Александра Петрова, психолог: Възрастовата граница за употреба на дрога от деца отдавна е паднала. За това алармират родителите
Възрастовата граница за приложимост на дрога от деца от дълго време е паднала. За това сигнализират родителите. Те са сами в процеса, тъй като сами търсят експерти и не знаят от кое място да стартират оправянето с казуса. В обществото има плуралистична неангажираност - всеки счита, че отговорността е на различен. Това съобщи психологът Александра Петрова в предаването „ Денят онлайн " по NOVA NEWS.
Според психолога казусът с използването на опиати от деца е сериозен. По думите ѝ няма систематизирана предварителна защита против използването им. „ Няма система, по която родителите да тръгнат, в случай че виждат, че има проблем. Те сами би трябвало да се оправят с това. Ако живеят в малко обитаемо място и нямат финансови благоприятни условия, е съвсем невероятно да се помогне на тези деца. В подобен случай те няма по какъв начин да попаднат на експерти ", съобщи тя.
Петрова изясни, че обществените мрежи способстват за по-лесния достъп до наркотични субстанции. Тя добави, че ограничението на достъпа до интернет за децата няма напълно да реши казуса. „ Преди всичко би трябвало да знаем по какъв начин действа детският мозък. Там имаме лимбична система - т.е. липсват опит, мислене за причинно-следствени връзки и боязън. Когато съм в група от връстници и те вършат нещо, което ме вълнува, за мен това е най-важно. Предвид неналичието на чувство за риск и последствия, ще желая да съм като тях ", сподели психологът. И добави: „ Тинейджърският мозък е доста по-чувствителен към кортизол, допамин и серотонин. От тази позиция пристрастяването и импулсите към това да се направи каквото и да било, обвързвано с субстанции, се развиват доста по-бързо. Ако едно дете има към себе си хора, които използват, е доста по-лесно да посегне към опиатите, в сравнение с един възрастен човек ".
„ Дилърът е в телефона на детето ": Нови опасности за младежите и потребност от по-добра предварителна защита
Психологът съобщи, че възпитанието и развиването на прочувствена просветеност у детето от страна на родителите стартират още от неговото раждане. „ Чрез проблеми и диалози за личните и непознатите страсти се учим по какъв начин тялото да се оправя с страстите. Това е голяма работа, която на никое място не участва в учебните заведения ", сподели Петрова. По думите ѝ учебните заведения би трябвало да работят с външни експерти. „ Това зависи от МОН. Тази тематика сега е като алармена система за цялото общество ", добави тя.
Според психолога казусът с използването на опиати от деца е сериозен. По думите ѝ няма систематизирана предварителна защита против използването им. „ Няма система, по която родителите да тръгнат, в случай че виждат, че има проблем. Те сами би трябвало да се оправят с това. Ако живеят в малко обитаемо място и нямат финансови благоприятни условия, е съвсем невероятно да се помогне на тези деца. В подобен случай те няма по какъв начин да попаднат на експерти ", съобщи тя.
Петрова изясни, че обществените мрежи способстват за по-лесния достъп до наркотични субстанции. Тя добави, че ограничението на достъпа до интернет за децата няма напълно да реши казуса. „ Преди всичко би трябвало да знаем по какъв начин действа детският мозък. Там имаме лимбична система - т.е. липсват опит, мислене за причинно-следствени връзки и боязън. Когато съм в група от връстници и те вършат нещо, което ме вълнува, за мен това е най-важно. Предвид неналичието на чувство за риск и последствия, ще желая да съм като тях ", сподели психологът. И добави: „ Тинейджърският мозък е доста по-чувствителен към кортизол, допамин и серотонин. От тази позиция пристрастяването и импулсите към това да се направи каквото и да било, обвързвано с субстанции, се развиват доста по-бързо. Ако едно дете има към себе си хора, които използват, е доста по-лесно да посегне към опиатите, в сравнение с един възрастен човек ".
„ Дилърът е в телефона на детето ": Нови опасности за младежите и потребност от по-добра предварителна защита
Психологът съобщи, че възпитанието и развиването на прочувствена просветеност у детето от страна на родителите стартират още от неговото раждане. „ Чрез проблеми и диалози за личните и непознатите страсти се учим по какъв начин тялото да се оправя с страстите. Това е голяма работа, която на никое място не участва в учебните заведения ", сподели Петрова. По думите ѝ учебните заведения би трябвало да работят с външни експерти. „ Това зависи от МОН. Тази тематика сега е като алармена система за цялото общество ", добави тя.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




