Във връзка с разпространението в редица населени места от община

...
Във връзка с разпространението в редица населени места от община
Коментари Харесай

От общинската екологична инспекция в Мездра съветват как да се справите с белокрилката

Във връзка с разпространяването в редица обитаеми места от община Мездра на оранжерийна белокрилка, която нанася съществени провали най-много на зеленчуковите насаждения, от Общинската екологична ревизия при Община Мездра припомнят на производителите най-ефективните способи за битка с този рисков пакостник.
Оранжерийната белокрилка (Trialeurodes (Asterochiton) vaporariorum) е необятно публикувано насекомо, което вреди главно на доматите, само че има още към 200 гостоприемнака. Това са дребни, бели “пеперудки”, дълги към 1.5 мм. Основно вредят ларвите, които смучат сок от долната страна на листата и отделят щедро “медена роса”.
Върху “медената роса” се развиват чернилни гъбички, които „ зацапват “ растенията и плодовете и утежняват качеството им. Като смучат сок, ларвите провокират намаляване на растенията. В мястото на повредата се появяват хлоротични пентна. При мощно нахлуване, листата пожълтяват и окапват, а растенията постоянно умират.
За да не се допусне белокрилката да се намножи, належащо е да започнете да пръскате незабавно. Тя е противник, който се развива бързо и дава огромен брой генерации, които следват едно след друго и се застъпват. По този метод тя може да се намножи в огромна компактност, при която битката се извежда мъчно и незадоволително дейно. Това постанова и огромен брой пръскания.
В оранжериите и при младите растения, засадени навън, първите пръскания при поява на белокрилката се вършат с препарати, които имат дълъг карантинен период и по-дълготрайно деяние. Такива са нуреле Д-10 - 10 мл с карантинен период 28 дни, Би-58 - 10 мл и булдок 025ЕК - 5 мл. Карантинният период на тези прапарати е 21 дни, заради което при доближаване на периода за зреене и прибиране на продукцията, те не се употребяват. Прилагат се препарати с пай карантинен период, които се разграждат бързо и нямат нездравословни остатъчни количества.
От огромния брой гостоприемници, които атакува, белокрилката избира домати, краставици, пипер, патладжан, боб, салата, спанак, тиквички. Тези зеленчукови култури нормално се отглеждат като ранни култури. Понастоящем при някои от тях евентуално наближава срокът за зреене на продукцията, а при други - даже времето за обирането им.
В този етап от развиването на растенията може да се пръска с един от следните утвърдени препарати: авант 15СК - 2,5 мл, актелик 50ЕК - 15 мл, аплауд 25ВП - 10 гр., вазтак 100ЕК - 3 мл, децис 2,5ЕК - 5 мл, талстар 10ЕК - 2 мл, ципергард 25ЕК - 2 мл и шерпа 25ЕК - 2 мл. Карантинният на тези препарати е 7 дни. Адмирал 10ЕК - 5 мл и моспилан 20СП – 2 г с карантинен период 3 дни. Фюри 10ЕК - 2 мл, карантинен период 1 ден.
Дадената доза е за 10 литра вода. Карантинният период би трябвало да се съблюдава строго. Продукцията може да се прибира, едвам откакто карантинният период изтече изцяло.
Белокрилката снася яйцата си по долната страна на листата. Ларвите и нимфите се хранят също от долната страна като смучат сок от тях. Пръскането би трябвало да се прави по този начин, че струята да обхване и намокри добре листата от двете страни.
Почиствайте постоянно плевелите към растенията, които се атакуват от белокрилката и са източник на болест.
Събирайте и унищожавайте старите листа на растенията, по които има насъбрани ларви и нимфи. Събирайте и унищожавайте и растителните останки.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР