Във връзка с множество медийни публикации пресцентърът на Прокуратурата на

...
Във връзка с множество медийни публикации пресцентърът на Прокуратурата на
Коментари Харесай

ПРБ с позиция за предаването на Тони Иванов от Испания

Във връзка с голям брой медийни изявления пресцентърът на Прокуратурата на Република България (ПРБ) декларира, че към сегашния миг в отдел „ Международен “ при Върховната касационна прокуратура (ВКП) и в Софийска градска прокуратура (СГП) не е постъпила публична информация от испанските правосъдни управляващи за решение по отношение на настояването за предаване на българския жител Т. Иванов в осъществяване на Европейска заповед за арест, издадена от СГП.  

Това оповестиха от пресцентъра на Прокуратурата на Република България и прибавят: 

" Прокуратурата е известена от дирекция „ Международно оперативно съдействие “ в Министерство на вътрешните работи,  че въз основа на въведен за лицето сигнал в Шенгенската осведомителна система Т. Иванов е арестуван в 09,05 часа на 25 март 2023 година при полицейска инспекция в Марбея, Испания. В незабавен порядък Софийска градска прокуратура е изпратила Европейска заповед за арест с превод на испански език на правосъдните управляващи в Кралство Испания.

Прокуратурата на Република България обръща внимание, че още през 2021 година е сезирала Министерството на правораздаването, че са нужни законови промени по отношение на решение на Съда на Европейския съюз (СЕС) по дело  С-648/2020г. от 10.03.2021 година В него е посочено, че България не е планувала ефикасна правосъдна отбрана  и правосъден надзор преди предаването на търсено с ЕЗА лице за задачите на наказателно гонене. Решението на Съда в Люксембург е по преюдициално питане на английски съд по отношение на ЕЗА, издадена по друго дело от прокуратурата в Свищов. 

Към сегашния миг българският законодател не е привел законодателството в синхрон с решението на Съд на Европейския съюз. 

Съгласно Конституцията на Република България прокуратурата няма право на законодателна самодейност и бездействието на Народното събрание по контролиране на настоящото законодателство и привеждането му в сходство с европейското право не би могло да бъде вменено като нейна отговорност. Опитите това да бъде направено демонстрират непознаване на Конституцията, законите на страната и европейските стандарти.

Манипулации и внушения в обществото, непочиващи на обстоятелствата по съответното досъдебно произвеждане на СГП и на настоящото законодателство, задълбочават недоверието към институциите и страната и разрушават престижа им.

При осъществяване на конституционноустановените си пълномощия Прокуратурата на Република България се управлява от наредбите на националното, европейското и интернационалното право и отстоява демократични полезности и правила, свързани с върховенството на закона.

Съдът на Европейския съюз дефинира независимостта на правосъдната власт като условие и поръчител за господство на закона във всяка правова страна.  Затова органите на правосъдната власт, в частност прокуратурата, би трябвало да са предпазени от външна интервенция и злонамерени офанзиви, които целят нейното дискредитиране ".
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР