Във връзка с констатирано ново огнище на африканска чума при

...
Във връзка с констатирано ново огнище на африканска чума при
Коментари Харесай

Внимание! Откриха огнище на африканска чума по границата

Във връзка с установено ново огнище на африканска чума при дивите прасета наоколо до границата на България, в Тулча, Румъния Изпълнителната организация по горите приканва българските ловци за прецизно съблюдаване на наложените превантивни ограничения за ограничение на разпространяването на болестта, оповестиха от организацията.
От организацията показват, че " българският ловджия е най-важната фигура освен за използването и стопанисването на дивеча, само че и за опазването на неговото здраве.
Морално право и привилегия на ловците е да се отнесат съществено и отговорно към казуса и подкрепят битката с африканската чума при дивите прасета, което първоначално включва по-интензивен самостоятелен отстрел за свеждане на популацията на дивата свиня в страната до равнища 0,3 бр. на 100 ха ". Увеличаването на отстрела посредством самостоятелен лов няма да повлияе по никакъв метод на планувания отстрел за колективен лов на дива свиня за идния ловджийски сезон, означават от ИАГ.
В известието се напомня, че още от началото на годината Агенцията по горите предприе незабавни дейности, като свика съвещание на Ловния съвет, който наложи превантивни ограничения, за недопускане появяването на африканска чума по свинете у нас.
Освен да усилят отстрела на популацията, ловците би трябвало неотложно да уведомяват формален ветеринарен доктор за всеки един открит мъртвец на дива свиня. Решенията от съвещанието на Ловния съвет са изпратени до всички районни структури на организацията, както и до шестте държавни горски предприятия. Подробно осведомени за заболяването са и всички ловни сдружения в страната. Особено внимание се обръща на общините по поречието на Дунав и на островите по реката, на общините в област Силистра и Добрич по сухоземната граница с Румъния и по черноморската граница.
Африканската чума по свинете е открита за първи път в Европейския съюз през 2014 година, в Литва. Оттогава тя се е популяризирала в Полша, Латвия, Естония, Чехия, Унгария и Румъния. Заболяването е необятно публикувано в Украйна, Русия, с някои случаи в Молдова. Това е гибелен вирус, който визира домашни прасета и диви прасета, само че сега няма ваксина и няма лекуване. Заболяването не визира човешкото здраве, само че нанася огромни стопански загуби на засегнатите страни, осведомят от ИАГ.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР