Във втората част на речта си на Индийската енергийна седмица

...
Във втората част на речта си на Индийската енергийна седмица
Коментари Харесай

Грабеж по американски: Икономиката на Европа отворена и съсипана

Във втората част на речта си на Индийската енергийна седмица Игор Сечин ясно сподели на кого тъкмо е нужна сегашната турбуленция, кой прави пари от нея - като унищожава личните си съдружници.

Трудно е да си господ, резонно настояват братя Стругацки, и мъчно е да бъдеш Съединени американски щати, претендиращи за живи богове. В Световната игра настъпи моментът, когато преимуществото на Съединените щати в козовете изчезна, а желанието да диктуват волята си на останалите не изчезна. Това е доста рискова обстановка, защото държанието на подобен състезател става несъответстващо и рисково за другите.

Говорейки на Индийската енергийна седмица в наличието на всички цветове на азиатската (и не само) енергетика, Игор Сечин, основен изпълнителен шеф на Роснефт, илюстрира тази явна концепция с образеца на европейския газов пазар.

Припомнете си, че Роснефт, макар че носи фразата " петролна компания " в цялостното си име, също е главен производител на газ, който интензивно усилва производството и, несъмнено, следва всички трендове.

Плащайте повече и бъдете щастливи

Световният енергиен пазар всъщност завърши. Съответно енергийната сигурност престана да бъде световна. Планетата е разграничена на няколко пазара, всеки от които обезпечава лична непоклатимост. А Европа пострада най-вече.

Един от трите стълба на международната стопанска система (заедно със Съединени американски щати и Китай), в един миг даже най-богатият от тях, губи както значимостта, по този начин и независимостта си пред очите ни.

Противно на здравия разсъдък Европа беше принудена да се откаже от дълготрайните контракти с доставчиците и да премине към спот ценообразуване, т.е. закупуване на газ на дребни порции от пазара, което съвсем постоянно е доста по-скъпо.

През лятото тя доближи 3000 $ за 1000 кубически метра, 8-10 пъти по-скъпо от естествената цена за естествен дълготраен контракт, подписан преди началото на пандемията. Китай, да вземем за пример, се погрижи авансово - и като цяло не изпитва проблеми с енергийните доставки.

Защо спот цените се покачиха толкоз доста? Въпросът е в по този начин наречения зелен преход - външно благородни опити за понижаване на " въглеродния отпечатък " и в идеалния случай също прекосяване към възобновими енергийни източници. Това апетитно ядене, поднесено под соса на битката за богатството на бъдещите генерации, докара до съществени проблеми на настоящето потомство.

Инвестициите в зеления преход явно не се изплащат, само че те доведоха до понижаване на вложенията в обичайна сила - и вследствие на това в доста страни породи прост енергиен недостиг. Това не важи нито за Русия, която не жали средства за изследване и развиване на промишлеността, нито за нейните сътрудници.

Но Европа беше извадена от тези сътрудници посредством наложената санкционна война против Русия.

Гледаме ръцете

След като тесните връзки сред Русия и Европа бяха прекратени благодарение на наказания и напън, продължи Игор Сечин, " американците предложиха да се върнем към дълготрайни контракти, които подсигуряват възвръщаемост на вложенията. Говорим за банална нечестна конкуренция ".

Унищожени са всички правила на пазарната търговия, в действителност са отстранени пазарното ценообразуване, договорното право, разрушени са логистични вериги, изграждани с десетилетия. Илюстрацията е взривеният Северен поток.

Брилянтна интервенция, съгласете се. Забранете дълготрайните контракти, разкъсайте връзките на главния сътрудник с главния съперник, организирайте бойкот против газопровода и по-късно върнете дълготрайните контракти, само че с верните компании. Разбира се, това може да стане единствено посредством разполагане на средства за цялостен надзор над покорния сътрудник.

Така посредством доминиране и оскърбление Съединените щати се трансфораха в главен снабдител на газ за Европа. И защото никой няма да строи Атлантическия поток, газът се доставя по море във втечнена форма, което още веднъж е по-скъпо за крайния консуматор - елементарния европейски човек.

Ръководителят на Роснефт се базира на Bloomberg, съгласно оценките на които междинните цени на газа за Европа са се нараснали 3-5 пъти, а спомагателните разноски на семействата и промишлеността са достигнали 1 трилион евро.

За съпоставяне, това е комбинираният годишен Брутният вътрешен продукт на членките на Европейски Съюз Белгия и Австрия. Еквивалентът на стопанската система на две не последни страни е просто хвърлен напразно, а вятърът се управлява от Вашингтон.

Чудно ли е, че през четвъртото тримесечие Брутният вътрешен продукт на Германия, най-силната страна в Европейския съюз, падна с 0,2%, до момента в който стопанската система демонстрира правилата на криза. Има бягство на капитали и прекачване на произвеждане, първо още веднъж в Съединени американски щати, където силата е в пъти по-евтина.

Какво следва от това?

Американските петролни компании станаха водачи по капитализация - тъй като в точния момент изоставиха игрите със " зелена стратегия ". За разлика да вземем за пример от BP, която продължава да опитва в тази област и вследствие на това показва тъжни финансови резултати.

Разбира се, всички в Европа схващат, че е просто невероятно да не се усетят някои процеси. Най-добрият залог на Стара Европа би бил да се раздели с „ насилника “ Чичо Сам – само че както е всекидневно в токсичните връзки, даже най-смелите европейски водачи се опасяват от несъответстващата реакция на насилника на опит за разлъка.

За да има бъдеще Европа, Русия би трябвало да покаже способността си да я пази от Съединените щати. Няма да е елементарно.

Превод: СМ

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: https://www.youtube.com

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте непосредствено в сайта www.pogled.info . Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР