Вашингтон възлагаше големи надежди на юбилейната среща на върха на

...
Вашингтон възлагаше големи надежди на юбилейната среща на върха на
Коментари Харесай

Русия не им стигна. НАТО разширява дейността си до границите на Китай

Вашингтон разпореждаше огромни очаквания на юбилейната среща на върха на НАТО, отдадена на 75-ата годишнина на Северноатлантическия алианс. За него беше извънредно значимо да се опита да институционализира връзките сред НАТО и страните от Индо-тихоокеанския район, с цел да сдържат групово Китай.

Само в текста на декларацията от срещата Китайската национална република е упомената 14 пъти, а страни от Индо-тихоокеанския район (ИТР) са поканени като сътрудници. Южна Корея, Япония, Австралия и Нова Зеландия, познати от срещите на върха в Мадрид и Вилнюс, приказваха за неразделността на сигурността на Европа и ИТР.

В декларацията на НАТО Китай е наименуван предизвикателство за ползите на Северноатлантическия контракт (подобна дефиниция към този момент беше открита година по-рано) и „ решителен фактор “, способствуващ за съветските военни старания заради което се показва за първи път в документи от такова равнище.

С една дума, езикът във връзка с Китай, както се очакваше, стана по-твърд, а позицията на алианса във връзка с Пекин беше изложена сбито в параграф 27 от декларацията:

Противодействието на Пекин ще се реализира в границите на целия Северноатлантически алианс с присъединяване на сътрудници от Индо-тихоокеанския район в тази активност. На това е отдаден 30-ти параграф от декларацията, в който се приказва за разискване на вероятни области на съдействие на НАТО с Австралия, Япония, Нова Зеландия и Южна Корея в региона на киберсигурността и противодействието на дезинформацията.

Това са две основни области, в които Западът търси „ ръката на Пекин “ от 2022 година Първоначално обвиняванията бяха отправени в завоалирана форма, само че в този момент те са открити:

Очевидно съглашението за пускане на взаимни планове за сигурност с тези четири страни е станало допустимо с помощта на подписването от Нова Зеландия на разширена стратегия за съдействие с НАТО, известна като Индивидуално съобразени партньорски стратегии (Individually Tailored Partnership Programmes, ITPP).

Австралия, Япония и Южна Корея приключиха създаването на сходни стратегии предходната година на срещата във Вилнюс и всички ITPP са обединени от разширението на промишленостите за съдействие.

Първото доказателство за партньорство явно ще бъдат взаимните киберучения на НАТО със страни от Индо-Тихоокеанския район като част от Cyber Coalition 2024, които нормално се организират в края на годината.

Съединените щати като цяло съумяха да употребяват срещата на върха, с цел да разгласят засилено съдействие сред НАТО и страните от ПИС и единствено се чака преход към по-висока форма на партньорство.

Разгърнатата мрежа

Вашингтон обаче предложения страните от Индо-тихоокеанския район на срещата освен за това. Нещо повече, неслучайно на обществен конгрес на Северноатлантическия алианс първият заместник-ръководител на Държавния департамент Кърт Кембъл счете за належащо да разгласи по-нататъшното присъединяване на тези страни във всички последващи срещи на върха на организацията.

Съединените щати в този момент незабавно се нуждаят от повече американски съдружници в Индо-тихоокеанския район, с цел да сдържат Китай, в това число и от страните-членки на НАТО.

Това направление се трансформира в основно за Вашингтон, в това число във връзка с пренасочването на паричните потоци. Според проектобюджета за фискалната 2025 година Съединени американски щати възнамеряват да похарчат три пъти повече за въздържане на Китай, в сравнение с за битка с Русия - 9,9 милиарда $ против 2,9 милиарда $.

Като цяло актуалната обстановка в района принуждава Съединени американски щати да предизвикват укрепването, разширението и развиването на хоризонталните връзки сред своите азиатски и европейски съдружници. И се отдалечават от предходния модел на „ ос и спици “, когато всички връзки сред съдружниците бяха фокусирани през Съединените щати.

Всъщност това би трябвало освен да направи връзките сред съдружниците по-стабилни, да консолидира американските сътрудници на антикитайска и антируска основа, само че и да реши главната задача на Северноатлантическия алианс за Вашингтон: да сътвори система от съюзи. в района, обвързван с трите страни-членки на НАТО, само че не и със самия алианс.

Не всички в НАТО споделят желанието да се опълчват на Пекин и разширението на стратегическите хоризонти на организацията към Азия може да предизвика Китай към още по-голяма съпротива. Поради това се възнамерява въвеждането на все по-голям брой държави-членки на НАТО в района посредством подписване на значими военни съглашения с азиатски страни, да вземем за пример позволяващи безпрепятственото разполагане на войски на територията на другата страна.

Така системата от съюзи в Индо-Тихоокеанския район, над които Съединени американски щати ще могат да поддържат надзор, ще бъде обвързвана с част от военния капацитет на НАТО, само че без директно присъединяване в района на алианса като цялостна конструкция.

