Възможно е за Китай това да е най- желаният изход

...
Възможно е за Китай това да е най- желаният изход
Коментари Харесай

Весела Чернева: Подчинената роля на Русия спрямо Китай ще бъде основна характеристика

Възможно е за Китай това да е най- мечтаният излаз от тази обстановка ". Това изясни пред БНР  Весела Чернева, шеф на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.

 

" Дори президентът Зеленски е много методичен във връзка с Си Дзинпин.

 

Връщането на Пекин в една по-неутрална позиция ще бъде мечтано за по-голяма част от участниците. Въпросът е доколко Пекин е податлив да упражни напън върху Русия във връзка с нейната военна тактичност. Връщането към тези правила, които приказват за неприкосновеност на териториалните граници на страните членки на Организация на обединените нации, ще бъде най-важният знак ".

 

Премиерът на Япония пък за първи път отива в Киев. Страната не подкрепя с оръжие Украйна, а единствено с филантропична помощ. По това време китайският президент е на посещаване в Москва.

 

" Китай е значимият репер за Япония. Противопоставянето на Пекин в Азиатско-Тихоокеанския басейн е доста значимо за Токио. Посещението в Киев би трябвало да се гледа в този подтекст, само че също и в подтекста на Г-7. Тази група в действителност наложи глобите на Русия, когато нахлу в Украйна. Япония е нейн член. Тя е гръбнакът на западното обединяване и консолидация. Тръгна от съветската война в Украйна, само че към този момент има лична траектория. Западът се опълчва на подобен вид експанзия в съвременно време ".

 

Китай и Иран са страните, за които се счита, че доставят Русия с елементи за оръжия, изясни още Весела Чернева. 

 

" Твърди се, че през Северна Корея я доставят с боеприпаси и муниции.

 

Но посещението на Си Дзинпин в Москва, от една страна, е израз на ужаса на Пекин, че Русия може да загуби тази война. Затова Китай стартира да приказва за кротичък проект. Първата му точка обаче беше неприкосновеност на териториалните граници на страните, само че не чухме Си Дзинпин да я повтаря в Москва.

 

Основният фокус на това посещаване беше икономическият. Къде Русия може да продава потребните си изкопаеми. Газът, който продава на Китай е с 30-40% по-евтин, в сравнение с успяваше да получи в Европа. Китай ще взема от съветските потребни изкопаеми, ще вкара и китайския бизнес в Русия. Подчинената роля на Русия по отношение на Китай ще бъде съществена характерност на тези връзки ".

 

Дилемата е дали Китай може да бъде медиатор, посочи тя. 

 

За Европейски Съюз и Съединени американски щати сега е най-важно да бъде предотвратено снабдяването с оръжие и артикули с допустима двойна приложимост от Китай за Русия, изясни Чернева.

 

През 1994г. Русия подписа Будапещенски меморандум, с който Украйна се съгласи да съобщи своето нуклеарно оръжие, а руснаците подсигуряваха, дружно с Англия и Съединени американски щати, ненарушимостта на украинските граници, подсети Чернева. 

" Тези ангажименти към този момент нямат значение. Затова би трябвало да се откри нов механизъм. Има потребност от такива гаранции за сигурността на Украйна още в този момент. Докато няма решение какъв да бъде този пакет от гаранции, нямам доверие Украйна да може да седне на масата за договаряния ".

 

Има решение на Народно събрание, което споделя, че България би трябвало да има дейна роля в процесите по доставяне на Украйна с муниции, а приканването на президента Радев към партиите да изкажат мнение по този въпрос отива доста надалеч, счита Чернева. 

 

" Тя демонстрира, че при неналичието на настоящ парламент, подобен вид изказвания се трансформират в политики, но  не подхождат на духа на решенията на Народно събрание ".

 

През последните месеци има изместване на европейското публично мнение във връзка с това по какъв начин би трябвало да наподобява края на войната, изясни тя. 

 

" През май предходната година, като се изключи Полша, хората в множеството страни на Европейски Съюз смятаха, че войната би трябвало да завърши, без значение дали Украйна ще загуби територии.

 

По-малко от година по-късно, това се е трансформирало коренно. Има ясно болшинство, смятащо, че войната би трябвало да завърши тогава, когато Русия освободи завзетите територии ".

 
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР