Т-14 „Армата“: Защо Русия не е разположила най-модерния си танк в Украйна?
Възможно ли е безпилотните дронове да са повода, заради която Русия не желае да пусне в деяние своя най-хубав военен танк в Украйна?
Емил Василев 19:31 | 13.12.2024 0 СподелиНай-четени
IT НовиниДаниел Десподов - 9:50 | 10.12.2024Най-изненадващо украинско-американска група се опълчи на разрастването на Starlink поради хипотетичните съветски връзки на Мъск
IT НовиниЕмил Василев - 0:26 | 11.12.2024Шпионира ли ви Гугъл Chrome? 10 функционалности, които е добре да деактивирате
КосмосЕмил Василев - 21:59 | 11.12.2024Слънцето към този момент два пъти провокира всеобща и неконтролируема миграция на спътници на Starlink и ще го направи още веднъж
Емил Василевhttps://www.kaldata.com/От Световните войни до наши дни Русия от дълго време разчита на артилерията и танковете, с цел да господства на бойните полета, само че в Украйна тази бойна теория е изправена пред нови провокации, като да вземем за пример безпилотните дронове и други неконвенционални тактики. И по този начин, с тежки загуби и от двете страни, Русия наподобява има коз в ръкава си под формата на единствения в света настоящ танк от 4-то потомство – Т-14 „ Армата “. Това поражда въпроса: „ Къде са съветските Т-14 „ Армата “? “ Нека се опитаме да разберем това.
Какво съставлява Т-14 „ Армата “?
Т-14 „ Армата “ е най-модерният съветски главен военен танк (MBT). На доктрина един MBT от четвърто потомство би трябвало да е по-способен от множеството MBT, които сега се експлоатират от множеството други страни от най-високо равнище като Съединени американски щати. Според информацията, „ Армата “ тежи 55 тона и е въоръжен със 125-милиметрово главно оръдие. Управлява се от екипаж от трима души (командир, водач и стрелец) и има автоматизирана система за зареждане и безпилотна кула.
Дължината на танка е към 10,7 метра, широчината – 3,3 метра, а височината – също 3,3 метра. Основното му оръдие има разгласен ефикасен обхват от 5 километра и оптимален обхват от 12 километра.
Според някои отчети главното оръдие на Т-14 „ Армата “ – 2A82-1M има по-висока сила от това на немския Leopard 2. Подобно на множеството MBT, „ Армата “ също се предлага със разбъркан пакет от второстепенно въоръжение, в това число картечници и се задвижва от дизелов мотор с две турбини, който може да изтласка солидната маса на танка до към 80 км/ч.
Военно супероръжие или но бала?
Този мотор обезпечава на T-14 „ Армата “ подобен обхват от към 500 километра. Съобщава се също, че Т-14 е облечен в двойно-експлозивна реактивна ризница (ERA) Malachit. Той е предпазен и от система за дейна отбрана Afghanit, която открива, следи и прихваща противотанкови муниции.
Разработката на „ Армата “ стартира през 2014 година взаимно с съветския защитителен колос Уралвагонзавод. Първоначалните проекти бяха да се придобият към 2300 броя от тях за съветската войска. Проектът обаче беше придружен от закъснения и преразходи, което забави всеобщото произвеждане.
Въпреки това през последните няколко месеца бяха оповестени фрагменти, които демонстрират, че танкът е бил тестван на място и е подготвен за фронтова работа. Източници на съветските държавни медии също настояват, че „ Армата “ даже е бил употребен лимитирано в някои учения за оценка в Украйна, само че не и в действителни бойни дейности.
Актуалният брой на оперативните Т-14 се разисква горещо, като някои публични източници настояват, че към този момент са доставени повече от 40. Според други източници, като да вземем за пример изпълнителния шеф на „ Ростех “ (компанията майка на Уралвагонзавод) Сергей Чемезов, „ Армата “ публично е влезнал в дейна употреба.
Къде са всички тези Т-14?
Руските военни интервенции в Украйна към този момент публично надвишиха продължителността от 1000 дни. Украинските и съветските въоръжени сили също претърпяха съществени загуби на съоръжение. Така че, в случай че Т-14 „ Армата “ е това, което ще помогне на Русия, за какво тя не го разпростира против украинските сили? Отговорът наподобява е комбинация от стопанска система и евентуални опасности за публичните връзки.
Войната е скъпо дело, освен във връзка с човешките животи, само че и във връзка с пари. Това е изключително правилно за модерните оръжия като най-новия съветски главен военен танк. Малко съответна информация е оповестена за цената на всеки танк, само че някои оценки варират от 5 до 7,1 млн. $ за брой. Това не е по никакъв начин неприятно за един високотехнологичен танк в интернационален проект.
В вероятност най-модерният американски главен военен танк – Abrams M1A2 SEP Abrams коства към 19 милиона $ за брой. Превъзходният танк Challenger 2 от 3-то потомство на Обединеното кралство (който скоро ще бъде пенсиониран) коства към 4,2 милиона паунда за численост.
Икономиката
Икономиката на Русия надалеч не се приближава до тази на Обединеното кралство или Съединените щати. Според някои от последните оценки актуалният БВП на Русия е към 2,25 трилиона $. Това е нищо спрямо 25,43 трилиона $ за Съединените щати и е по-малко от Брутният вътрешен продукт на страни като Франция, Обединеното кралство, Германия, Индия, Япония и Китай.
Понастоящем Русия е в положение на война – нейната стопанска система е ориентирана към военни разноски в по-голяма степен, в сравнение с другите страни, като към 6% от нейния Брутният вътрешен продукт и 40% от обществените ѝ разноски отиват за въоръжените ѝ сили.
По-голямата част от тях обаче се насочват към „ нормално “ съоръжение и военни разноски, като да вземем за пример муниции, ракети и несъмнено, бойци. Русия влага огромна част от военните си разноски и в други съвременни системи като хиперзвукови ракети. Това оставя малко средства за разноски за неизпитано и относително скъпо съоръжение като Т-14 „ Армата “.
Но това е единствено върхът на айсберга. Друг проблем е евентуалното стеснение, в случай че „ Армата “ не се показа както е по проект.
В момента Русия наподобява удовлетворена от изпращането на по-старите си танкове, като издръжливия Т-90, с които се бори с врага в Украйна. Това са антични танкове по актуалните стандарти, въведени на въоръжение за първи път през 90-те години на предишния век, а сегашният вид – Т-90М влиза на въоръжение за първи път през 2019 година.
Русия разполагаше с няколко хиляди от тях преди нахлуването в Украйна и макар тежките загуби евентуално към момента има доста хиляди в запас. Макар и способни за своето потомство, тези танкове са доста по-евтини от Т-14 „ Армата “ и се оферират в задоволително количество, с цел да поемат загубите.
Въпреки това Т-14 „ Армата “, който е най-новата военна играчка на Русия е разполагаем за продажба и на други страни. Ако Русия обаче разгърне някоя от сегашните си оперативни интервенции в Украйна с присъединяване на „ Армата “ и се показа зле, това несъмнено ще навреди доста на евентуалните продажби на трети страни.
Сред купувачите евентуално са Китай, Индия, Виетнам, Египет и Беларус. При състояние че стопанската система на Русия е под напън, тя надали може да си разреши да загуби преференциални контракти за доставка на модерно съоръжение.Въпреки тежките загуби, за които непрекъснато се оповестява от украинския спор, Русия към момента е главен състезател в международната търговия с оръжие. Според National Interest преди Украйна Русия осъществя сред 12 и 15 милиарда $ годишно от експорт на оръжия.
От 2022 година насам този дял леко е намалял, само че към момента способства за съветската стопанска система с сред 5 и 8 милиарда $. Не е известно какъв брой печели или евентуално би могла да печели Русия от износа на танковете си „ Армата “ от 4-то потомство, само че гледката на изгорели остатъци, разпръснати из медиите евентуално няма да извърши евентуалните клиенти с доверие към новия Руски главен военен танк.
В края на краищата, съветският хардуерен капацитет към този момент получи удар (в дословен и преносен смисъл), откакто няколко от нейните съвременни противовъздушни системи (например, високо оценената С-300) бяха неефективни по време на неотдавнашните въздушни удари на Израел в Иран.
Нарочно ли държи Русия козовете си настрани?
Друга евентуална причина е, че Русия не желае да издава прекалено много от военните си секрети. Въпреки че украинските сили пазят безстрашно родината си, те го вършат най-вече със западно съоръжение.
Тъй като „ Армата “ е един от единствените в света MBT от 4-то потомство и поради явно относително дребния си брой, би било стратегически разумно да не се дава опция на враговете да открият слабите места на оръжието.
Западните противотанкови системи, които сега се употребяват от украинските сили биха могли посредством задоволително опити да открият пролуки в очевидната висока отбрана на „ Армата “, предоставяйки жизненоважна информация на нейните поддръжници като Съединените щати. Това явно не би било в полза на Русия, даже в случай че „ Армата “ може да обърне хода на войната.
Съществува страхът от най-новата иновация на фронта – безпилотните дронове. Танковете и другите бронирани транспортни средства не претърпяват най-хубавите си времена в Украйна и от двете страни, с помощта на безпилотните дронове.
Готов ли е Т-14 „ Армата “ за безпилотните дронове?
От дронове камикадзе до „ бомбардировачи “, носещи гранати и други взривни субстанции, дроновете към този момент трансформират образа на бойното поле. Развитието им е бързо, като мнозина назовават войната в Украйна същински тест за това относително ново военно оръжие.
Тази причина може да се правдоподобна, че Русия изразходва по-старите си танкове от 2-ро и 3-то потомство, с цел да се научи да противодейства на безпилотните дронове в бойна среда. Несъмнено научените уроци се употребяват за модифициране и рационализиране на „ Армата “ зад кулисите.
Т-14 „ Армата “ остава знак на съветската упоритост, само че въпросите за цената, надеждността и стратегическия риск го държат в сянка. Само времето ще покаже дали тя ще промени разпоредбите на бойното поле, или ще бъде скъпоструваща неточност.