Ос 2.0

Япония оказва помощ на Съединени американски щати да образуват мрежа от съюзи в района. Тя интензивно построява двустранни връзки с евроатлантическите съдружници на Вашингтон. Страната на изгряващото слънце има подписано съглашение за уголемен боен достъп с Обединеното кралство (Reciprocal Access Agreement, RAA). Под претекст за разрешаване на общи районни закани сходни договаряния се водят и с Париж.

Отношенията на Япония с Германия се развиват бързо. Токио и Берлин през януари подписаха съглашение за придобиване и кръстосано обслужване (ACSA) за доставяне с гориво и муниции сред Японските сили за самозащита и Бундесвера.

Трябва да се означи, че незабавно след юбилейната среща на върха на НАТО във Вашингтон японският министър председател Фумио Кишида направи планувано посещаване в Германия. След срещата с канцлера Олаф Шолц, страните се договориха да засилят съдействието в региона на сигурността в Индо-Тихоокеанския район и потвърдиха, че министрите на защитата и външните работи на двете страни скоро ще проведат договаряния по въпросите на сигурността във формат „ две плюс две “ в Япония.

Отбранителните връзки се развиват и с Рим: Токио създава взаимно с него изтребител от ново потомство. Двете страни също се споразумяха през юни за проект за задълбочаване на съдействието през идващите три години в дипломацията, защитата и търговията.

В резултат на установяването на хоризонтални връзки, Япония към този момент възнамерява провеждането на взаимни военни учения със силите на страните-членки на НАТО. По-специално този месец би трябвало да се проведат военни маневри сред японските сили за самозащита и военновъздушните сили на Франция, Испания и Германия. Малко по-късно немска фрегата ще влезе в едно от японските пристанища.

А от 2025 година се възнамерява да се организират постоянни взаимни учения с Англия. Лондон ще разположи самолетоносача HMS Prince of Wales в Индо-тихоокеанския район, който ще посети Япония.

По японските стъпки

В същото време се възнамерява освен Япония да развива съдействие в региона на защитата с огромен брой страни-членки на Северноатлантическия контракт.

В допълнение към личната позиция на НАТО, изразена в Стратегическата идея за 2022 година, която гласи, че организацията ще, съответните възгледи са изложени в главните външнополитически документи на Австралия и Южна Корея.

По-специално, както следва от текста на първата тактика за национална защита в историята на Австралия, оповестена през април, Канбера възнамерява да усили работата с сътрудници за „ поддържане на световния международен ред “. В документа е отделено особено внимание на координацията със Съединени американски щати и НАТО. Сред предпочитаните страни за съдействие са Германия, Франция и Англия.

От текста на новата външнополитическа тактика на Южна Корея, оповестена през 2023 година, излиза наяве още, че Сеул има намерение да Южна Корея се трансформира в главен експортьор на оръжие за Европа и също по този начин организира първото си взаимно военновъздушно обучение с Франция година по-рано.

Документите на Нова Зеландия също слагат огромен акцент върху развиването на връзките с Япония и Южна Корея, макар че страната към момента разчита в огромна степен на съюза си с Австралия, Съединени американски щати, Обединеното кралство и Канада.

И най-после, в годишния отчет за защитата на японското държавно управление, оповестен неотдавна, Токио сподели, че укрепването на неговите отбранителни качества също ще докара до по-ефективно потребление на качествата на Съединени американски щати. Посочва се, че Япония ще продължи да предизвиква многостранното и многостепенно съдействие в защитата.

В коридорите на срещата на върха на НАТО се състоя още едно значимо интернационално събитие. Лидерите на Съединени американски щати и Южна Корея излязоха със взаимно изказване, в което оповестиха подписването на документ за правилата на нуклеарното въздържане.

С това те приключиха образуването на засилена система за разширено въздържане, което значи готовността на Вашингтон да употребява цялостния набор от американски благоприятни условия, в това число нуклеарни сили.

По този метод документът формализира вероятното разполагане на американски нуклеарни сили на Корейския полуостров, които не се намират на територията, следена от Сеул от 1991 година Съединените щати също имат опция да показват уговорката си да сдържат Северна Корея по всевъзможен начин, с които разполага Вашингтон, в това число нуклеарен капацитет.

Превод: Европейски Съюз

Източник: Регнум

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед28671Зорница Илиева: Ердоган побърза да се срещне с Путин в Астана, с цел да не го измести Орбан като медиатор за УкрайнаАлтернативен Поглед23405Зорница Илиева: Орбан във Вашингтон е със самочувствието на човек, който играе значима роля в света, който се променяАлтернативен Поглед35941Румен Петков: Краят на свободата в България пристигна преди 2-3 годиниАлтернативен Поглед21169Румен Петков: Орбан с решителна стъпка към спокойно решение на спора и че Европа може да задава дневния редАлтернативен Поглед24226Проф. Нина Дюлгерова: Срещата на НАТО във Вашингтон няма да извърши задачите, които си е поставилаАлтернативен Поглед159814Проф. Нако Стефанов: В Украйна към този момент има натовски елементи. Има даже пленени!Алтернативен Поглед78333Ген. Димитър Шивиков: Зеленски не има вяра, а единствено нашата евроатлантическа сбирщина има вяра в успеха на Украйна Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР