Вече 13 вериги в България са се включили в кампанията

...
Вече 13 вериги в България са се включили в кампанията
Коментари Харесай

Вече 13 търговски вериги са се включили в кампанията за ниски цени на основни продукти

Вече 13 вериги в България са се присъединили в акцията „ Достъпно за вас “ за обезпечаване на седем продуктови групи от дребната потребителска кошница. Фокусът е върху най-малко 50 продукта от нея. Всеки от магазините би трябвало да има най-малко 16 хранителни продукта с понижени цени. В особено направената платформа потребителите могат бързо да се ориентират къде да открият понижените артикули, като кликнат на логото на всяка една от веригите - участници.

Там се виждат брошурите с продукти от акцията, да ги прегледат и да изберат подобаващ за тях магазин. Има също информация за другите продуктови категории и лист с понижените продукти за седмицата. Това излиза наяве от отговора на икономическия министър Богдан Богданов до депутата Александър Иванов (ГЕРБ-СДС).

Инициативата започва на 15-ти ноември т.г. в партньорство сред Министерството на стопанската система и промишлеността и надлежно комерсиалните вериги, които одобряват изискванията. Нейната цел е да бъдат реализирани ниски цени за българските консуматори на питателните артикули от първа нужда. Инициативата цели да обезпечи осведоменост на потребителите и досегаемост до съществени хранителни артикули, посредством предлагането им на допустимо най - ниски цени, базирайки се на правилата на конкурентиост, без да оказва отрицателно въздействие върху останалите участници в икономическите връзки.

Белегът, по който могат да се открият допустимо най-евтините продукти, е логото на „ Достъпно за вас “ в съответния магазин. То е сложено до стоката, която е препоръчана в съответната седмица. А продуктовата кошница, която веригите оферират за съответната седмица, е включена в брошурите им, както и в цифровите им издания. Там също стоката е обозначена с това лого. 

Справка в платформата сочи фактически доста ниски цени на главните хранителни артикули, като да вземем за пример бял самун за 0,99 лева, спагети за 1,05 лева, олио (1 л) за 1,29 лева, зеле (1 кг) за 0,45 лева, връзка праз за 0,99 лева, ябълки (1 кг) за 1,69 блв., картофи (2,5 кг) за 3,38 лева, прясно пилешко месо (1 кг) за 5,78 лева, прясно свинско (1 кг) за 8,99 лева, 1 кг. Ориз за 1,79 лева, зрял пъстър фасул и леща (1 кг) надлежно за 4,38 лева и 3,59 лева, кофичка кисело мляко за 0,99 лева, яйца за 0,38 лева.

Общата цена на дребната потребителска кошница с включени 16 продукта на най-изгодна цена за седмицата е 33,49 лева:бял самун, спагети, брашно, ориз, зрял бял фасул, прясно пилешко месо, прясно свинско месо, салами, кисело мляко, яйца, ябълки, банани, зеле, праз, оцет, сол.     

Преди акцията общата цена на същата тази кошница е била 40,14 лв.. Разликата сред двете е 6,65 лв.. „ Общата стойност на акцията, включваща изработването на единното лого и профилираната платформа е в размер на 5515 лева без Данък добавена стойност. За съпоставяне направеният през април месец, по време на служебното държавно управление уебсайт „ Foodрrice.bg` е коствал на Министерството 29 900 лева без Данък добавена стойност “, разяснява министър Богданов.

Кампанията започва в началото с три от национално показаните търговски вериги. Само за първите няколко седмици към този момент са се присъединили 13 колегата, измежду които с изключение на множеството национално показани търговски вериги, към този момент имаме участници и измежду районни вериги магазини от областите Варна, Бургас, Шумен, Търговище, Сливен, Плевен, Пазарджик, София Област и други Търговските обекти, в които потребителите могат да открият стоките, първоначално бяха близо 200, а в този момент са към този момент над 400 в цялата страна. „ Инициативата е в развой и Министерството продължава диалозите и с други евентуални сътрудници - национални, районни, както и по- дребни магазини, с цел да доближи до допустимо най-вече консуматори “, добавя министърът.
Източник: econ.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР