Възстановяването на пазара на труда и доверието на потребителите може

...
Възстановяването на пазара на труда и доверието на потребителите може
Коментари Харесай

Брюксел очаква 7.2% спад на българската икономика и 7% безработица

Възстановяването на пазара на труда и доверието на потребителите може да отнеме повече от година

© Юлия Лазарова Европейската комисия чака спад на Брутният вътрешен продукт от 7.4% през тази година в Европейски Съюз и 7.7% в еврозоната, последвани от бързо, въпреки и неравномерно възобновяване, със приблизително над 6% растеж през 2021 година Измеренията на рецесията, в която навлиза Европа вследствие на разпространяването на COVID-19, са невиждани в историята на съюза, показват специалистите на Европейска комисия в пролетната макроикономическа прогноза.

Очакванията за България следват общата наклонност - 7.2% спад на стопанската система през 2020 година, 6% растеж през 2021 година, само че и постепенно възобновяване на пазара на труда. Подобна е и ревизираната прогноза на Виенския институт за интернационалните стопански проучвания (wiiw) с разликата, че те не чакат икономическо възобновяване да е толкоз бързо и елементарно (виж карето).

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики

Подобно на други прогнози, оптимистичните цифри за 2021 година на Брюксел са при изискване, че пандемията остане под надзор, ограничаващите ограничения последователно отпаднат, паричните и фискалните ограничения, които всяка страна ползва, с цел да подтиква локалната стопанска система, са ефикасни.

Оценката за България

Една добра вест за България е, че специалистите на Брюксел залагат на бързо възобновяване на локалната стопанска система през 2021 година след отрицателните последствия през 2020 година В плюс на страната са позитивното външно и бюджетно салдо преди рецесията, излиза наяве от отчета на Европейска комисия. България е и единствената страна в Европейски Съюз, която се чака да задържи бюджетния недостиг в границите на Маастрихтските критерии - 2.8% от Брутният вътрешен продукт при предел 3%, въпреки че за тази година това ограничаване няма да се гледа.

Макар че Европейска комисия предвижда възобновяване на вътрешното търсене и потреблението да стартира още през третото тримесечие, покупките на семействата понижават с 6% общо за годината. При вложенията понижението е още по-значително - 18% по отношение на 2019 година поради предстоящите финансови компликации, пред които се изправят компаниите в страната. " Програмите за стимулиране на ликвидността могат да предотвратят поредност от банкрути, само че не и да подтикват нови вложения ", показват от Брюксел.

Ефектът от рецесията върху вноса и износа се пресмята на надлежно 12% и 13% спад за годината вследствие на едва търсене както в страната, по този начин и в чужбина.

Според прогнозата на Европейска комисия българската стопанска система може да нарасне с 6% през 2021 година, а мотор на възобновяване се чака да е частното ползване. Числата за пазара на труд обаче не поддържат тази теза. Сметките на Брюксел демонстрират, че безработицата в страната ще стартира да пада, само че постепенно - от 7% през 2020 година до 5.8% през 2021 година, което е към равнището от 2017 година

Ръстът на възнагражденията на работещите също се забавя - след регистрирани 6.1% през 2019 година темпът пада до 3.4% и 2.3% през тази и идната година. Заетостта пък понижава с 2.5% тази година, а възобновяване през 2021 година е с едвам 0.5%. Добрата вест е, че инфлацията също се забавя до 1.1%, което значи, че покупателната дарба на семействата ще продължава да пораства, въпреки и доста по-бавно.
Очаквано, държавният дълг на България нараства в прогнозата на Европейска комисия - от малко над 20% от Брутният вътрешен продукт до 25.5% тази година, което остава едно от най-ниските равнища в Европейски Съюз. wiiw: Възстановяването от рецесията ще е едва

Виенският институт за интернационалните стопански проучвания (wiiw) ревизира надолу прогнозата си за 23 страни в Централна, Източна и Югоизточна Европа, измежду които и България. Сега специалистите залагат на спад от 6.3% на локалната стопанска система и едва възобновяване през 2021 година с растеж до 1.7%. Подобни са упованията за целия район. Това е първата макроикономическа прогноза за страната, която чака едва и дълготрайно възобновяване след рецесията, провокирана от разпространяването на COVID-19.

Ревизираната прогноза на wiiw идва два месеца след първичната преоценка, директно след въвеждането на изключителното състояние в България. Тогава институтът беше трансформирал надолу упованията си за българската стопанска система - от 2.8% растеж през 2020 година до 1.4%. Но още при публикуването на прогнозата икономистите разясниха, че този сюжет евентуално е прекомерно оптимистичен и ще има спомагателни проверки.

" Всички 23 стопански системи в района ще преминат през дълбока криза тази година, заличавайки най-малко две години напредък на Брутният вътрешен продукт ", пишат от wiiw. Това не се разграничава доста от други макроикономически прогнози, оповестени все още. Разликата е, че икономистите от wiiw залагат на по-мъчително възобновяване. От една страна по-високото равнище на държавен дълг ще бъде ограничител на обществените разноски. От друга страна пък са семействата, които, поради продължителна неустановеност във връзка с приходите си и евентуално по-висока задлъжнялост, също ще свият потреблението си и ще пестят повече. Докато през 2010 година районът е отчел растеж от 4.4% след спад от 5.6%, в този момент те чакат нарастването на Брутният вътрешен продукт да доближи едвам 2.8% през 2021 година при -6.1% през тази година.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР