Василев: Борисов лъже – поредният скандал за санкциите срещу Пеевски

...
Председателят на Продължаваме промяната Асен Василев отрече категорична всяко участие
Коментари Харесай

Председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев отрече категорична всяко участие на ПП-ДБ в опити за лобиране за сваляне на американските и британските санкции по закона "Магнитски" срещу Делян Пеевски. Според него повдигането на темата е умишлено отклоняване на общественото внимание от проекта за държавния бюджет за 2026 г., който той нарече "безобразие". Изявлението му дойде на пресконференция на ПП, където обсъждаха финансовите предложения, и ескалира поредния политически сблъсък в парламента.

"Вчера Бойко Борисов обяви, че ние сме лобирали за Пеевски да излезе от 'Магнитски', и отговорът го получи от английското посолство. И отговорът беше, че Борисов лъже", заяви Василев в отговор на журналистско запитване. Той добави: "Отговорът на този опит за отклоняване на внимание от това безобразие с бюджета е същият – Борисов лъже". Това е директен отпор на вчерашните разкрития на лидера на ГЕРБ, който твърди, че в кабинета му са се събирали Василев, Кирил Петков и Христо Иванов, за да обсъждат сваляне на британските санкции за Пеевски.

Борисов, в изявление днес пред НС, подчерта: "Седяха там всичките – Асен Василев, Петков, Христо Иванов, Атанасов, всичките се събираха всеки ден. Мария Габриел беше също и такива очи ококори, че не знаеше къде е попаднала. Но понеже вчера те са казали, че лъжа, аз никога не лъжа и им напомням точно как се развиха събитията". Според него, с поведението си ПП-ДБ "всячески искат да подредят Пеевски до Борисов, а те да се отърсят буквално от цялото си това минало". Той обвини коалиционното партньорство на ПП-ДБ с ДПС през 2023 г. в хипокризия.

Делян Пеевски, лидерът на ДПС-НН, също се включи в полемиката на брифинг днес, разказвайки за среща в кабинета му с Петков, Василев и Иванов. "Имаше разговор... където се предложи – имаме голямо желание да работим с теб, не понасяме Борисов – искаме съюз с теб срещу Борисов", заяви той. Според Пеевски, те обещали да уредят сваляне на санкциите чрез контакти с Джим О'Брайън от Държавния департамент на САЩ и Алекс Сорос, но с условие: "Трябва да пенсионираме Борисов, защото искаме да вземем неговия електорат. Докато него го има, ние няма да пораснем". Пеевски твърди, че "изгонил" тримата и отишъл при Борисов: "Хубави приятели имаш, дето ги защитаваш".

Санкциите по "Магнитски" срещу Пеевски са наложени от САЩ през юни 2025 г. за "сериозни корупционни практики", включително влияние върху съдебната система, медии и "златни паспорти". Великобритания ги подкрепи през октомври, замразявайки активи. Британското посолство в София отрече преговори с Борисов, като заяви, че твърденията са "несъвместими с фактите". Това направи лидера на ГЕРБ "за смях", според коментари в медиите. Пеевски обясни: "Обжалвам американската, когато приключи, ще обжалвам и английската. Аз работя само по закон".

Христо Иванов, бивш лидер на "Да, България", също отрече в Facebook: "Категорично невярно е, че съм съдействал за сваляне на санкциите срещу Делян Пеевски". Той обвини Борисов в "интриги и манипулации", позовавайки се на британското посолство. ПП-ДБ вижда в разкритията опит за дискредитация пред гласуването на бюджета, който предвижда дефицит над 3% от БВП и нови данъци. Василев: "Това е отвличане на фокуса от истинските проблеми".

Политическата драма се развива на фона на коалиционното партньорство ГЕРБ-ДПС, което осигурява мнозинство в НС. Опозицията, включително "Да, България", внася предложение за комисия "Пеевски" за разследване на "нелегитимни влияния". Пеевски отхвърли: "Оказваме влияние регламентирано, за хората". Той подкрепи бюджета, отбелязвайки запазване на заплатите на полицаите и военните.

Обществеността реагира остро: в социалните мрежи #ПеевскиСанкции набира над 50 000 публикации, с мнения от подкрепа за разследване до обвинения в "политическа драма". Експерти като проф. Даниел Вачков от Софийския университет коментират: "Това е класически случай на взаимни обвинения, които подкопават доверието в институциите". Според анкета на "Медиапул" от 5 ноември, 62% от българите смятат санкциите за оправдани, а 55% виждат в тях инструмент срещу корупцията.

За България, на прага на еврозоната, скандалът подчертава дълбоките разделения. ПП-ДБ настоява за прозрачност в бюджета, докато ГЕРБ-ДПС го защитават като "справедлив". Британското посолство подчерта: "Санкциите остават в сила". Парламентът ще обсъди документа утре – ще се ли отрази ли драмат на гласуването? Политическата сцена остава на ръба, с още разкрития на хоризонта.

Източник: novini247.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР