Вашингтон, окръг Колумбия – Обвиненията в корупция срещу висш сенатор

...
Вашингтон, окръг Колумбия – Обвиненията в корупция срещу висш сенатор
Коментари Харесай

Египет е изправен пред проверка в САЩ след обвинението срещу сенатор Менендес за подкуп

Вашингтон, окръг Колумбия – Обвиненията в корупция против върховен сенатор на Съединени американски щати Боб Менендес може да са били измислени от холивудски публицист: Те включват злато кюлчета, пликове, цялостни с пари и първокласна кола.

Въпреки това, за доста от сътрудниците на Менендес в Конгреса, както и за бранителите на правата, казусът е доста по-последителен от интригата му като във филм.

Продължавайте да четете лист от 3 детайла. Президентът на Египет ел-Сиси ще се кандидатира за трети мандат, опозицията опровергава натиска

Ключов народен представител в Съединени американски щати приканва за прекъсване на милиони долари в помощ за Египет Американският сенатор Боб Менендес пледира за почтен по обвинявания в корупция завършек на списъка

Менендес е упрекнат в приемане на подкупи в подмяна на потребление на определената от него позиция в интерес на египетското държавно управление. Но обвиняванията повдигат въпроси по отношение на по-широките връзки сред Съединени американски щати и Египет - връзка, която е била подложена на надзор на фона на опасения за правата на индивида.

„ Това не е проблем единствено на един подкупен човек. Това е въпрос на проблематична връзка, която не се основава на идеалите и полезностите за ценене на демокрацията и човешките права “, сподели Нанси Окайл, президент на Центъра за интернационална политика, основан в Съединени американски щати мозъчен концерн.

Правозащитни групи упрекнаха държавното управление на египетския президент Абдел Фатах ал-Сиси, което пристигна на власт с боен прелом през 2013 година, че е хвърлило в пандиза десетки хиляди дисиденти и е сложило отвън закона съвсем всяка политическа съпротива.

Администрацията на Ел-Сиси отхвърли обвиняванията за нарушение на правата, като в същото време акцентира нуждата от поддържане на непоклатимост в страната. Но във Вашингтон апелите за преосмисляне на връзките с Кайро нарастват - изключително след обвиняването от предишния месец.

„ Това би трябвало да провокира от дълго време закъсняла преоценка на двустранните връзки сред Съединени американски щати и Египет “, сподели Окайл пред Al Jazeera.

Менендес пледира почтен по обвиняванията.


Таксуванията

По-рано, в ролята си на ръководител на комисията по външни връзки на Сената, Менендес имаше голямо въздействие върху външната политика на Съединени американски щати. Той се отдръпна от ролята си на 22 септември, деня, в който обвиняването против него беше освободено.

Федералните прокурори настояват, че Менендес и брачната половинка му нелегално са приели стотици хиляди долари от трима предприемачи в подмяна на това, че са употребявали „ формалната си позиция, с цел да ги пази и обогатява и да облагодетелства държавното управление на Египет “.

Според обвиняването Менендес се е срещнал с египетски публични лица и е заречен да улесни продажбата на оръжие на Кайро. Той също по този начин даде на сътрудниците си „ мощно сензитивна “ информация – в това число детайлности за личния състав на посолството на Съединени американски щати в Кайро – която по-късно беше предадена на египетски чиновници.

Май Ел-Садани, изпълнителен шеф на Института за близкоизточна политика Тахрир (TIMEP), мозъчен концерн, основан във Вашингтон, сподели, че обвиняванията са „ извънредно съществени “ и невиждани.

„ Те демонстрират скрито съглашение с египетски военни и чиновници на сигурността. Те демонстрират интервенция от страна на египетски чиновници в правенето на политики. И те демонстрират, че Египет е употребявал противозаконни тактики, с цел да повлияе на нашата външна политика “, сподели Ел-Садани пред Al Jazeera.


Въпреки това отговорът от администрацията на президента на Съединени американски щати Джо Байдън е приглушен. Длъжностни лица в множеството случаи отхвърлят да се произнесат по обвиняванията против Менендес, базирайки се на настоящия статус на правосъдното произвеждане.

Попитан за казуса предишния месец, държавният секретар на Съединени американски щати Антъни Блинкен сподели, че няма да разяснява „ деен “ юридически въпрос.

„ Администрацията би трябвало да е гневна на египетския режим “, сподели Сет Биндер, шеф на застъпничеството в Project on Middle East Democracy (POMED), правозащитна група. „ Предполага се, че това е стратегически сътрудник, непосредствен сътрудник на Съединените щати. “

Биндер добави, че администрацията на Байдън може да глоби египетски чиновници, забъркани в тази ситуация, да ограничи военната помощ за Кайро или да наложи наказания за по-широки нарушавания на човешките права в Египет.

Но към този момент няма признаци това да се случи. В Конгреса обаче доста демократи упорстват за по-внимателно разглеждане на партньорството на Вашингтон с Кайро.

Дон Бейер, конгресмен от Демократическата партия, прикани Съединени американски щати да „ отбележат и да отговорят пламенно на тайната египетска акция за разстройване на задачите на американската външна политика, разказани в детайли в обвинителния акт “.

От своя страна сенаторът демократ Крис Мърфи също сподели, че комисията по външни връзки има „ отговорност “ да разбере какво се е случило – и степента, до която Египет е бил забъркан.

„ Има съществени последствия за политиката на Съединени американски щати по отношение на Египет, в случай че – както допуска обвинителният акт – те са се опитвали да употребяват противозаконни средства, с цел да се възползват от комисията “, сподели той пред кореспонденти предишния месец.

„ Задържане “ на помощ

В събота изказванията се трансфораха в дейности, защото сенатор Бен Кардин, който размени Менендес като ръководител на комисия, сложи „ задържане “ на 235 милиона $ в помощ за Египет.

Кардин цитира историята на човешките права в Египет в изказване, обявяващо паузата. Но неговият ход акцентира властта, която неговият предходник имаше върху политиката на Вашингтон във връзка с Кайро.

„ Конгресът е ясно, посредством закона, че резултатите на държавното управление на Египет по редица сериозни проблеми с правата на индивида, положителното ръководство и върховенството на закона би трябвало да се подобрят, в случай че двустранните ни връзки би трябвало да бъдат устойчиви “, сподели Кардин в изказване.

„ Следователно няма да разреша задграничното военно финансиране, което сега се преглежда, да продължи напред. “

Той също по този начин даде обещание да блокира бъдещи помощи и продажби на оръжия за Египет, в случай че неговото държавно управление „ не предприеме смислени и устойчиви стъпки за възстановяване на изискванията за човешките права в страната “.

По-рано тази година американските законодатели сложиха условия за правата на индивида върху 320 милиона $ от 1,3 милиарда $, които Кайро получава годишно от Вашингтон.


Но Блинкен се отхвърли от изискванията предишния месец на съображение, че помощта предизвиква ползите на Съединени американски щати, като напъните за „ битка с тероризма “ и стабилността в Близкия изток.

В последна сметка Съединени американски щати задържаха единствено $85 минути помощ за Египет. В предходни години администрацията на Байдън също анулира изискванията, сложени от законодателите за други елементи от помощта за Египет.

Биндер сподели, че казусът Менендес е изиграл роля в неотдавнашното решение за заледяване на помощта от 235 милиона $. Той означи, че сенатор Кардин не би станал ръководител на комисията по външни връзки, в случай че не беше обвинителният акт. „ Това сигурно беше фактор “, сподели той пред Al Jazeera.

Не е ясно какво ще се случи със спрените средства в този момент.

„ Продължаваме да се консултираме от близко с Конгреса и египетското държавно управление по отношение на даването на пакета за задгранично военно финансиране, разгласен от министъра, който напредва нашата споделена визия за сигурен и проспериращ район, като в същото време подсигурява осезателен прогрес във връзка с правата на индивида в Египет “, a Говорителят на Държавния департамент сподели на Al Jazeera в имейл.

Египетското посолство във Вашингтон не отговори на настояването на Al Jazeera за коментар досега на публикуването.

„ Мислене за статуквото “

Байдън встъпи в служба през 2021 година, като даде обещание да сложи човешките права във външната политика на Съединени американски щати. Всъщност, като претендент през 2020 година, той съответно подлага на критика своя предходник Доналд Тръмп за поддържането на близки връзки с президента ел-Сиси.

„ Няма повече празни чекове за „ обичания деспот “ на Тръмп “, написа той в обява в обществените медии по това време, имайки поради египетския президент.

Наблюдатели споделят, че нарушаванията на правата в Египет са траяли през последните години и някои групи за покровителство се притесняват, че злоупотребите може да се засилят преди президентския избор в края на годината.

Но откогато встъпи в служба, Байдън укрепи съюза с Египет, откривайки формален взаимен стратегически разговор и икономическа комисия със страната.

Освен това американски чиновници постоянно възхваляват Египет и възхваляват ролята му в посредничеството за преустановяване на огъня сред Израел и палестински групи в Газа.

Ел-Садани от TIMPE упрекна това, което тя назова „ статуквото мислене “ в американската външна политика за очевидното отвращение на Вашингтон да поправя позицията си по отношение на Кайро.

„ Има погрешно съмнение, че в случай че разклатим връзките с Египет и Египет не получи цялата помощ, това по някакъв метод ще разстрои връзките с Израел “, сподели тя пред Ал Джазира.

„ Но действителността е, че Египет работи в личните си ползи и че в действителност този египетски режим е много непосредствен до Израел, благодарение на Съединени американски щати или без нея. “

Източник: Ал Джазира
Източник: aljazeera.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР