Петър Джурков, Пъшо Конов – два живота посветени на джаза
Вчера мина вторият ден на Plovdiv Jazz Fest . Той стартира в Bee Bop Cafe със среща-разговор с двама музиканти, имащи забележителна роля в развиването и историята на българския джаз – Пъшо Конов и Петър Джурков . Те влизат в състава на основателите на Джазова групировка „ Бели, Зелени и червени “ , учредена на 1 октомври 1971 година и са единствените нейни членове, останали до прекратяването активността на групировката през 2006 година
Цели 45 години животът им е неразделно обвързван с активността на групировката . Те са претърпели всичките звездни моменти в креативния път на групировката и са били мотор и катализатор за сполучливото ѝ развиване. Всеки от тях е дал всичко от себе си за просперитета на „ Бели, Зелени и червени “, за основаването на група, трансформирала се в знак на джаза , повлияла посредством активността си за издигането равнището на българската просвета и в частност на джазовата музика. Участват в Джазова групировка „ Бели, Зелени и червени “ както като реализатори , по този начин и като основатели на музиката на групата.
Повод за срещата – диалог бе 75-годишният празник на музикантите . В събитието, което е част от съпътстващата стратегия на Plovdiv Jazz Fest взе участие и китаристът Веселин Койчев, който се причислява към групата и става неин водач през 1991 година
Сред гостите на събитието бяха заместник-кметът по просвета, археология и туризъм Пламен Панов , Слави Петков – флейта, тенор и баритон саксофон, също един от създателите, Николай Поляков , който е режисьор на първия концерт на групировката, барабанистът Иван Енев , фотографът Константин Зайков , доста сътрудници и другари.
Срещата откри Мирослава Кацарова – уредник и шеф на Plovdiv Jazz Fest, която напомни част от именитата история на Джазова групировка „ Бели, Зелени и червени “. Поздрав към юбилярите при започване на срещата насочи и заместник-кметът Пламен Панов .
„ Много се вълнувам! Тази среща е доста прочувствена за мен, тъй като татко ми Дочо Панов, обичан и прочут джаз музикант е свирил с тези хора, били са част от неговия живот. Загубих го преди доста години, когато бях дребен и в този момент по някакъв метод се допирам до него. Днешната среща е специфична за мен, тъй като имам опция да окажа респект и почитание към Петър Джурков и Пъшо Конов, към „ Бели, Зелени и червени “ и към всичко, което са създали. „ Бели, Зелени и червени “ е феномен, оставил трайна диря в културата на Пловдив и на България. Следа, толкоз мощна, очевидна и значима, която ни събира и през днешния ден! Говорим за джаз, за музика, която е формирала усета и е възпитавала. Искам да пожелая на двамата юбиляри да са живи и здрави, Бог да ги пази още дълги години, да творят и да ни радват! Огромна чест е за мен като заместник- кмет да съм тук и да връча тези приветствени адреси и цветя от името на общината, само че доста повече се усещам горделив да съм тук като Пламен Панов – синът на Дочо. „, сподели Панов.
В прочувствената среща Пъшо Конов и Петър Джурков описаха свои вълнуващи мемоари за събития, концерти и хора. Веселин Койчев, който също ефективно участваше, бе подготвил особено за мотива видео сбирка с афиши и плакати от историята на групата, албуми, както и филм от архива на „ Българска национална телевизия “ за „ Бели, Зелени и червени “.
Историята на групировката обрисува две огромни посоки в активността . Едното е белязано с огромните триумфи и концертната активност . Джазова групировка „ Бели, Зелени и червени “ e учредена на 01.10.1971 година в Окръжен Младежки Дом гр. Пазарджик. Нейн основател е саксофонистът Веселин Николов. Съставът на групировката тогава е: Веселин Николов – началник, композитор, аранжор, алт и тенор саксофон, Слави Петков – флейта, тенор и баритон саксофон, Иван Николов – тромпет, Константин Ангелов – тромпет, Петър Джурков – пиано, Лъчезар Димитров – китара, Пъшо Конов – баскитара, Тодор Каптебилев – барабани и Румяна Русева – вокал. През 1974 година групировката е назначена на щат като едно от креативните звена на Пловдивска филхармония, дружно с Пловдивски Симфоничен Оркестър и фолклорен отбор „ Тракия “. „ Бели, Зелени и червени “ свирят на най-престижните джаз фестивали в света в Съединени американски щати, Европа, Азия и в голям брой джаз концерти.
Второто направление е така наречен „ просветителска активност “ . „ Бели, Зелени и червени “ вземат участие в организацията на голям брой музикални събития, фестивали, концерти и клубни изяви. Със пристрастеност, познание и предпочитание провеждат поредност издания на Международен юношески фестивал в Пловдив, Джаз ателиета, концерти с известни български и непознати реализатори.
Те са и музиканти, преподали и предали опита си на доста от известните български актьори сега. Създатели са на „ Нов музикален център “, който действа и до през днешния ден, в който са израснали редица поп и джаз реализатори. И досега Маестро Петър Джурков преподава в Пловдивски университет „ Паисий Хилендарски “ в катедрата по „ Джаз и поп изпълнителско изкуство “.
Срещата приключи с прожекция на видеозапис на пиесата „ Играта свърши “, основана от Пъшо Конов, в която свирят единствено двамата с Петър Джурков. Бяха прочетени приветствени адреси от заместник-кмета Пламен Панов, от джаз общества от цяла България, от оркестри и джаз обединения от Димитровград, Хасково, Русе, от ПУ „ П.Хилендарски “.
На финала на срещата Койчев връчи на всеки от двамата пластика „ Ключ Сол “ с надпис: „ Честит 75-годишен празник! Да пребъдат в положително делата ви! “.