Върховният административен съд окончателно се произнесе по поредицата от дела

...
Върховният административен съд окончателно се произнесе по поредицата от дела
Коментари Харесай

Държавната ТЕЦ няма право да работи, постанови ВАС

Върховният административен съд дефинитивно се произнесе по поредицата от каузи против предоставеното на държавната Топлоелектрическа централа " Марица Изток " 2 сложно разрештилен оз аработа, позволяващо ѝ да изхъврля нездравословни газове над нормата. Според решението въглищната електроцентрала би трябвало да изиска от шефа на Изпълнителна организация по околна среда ново изговаряне и позволение за работа.   Към момента не е ясно по какъв начин това ще рефрлектира върху работата на електроцентралата, който дружно с АЕЦ " Козлодуй " обезпечава доставките на електрическа енергия за семействата. Няма реакция от самото сдружение или от енергийното министерство, което е негов принципал какви са периодите, в които би трябвало да се изиска и получи нова дерогация от условията за замърсяване.   Решениетона Върховен административен съд идва след поредност от каузи, заведени от Сдружение " За земята - достъп до правораздаване "   и други екоорганизации против даденото изключение за замърсяване на сдружението.   Според обновеното позволение от 2021 година Топлоелектрическа централа " Марица изток 2 " може да изхвърля живак 30 μg/Nm3 при норма 7μg/Nm3 и серен диоксид 570 mg/Nm3 при норма от 130 mg/Nm3 (повече от четири пъти над нормите).   Сред оспорващите дерогацията екоорганизации, че при издаването на разрешителното не са взети поради Програмата за качеството на въздуха на община Гълъбово и новите разрешителни на останалите въглищни централи в района. Техен мотив беше, че европейското законодателство разрешава краткотрайно отклоняване от нормите, единствено в случай че разноските за постигането им са несъразмерно високи по отношение на изгодите за околната среда и човешкото здраве.    За решаването на правосъдния спор от Върховен административен съд желаеха от Съда на Европейския съюз отговор на преюдициално по делото на българските екоорганизации " Грийнпийс " – България и " За Земята ", както и гръцката Тhe Green Тank. Отговорът беше, че в българската страна е разрешила на своята Топлоелектрическа централа " Марица Изток 2 " да не съблюдава наложените от Европейската комисия пределно възможни правила за замърсяване на въздуха с нездравословни газове безсрочно.    Със настоящето си решение висшите магистрати изпращат преписката на Изъплнителната организация по околна среда за ново изговаряне по преразглеждане на изискванията на комплексното позволение на Топлоелектрическа централа " Марица Изток 2 " като се съобразят със наложителните инструкции по тълкуването и използването на закона.   Сега способният орган би трябвало да вземе поради всички относими научни данни за замърсяването, в това число кумулативния резултат с други източници на съответния замърсител, както и ограниченията, избрани в относимия проект за качество на въздуха, признат за съответната зона.
Източник: mediapool.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР