Върховният административен съд (ВАС) окончателно потвърди прилагането на новата Наредба

...
Върховният административен съд (ВАС) окончателно потвърди прилагането на новата Наредба
Коментари Харесай

ВАС потвърди новите правила за прием в детските градини в София

Върховният административен съд (ВАС) дефинитивно удостовери използването на новата Наредба за банкет в детските градини в София. Решението на висшите магистрати анулира краткотрайното прекъсване, наложено по-рано от Административния съд-София. От Столичната община оповестиха новината, като подчертаха смисъла на стабилността в разпоредбите за кандидатстване. Новите разпореждания бяха признати от Столичния общински съвет през март 2026 година за актуалната акция.

Това правосъдно решение подсигурява, че класирането ще се организира по едни и същи правила за всички участници. Всички родители ще бъдат сложени при идентични условия без промени в придвижване. Тъй като електронната система за банкет към този момент работи по въведените през март настройки, не се постановат нови механически промени. По-рано имаше опасения, че няма да има нови правила за банкет до окончателното изговаряне на съда.

**Основните промени уеднаквяват тежестта на непрекъснатия и сегашния адрес** на фамилиите. Тази мярка цели да регистрира действителното местоживеене на родителите и децата в София. Въвежда се и нов метод при критерия за уседналост. Той е съгласуван с съответната жилищна обстановка на кандидатстващите фамилии. Преди това съдът спря част от новите правила, в това число тези за уседналостта, което сътвори краткотрайна неустановеност.

Друга основна смяна е въвеждането на спомагателна точка за фамилии от по-отдалечените региони. Този бонус ще се дава на деца от кметства, в които няма настояща детска градина. Същевременно отпада бонус точката за посещаване на ясла за деца от набор 2024 година насам. За децата от набор 2023 година е очакван специфичен временен интервал. Тези ограничения са резултат от бездънен разбор на просветителната система в столицата.

Десислава Желязкова, заместник-кмет по направление „ Образование, спорт и юношески действия “, изрази удовлетворение от решението на Върховен административен съд. Тя акцентира, че напъните на общината за по-справедлив модел са в вярната посока.

„ С това решение Върховен административен съд удостоверява опцията да се ползват новите правила за банкет – правила, които са резултат от дълъг развой на разбор и публичен спор. Това е значима стъпка към система, в която достъпът до места се основава на действителните потребности на фамилиите, а не на официални или неравнопоставящи критерии. За Столична община това е удостоверение, че напъните ни за по-справедлив модел са в вярната посока “

Родителите въпреки всичко ще имат последна опция да прегледат и поправят своите кандидатури в електронната система. **Срокът за обзор и пренареждане на желанията е до 21 май 2026 г.** Макар критериите да не са променяни, фамилиите могат да трансформират поредността на определените заведения. Това е значимо за усъвършенстване на възможностите за банкет съгласно новите точкови равнища за уседналост и адрес.

**Първото класиране за местата в детските градини ще бъде оповестено на 22 май 2026 г.** Общината твърди, че процесът ще бъде транспарантен и механически гарантиран. Новата разпоредба цели да отстрани формалните спънки пред достъпа до обучение в София. Столичният общински съвет одобри тези правила след необятни публични съвещания и диспути. Електронната система остава постоянна и е подготвена за завършване на приема за актуалната акция.

Източник: paragraph.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР