Във всеки един момент, ако искате да знаете какво най-вероятно ще направи Федералният резерв на което и да е от заседанията си до края на 2024 г., можете да отидете на страницата FedWatch Tool на Chicago Mercantile Exchange Group.
Там ще намерите стълбовидна диаграма, изобразяваща дела на търговците, прогнозиращи повишаване на лихвените проценти, намаляване или липса на промяна на лихвените проценти на предстояща среща. Тези търговци нямат тайно ухо за частните срещи на Фед, нито кристална топка, но въпреки това техните консенсусни прогнози имат огромен опит.
Може би това е и защото председателят на Фед Джеръм Пауъл, който си постави за цел да не изненадва пазарите с решения за паричната политика, най-вероятно също следи инструмента FedWatch на CME Group.
„Ние не правим всичко възможно, за да изненадаме пазарите или обществеността“, каза Пауъл на пресконференцията на Фед през юни след решението да постави лихвените проценти на пауза за първи път, откакто повишава лихвите на всяка среща от март 2022 г.
Но как точно работи всичко?
Действията на търговците се превръщат във вероятности за решение за лихвен процент
Когато Федералният резерв променя лихвените проценти, той всъщност променя това, което е известно като целевия диапазон на лихвените проценти на федералните фондове. Процентът на федералните фондове е лихвеният процент, който банките начисляват една на друга, за да заемат пари, и той влияе върху лихвения процент, който потребителите плащат за различни заеми, включително някои ипотеки.
Инвеститорите търгуват с фючърсни договори за захранвани фондове от края на 80-те години. Те често съставят свои собствени електронни таблици, за да се опитат да разкрият настроенията на пазара по отношение на бъдещите решения за лихвените проценти, каза Ага Мирза, глобален ръководител на лихвите и извънборсовите продукти на CME Group. Но едва през 2013 г. CME Group стартира инструмента FedWatch, давайки на всеки достъп до информацията, без да се налага да прави сложни изчисления.
Централата на Федералния резерв е на снимката на 21 март 2023 г. във Вашингтон, окръг Колумбия. Кевин Дич/Гети изображения/ФАЙЛТърговията с фючърсни договори, захранвани с фондове, не се различава от всеки друг фючърсен договор, при който по същество залагате, че даден актив ще достигне определен праг в определен момент в бъдеще. В този случай те залагат как Фед ще коригира лихвите на предстоящите си срещи.
Но за разлика от други фючърсни договори, търговците използват фючърсни договори на захранвания фонд като инструмент за хеджиране на своите портфейли срещу нестабилността на пазара, която е свързана с решенията за лихвените проценти. Но тъй като те правят сделки въз основа на това, което очакват да се случи с лихвените проценти - или, в някои случаи, правят сделките, за да излъчат своите възгледи - CME Group е в състояние да обедини тази информация и да изгради ясна диаграма, която прогнозира решенията за лихвените проценти.
Мирза каза пред CNN, че инструментът, в чието проектиране е помогнал, „превежда информацията, която е вградена в [фючърсния фонд на Фед] пазара за трилиони долари във вероятности, които хората могат да осмислят“.
„FedWatch осигурява уникален импулс на пазара въз основа на настроенията на търговците и затова много професионалисти използват FedWatch редовно“, каза Мирза. Важно е, че той улавя как се променят настроенията на инвеститорите след важни данни като индекса на потребителските цени и месечния отчет за работните места, в допълнение към забележките, направени от служители на Фед.
Защо FedWatch Tool се следи толкова внимателно
Решенията на Федералния резерв за лихвените проценти могат да имат сериозни последици за вашите инвестиции.
„Инвеститорите обръщат голямо внимание на този показател за целите на позиционирането на портфейла, за да анализират как пазарът може да реагира въз основа на действията на Фед“, каза Алекс Макграт, главен инвестиционен директор в NorthEnd Private Wealth.
Като цяло Фед се опитва да избягва вземането на решения, които противоречат на пазарните очаквания. Когато Фед прави това, това може да доведе до по-волатилност на пазарите, според изследване, направено от бившия председател на Фед Бен Бернанке и Кен Кътнър, професор по икономика в колежа Уилямс.
Табела за наемане е поставена в ресторант Panda Express на 05 август 2022 г. в Марин Сити, Калифорния. Джъстин Съливан/Гети изображенияНапример речта на Пауъл в Джаксън Хоул миналата година хвърли по-яростен тон, отколкото пазарите очакваха, когато той предупреди, че повишаването на лихвените проценти ще означава „болка“ за американските домакинства. Това изпрати Dow надолу с 1000 пункта.
Противопоставянето на очакванията може да бъде „контрапродуктивно и да има отрицателни последици за икономиката“, каза Грег Дако, главен икономист в EY-Parthenon, и може да доведе до пазарни движения, които ефективно ще „компенсират въздействието на паричната политика, като незабавно засегнат бизнес инвестициите, потребителите разходи или жилищни инвестиции.“
Ето защо служителите на Фед редовно правят публични забележки, за да сигнализират как планират да гласуват на предстоящите срещи и да предоставят предварителни насоки за бъдещи решения, така че инвеститорите да имат повече време за подготовка, добави Дако.
Макграт каза, че служителите на Фед вероятно наблюдават инструмента FedWatch, „за да преценят как трябва да се справят с пазарите“.
„Общо казано, те не искат да разстройват количката с ябълки в тяхната отдавна заявена цел да поддържат стабилна заетост и инфлация на минимум – и предпазването на пазарите от изключително нестабилни е ключово зъбно колело в това колело“, каза Макграт пред CNN.