, което да разреши на партията на Борисов да се облече в реформаторска багра, а по-късно да бъде назначен нов правоприемник на Цацаров и Гешев, ще бъде сюжет, заслужен за Холивудска продукция. Дали това ще се случи обаче е въпрос, на който ще разберем отговора напълно скоро. Споменаването на процеси като " Барселонагейт " от страна на Гешев е игра по ръба, която надали можем да знаем дали е добре сценариран ход, или обезверена отбрана от страна на основния прокурор. Едно е несъмнено обаче, в случай че нещата ескалират, даже тефлоновият имидж на Борисов може да се окаже непълен, с цел да се изплъзне от вълната, която би последвалаевентуални разкриятияот най-висша инстанция.

Кой е положителният?

Едва ли можем да приказваме за протагонист в разиграващата се политическа стихия към нас. Особено в случай че и двата лагера до неотдавна са се подкрепяли интензивно и загатват за информация един за различен, която е задоволително сериозна, че да срине всяка от двете страни. Извън линията на публичната загадка, че основният прокурор и ГЕРБ гледаха до неотдавна в една посока, може единствено да гадаем с каква информация разполагат едни за други. Това, че се разиграват сходни събития, мъчно може да показа една от двете страни като бореща се със задкулисието. Въпреки това дългата игра на ГЕРБ по изчистване на имиджа и покриване с новаторски престиж може да сработи.

Дали ще бъдат положителните, в случай че съумеят да смъкват Гешев? Едва ли, когато си го крепил и подкрепял толкоз дълги години. Още по-малко пък, в случай че новият основен прокурор е като остарелият, единствено че нов. Добър в тази игра надали има, само че победител сигурно може да се възпроизведе. Ако не се стигне до сюжетът на взаимното самоизтребление, сигурно този победител ще бъде Борисов, който би рестартирал прокурорскиямандат и би иззел тематиката за правосъдна промяна на ПП-ДБ.

Изиграва ли политиката Гешев?

Неведнъж Иван Гешев е показал политическо държание. От връзка с медиите и асортимент на “обществените проблеми ”, с които да се занимае, до влизането в ролята на жертва и изразителност, обвързвана с разделянето на управляващите. Турболентната политическа обстановка в страната обаче изиска повече от основния прокурор, в сравнение с предполагаше комфортната позиция на “Инструмент на Бога ”, както самият той се изрази. Дали става въпрос за същински конфликт на досегашни сътрудници, или добре готова игра, това е без значение, в случай че прожекторите са ориентирани напълно към Гешев и против него се инсценират, провеждат или инсценират инсценирани атентати. Това е много по-голяма динамична среда от фотоси с Митко с чорапите в Пловдив, която надали е от изгода за личността Иван Гешев.

Динамиката на процесите и потребността от събития, които да тласнат системата към излизане от политическото тресавище, без значение към добра или неприятна суша, изиска огромна жертва. Ако въпросът продължи да се развива, а не заглъхне и стане жертва на груповата загуба на политическа памет, Гешев ще бъде обречен. Въпросът в такава обстановка е до каква степен се върви по явен сюжет и до каква степен нещата се случват непринудено без негово единодушие. Отговорът на този въпрос ще видимчак когато завърши цялата сага и разберем дали той ще повлече други хора със себе си, или ще станем очевидци на добре изиграна политическа игра. Едно е несъмнено обаче, надали кариерата на Иван Гешев като основен прокурор ще продължи, което значи, че непринудено или не, политиката го изигра.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР