Държавната ТЕЦ няма право да работи, постанови ВАС
Върховният административен съд дефинитивно се произнесе по поредицата от каузи против предоставеното на държавната Топлоелектрическа централа " Марица Изток " 2 сложно позволение за работа, позволяващо ѝ да изхвърля нездравословни газове над нормата. Според решението въглищната електроцентрала би трябвало да изиска от шефа на Изпълнителна организация по околна среда ново изговаряне и позволение за работа.
Към момента не е ясно по какъв начин това ще рефрлектира върху работата на електроцентралата, който дружно с АЕЦ " Козлодуй " обезпечава доставките на електрическа енергия за семействата. Няма реакция от самото сдружение или от енергийното министерство, което е негов принципал какви са периодите, в които би трябвало да се изиска и получи нова дерогация от условията за замърсяване.
Решениетона Върховен административен съд идва след поредност от каузи, заведени от Сдружение " За земята - достъп до правораздаване " и други екоорганизации против даденото изключение за замърсяване на сдружението.
Според обновеното позволение от 2021 година Топлоелектрическа централа " Марица изток 2 " може да изхвърля живак 30 μg/Nm3 при норма 7μg/Nm3 и серен диоксид 570 mg/Nm3 при норма от 130 mg/Nm3 (повече от четири пъти над нормите).
Сред оспорващите дерогацията екоорганизации, че при издаването на разрешителното не са взети поради Програмата за качеството на въздуха на община Гълъбово и новите разрешителни на останалите въглищни централи в района. Техен мотив беше, че европейското законодателство разрешава краткотрайно отклоняване от нормите, единствено в случай че разноските за постигането им са несъразмерно високи по отношение на изгодите за околната среда и човешкото здраве.
За решаването на правосъдния спор от Върховен административен съд желаеха от Съда на Европейския съюз отговор на преюдициално по делото на българските екоорганизации " Грийнпийс " – България и " За Земята ", както и гръцката Тhe Green Тank. Отговорът беше, че внарушение на европейското законодателствобългарската страна е разрешила на своята Топлоелектрическа централа " Марица Изток 2 " да не съблюдава наложените от Европейската комисия пределно възможни правила за замърсяване на въздуха с нездравословни газове безсрочно.
Със настоящето си решение висшите магистрати изпращат преписката на Изъплнителната организация по околна среда за ново изговаряне по преразглеждане на изискванията на комплексното позволение на Топлоелектрическа централа " Марица Изток 2 " като се съобразят със наложителните инструкции по тълкуването и използването на закона.
Сега способният орган би трябвало да вземе поради всички относими научни данни за замърсяването, в това число кумулативния резултат с други източници на съответния замърсител, както и ограниченията, избрани в относимия проект за качество на въздуха, признат за съответната зона.
" Решението на Върховен административен съд е явен сигнал, че българските институции не могат повече да подценяват законите и здравето на хората в името на замърсяващи технологии и политически дивиденти ", разяснява решението Антонова, шеф на " Грийнпийс " – България.
Организацията отбелязва, че съдебнот орешение идва в хода на международна енергийна рецесия, на безреден енергиен преход у нас, както и на фона на спорните поръчки на актуалното държавно управление за бъдещето на Маришкия басейн. " Но днешното решение демонстрира, че правосъдната система може да бъде поръчител за публичен интерес, тъй като животът и здравето на хората са най-ценният запас на една страна. Ролята на съда е да върне изпълнителната власт на прав път, въпреки и след десетилетия на необмислено замърсяване ", отбелязва се в прессъобщението на " Грийнпийс ".
" Решението бележи повратна точка в практиката на институциите да позволяват замърсяващи действия. Върховният съд удостовери задължението им да правят оценка в целокупност очакванотото замърсяване, като употребяват научни източници, вместо да се базират единствено на изказванията на операторите. Това е значима отбрана за здравето на хората и опция да вземат участие по-активно в процеса на взимане на решения, които имат влияние върху здравето им ", декларира Регина Стоилова, един от юристите по делото, съобщи Mediapool.
Антонова приканва Изпълнителната организация по околна среда и Министерството на околната среда и водите да разработят проект с съответни условия и времеви рамки, с които Топлоелектрическа централа " Марица изток 2 " да съобрази работата си от тук нататък. " Време е работещите в централата да получат реален небосвод за бъдещето на работните си места и редом с това държавното управление да работи интензивно за обезпечаването на други възможности ", добавя тя.
Към момента не е ясно по какъв начин това ще рефрлектира върху работата на електроцентралата, който дружно с АЕЦ " Козлодуй " обезпечава доставките на електрическа енергия за семействата. Няма реакция от самото сдружение или от енергийното министерство, което е негов принципал какви са периодите, в които би трябвало да се изиска и получи нова дерогация от условията за замърсяване.
Решениетона Върховен административен съд идва след поредност от каузи, заведени от Сдружение " За земята - достъп до правораздаване " и други екоорганизации против даденото изключение за замърсяване на сдружението.
Според обновеното позволение от 2021 година Топлоелектрическа централа " Марица изток 2 " може да изхвърля живак 30 μg/Nm3 при норма 7μg/Nm3 и серен диоксид 570 mg/Nm3 при норма от 130 mg/Nm3 (повече от четири пъти над нормите).
Сред оспорващите дерогацията екоорганизации, че при издаването на разрешителното не са взети поради Програмата за качеството на въздуха на община Гълъбово и новите разрешителни на останалите въглищни централи в района. Техен мотив беше, че европейското законодателство разрешава краткотрайно отклоняване от нормите, единствено в случай че разноските за постигането им са несъразмерно високи по отношение на изгодите за околната среда и човешкото здраве.
За решаването на правосъдния спор от Върховен административен съд желаеха от Съда на Европейския съюз отговор на преюдициално по делото на българските екоорганизации " Грийнпийс " – България и " За Земята ", както и гръцката Тhe Green Тank. Отговорът беше, че внарушение на европейското законодателствобългарската страна е разрешила на своята Топлоелектрическа централа " Марица Изток 2 " да не съблюдава наложените от Европейската комисия пределно възможни правила за замърсяване на въздуха с нездравословни газове безсрочно.
Със настоящето си решение висшите магистрати изпращат преписката на Изъплнителната организация по околна среда за ново изговаряне по преразглеждане на изискванията на комплексното позволение на Топлоелектрическа централа " Марица Изток 2 " като се съобразят със наложителните инструкции по тълкуването и използването на закона.
Сега способният орган би трябвало да вземе поради всички относими научни данни за замърсяването, в това число кумулативния резултат с други източници на съответния замърсител, както и ограниченията, избрани в относимия проект за качество на въздуха, признат за съответната зона.
" Решението на Върховен административен съд е явен сигнал, че българските институции не могат повече да подценяват законите и здравето на хората в името на замърсяващи технологии и политически дивиденти ", разяснява решението Антонова, шеф на " Грийнпийс " – България.
Организацията отбелязва, че съдебнот орешение идва в хода на международна енергийна рецесия, на безреден енергиен преход у нас, както и на фона на спорните поръчки на актуалното държавно управление за бъдещето на Маришкия басейн. " Но днешното решение демонстрира, че правосъдната система може да бъде поръчител за публичен интерес, тъй като животът и здравето на хората са най-ценният запас на една страна. Ролята на съда е да върне изпълнителната власт на прав път, въпреки и след десетилетия на необмислено замърсяване ", отбелязва се в прессъобщението на " Грийнпийс ".
" Решението бележи повратна точка в практиката на институциите да позволяват замърсяващи действия. Върховният съд удостовери задължението им да правят оценка в целокупност очакванотото замърсяване, като употребяват научни източници, вместо да се базират единствено на изказванията на операторите. Това е значима отбрана за здравето на хората и опция да вземат участие по-активно в процеса на взимане на решения, които имат влияние върху здравето им ", декларира Регина Стоилова, един от юристите по делото, съобщи Mediapool.
Антонова приканва Изпълнителната организация по околна среда и Министерството на околната среда и водите да разработят проект с съответни условия и времеви рамки, с които Топлоелектрическа централа " Марица изток 2 " да съобрази работата си от тук нататък. " Време е работещите в централата да получат реален небосвод за бъдещето на работните си места и редом с това държавното управление да работи интензивно за обезпечаването на други възможности ", добавя тя.
Източник: darik.bg
КОМЕНТАРИ




