ВАС потвърди новите правила за прием в детските градини в София
Върховният административен съд удостовери използването на новата Наредба за банкет в детските градини в София, оповестиха от " Московска " 33. Новите разпореждания, признати от Столичния общински съвет през март 2026 година за класирането през актуалната акция бяха краткотрайно спрени от първата инстанция - Административния съд-София.
От Столичната община допълват, че решението подсигурява, че класирането ще се организира по едни и същи правила за всички участници, без промени в придвижване. Тъй като системата за банкет продължава да работи по въведените през март настройки, не се постановат нови механически промени.
Основните промени в разпоредбите за банкет са уеднаквяване на тежестта на непрекъснатия и сегашния адрес, с цел да се регистрира действителното местоживеене на фамилиите, въвеждане на нов метод при уседналостта, съгласуван с съответната обстановка на кандидатстващите, както и спомагателна точка за фамилии от по-отдалечените региони на София.
" С това решение Върховен административен съд удостоверява опцията да се ползват новите правила за банкет - правила, които са резултат от дълъг развой на разбор и публичен спор. Това е значима стъпка към система, в която достъпът до места се основава на действителните потребности на фамилиите, а не на официални или неравнопоставящи критерии. За Столична община това е удостоверение, че напъните ни за по-справедлив модел са в вярната посока “, разяснява Десислава Желязкова, заместник-кмет по направление " Образование, спорт и юношески действия ".
Въпреки, че критериите в системата не са променяни и родителите са подредили кандидатурите си по отношение на тях, те въпреки всичко ще имат опция до 21 май да прегледат и при нужда да пренаредят поредността на желанията си в системата. Първото класиране ще излезе на 22 май.
От Столичната община допълват, че решението подсигурява, че класирането ще се организира по едни и същи правила за всички участници, без промени в придвижване. Тъй като системата за банкет продължава да работи по въведените през март настройки, не се постановат нови механически промени.
Основните промени в разпоредбите за банкет са уеднаквяване на тежестта на непрекъснатия и сегашния адрес, с цел да се регистрира действителното местоживеене на фамилиите, въвеждане на нов метод при уседналостта, съгласуван с съответната обстановка на кандидатстващите, както и спомагателна точка за фамилии от по-отдалечените региони на София.
" С това решение Върховен административен съд удостоверява опцията да се ползват новите правила за банкет - правила, които са резултат от дълъг развой на разбор и публичен спор. Това е значима стъпка към система, в която достъпът до места се основава на действителните потребности на фамилиите, а не на официални или неравнопоставящи критерии. За Столична община това е удостоверение, че напъните ни за по-справедлив модел са в вярната посока “, разяснява Десислава Желязкова, заместник-кмет по направление " Образование, спорт и юношески действия ".
Въпреки, че критериите в системата не са променяни и родителите са подредили кандидатурите си по отношение на тях, те въпреки всичко ще имат опция до 21 май да прегледат и при нужда да пренаредят поредността на желанията си в системата. Първото класиране ще излезе на 22 май.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




