Във Върховния касационен съд (ВКС) е получен и регистриран сигнал

...
Във Върховния касационен съд (ВКС) е получен и регистриран сигнал
Коментари Харесай

Премиерът подаде сигнал за евентуално престъпление, извършено от главния прокурор

Във Върховния касационен съд (ВКС) е получен и регистриран сигнал от министър-председателя в оставка по реда на Глава тридесет и първа „ а “ от Наказателно-процесуален кодекс за следствие на закононарушения от общ темперамент, осъществени от основния прокурор или от негов заместител.

Това оповестиха от пресцентъра на съда.

Припомняме, че през последните дни се завихри серия от кавги към Министерство на вътрешните работи. Единият от въпросите е обвързван с основния секретар на Министерство на вътрешните работи Живко Коцев.

Премиерът в оставка Николай Денков заяви, че Коцев е бил притискан да подаде оставка от управлението на прокуратурата и от вътрешния министър Калин Стоянов.

В случая сигналът на Денков може да е ориентиран към три лица – изпълняващия функционалностите основен прокурор Борислав Сарафов или против някоя от заместничките му – Мария Павлова и Елена Каракашева.

Според законови промени от предходната година работи нов механизъм за следствие на обвинител №1 и неговите заместници. Компетентен да прави това е ad hoc арбитър. В случая това е Даниела Талева.

Междувременно от пресцентъра на Министерския съвет оповестиха следното:

Факти и условия, станали известни на акад. Николай Денков при осъществяване на служебните му отговорности на министър-председател на Република България, пораждат основателни подозрения за възможното осъществяване на закононарушение от страна на и.ф. основен прокурор господин Борислав Сарафов.

По този мотив, въз основа на вербален и писмен отчет от господин Живко Коцев, министър председателят през днешния ден подаде сигнал до прокурор Даниела Талева и осведоми публично министъра на правораздаването Атанас Славов.

По данни на господин Коцев на 03.04.2024 година му е оказан психически напън да подаде оставка от заеманата от него служба като основен секретар на Министерство на вътрешните работи. Г-н Коцев декларира, че е бил застрашен, че в случай че не подаде оставка, ще бъде притеглен като обвинен за тежко закононарушение и арестуван под стража.

Натискът е бил извършен от и.ф. основен прокурор Борислав Сарафов, с присъединяване на административния началник на СГП прокурор Илияна Кирилова и в наличието на нейния заместител Христо Кръстев, както и на ръководителя на Комисията за противопоставяне на корупцията Антон Славчев.

Впоследствие късно вечерта на същия ден напън върху господин Коцев за подаване на оставката е бил оказан и от министъра на вътрешните работи господин Калин Стоянов, който му е дал авансово направено заявление с това наличие и е настоял за незабавното му сключване.

Както стана ясно от изказване на Живко Коцев в края на предходната седмица, в резултат на разочарованието му от системата поради оказания забележителен напън, в началото той взима решение да подпише оставката. Но откакто тази оставка стартира да се цитира като мотив за назначението на господин Калин Стоянов за министър на вътрешните работи в служебното държавно управление и че за спомагателна “мотивация ” на господин Коцев да се отдръпна е подхваната масирана акция по професионално и персонално дискредитиране посредством “изтекли ” материали в медии, той трансформира решението си и остава на поста.

Премиерът Денков приканва прокурор Талева да откри всички обстоятелства и условия дали е налице закононарушение, осъществено от горепосочените лица, като показва няколко въпроса, на които смята, че е редно да бъдат открити отговори:

1. Проведена ли е среща сред и.ф. основен прокурор Борислав Сарафов, административния началник на СГП прокурор Илияна Кирилова и в наличието на нейния заместител Христо Кръстев, както и на ръководителя на Комисията за противопоставяне на корупцията Антон Славчев и основния секретар на Министерство на вътрешните работи Живко Коцев на 03.04.2024?

2. В случай че такава среща фактически се е състояла, каква е била задачата й и за какво представителите на всички тези институции взаимно организират срещи с основния секретар на Министерство на вътрешните работи? В осъществяване на кое тяхно законово пълномощие и въз основа на кое правно съображение? Съгласно последните промени на Конституцията на Република България, и.ф. основен прокурор господин Борислав Сарафов е само административен началник на ВКП, което слага и въпроса за какво и в какво качество той персонално е участвал на тази среща?

3. Защо в деня на срещата е осъществено претършуване на дома на господин Живко Коцев и има ли връзка сред гореописаната среща и дейностите по претършуване на дома на господин Коцев?

4. Кой е провел и координирал представителите на всички тези институции за присъединяване в тази среща и забъркани ли са трети лица, включително и политици, които са открили контакт с тези лица, с цел да провеждат срещата?

5. Имало ли е среща сред Калин Стоянов и Живко Коцев вечерта на 03.04.2024? Откъде Калин Стоянов е знаел, че Живко Коцев ще подаде оставка и кой е изготвил попълнено с персоналните данни на господин Коцев заявление за оставка преди тази среща?

6. Оказвани ли са напън и/или насила върху господин Коцев от горепосочените длъжностни лица и в случай че да - с каква цел? Има ли трети лица, включително политици, които са претендирали от тези лица тези дейности?

Министърът на правораздаването изиска от Инспектората към Висшия правосъден съвет (ИВСС) и от Висшия прокурорски съвет (ВПС) осъществяване на цялостна инспекция за определяне на обстоятелствата, и вероятно осъществяване на дисциплинарна отговорност за посочените административни ръководители в Прокуратурата на Република България.

 

Очаквайте подробности
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР