Въпросът за ефективното разследване на главния прокурор се постави още

...
Въпросът за ефективното разследване на главния прокурор се постави още
Коментари Харесай

Президентът Радев: Идеята за независимия прокурор започна с нарушение на закона

Въпросът за ефикасното следствие на основния прокурор се сложи още преди повече от десетилетие, само че чак в залеза на своето ръководство Бойко Борисов даде предложение в тази посока - и то в типичния си жанр: за 20 минути. По този метод президентът Румен Радев разяснява в ефира на bTV законодателните оферти за статута на Обвинител №1, които държавното управление стартира.

По думите му цялата концепция за самостоятелен прокурор с единствена задача да проверява основния е почнала с нарушаване на Закона за нормативните актове - без публично разискване и без оценка на въздействието, а може и да се стигне до колизия с Конституцията.

" Начинът на реализация на тези хрумвания не се припокриват с моите, допускам, и на доста хора показа за либералност на законодателния развой. Въвежда се нова мощна фигура, в някои аспекти - по-мощна от основния прокурор, а нея я няма в конституцията; тя се избира от прокурорската гилдия на Висш съдебен съвет (председателствана от основния прокурор), а не е и ясно кой ще проверява този магистрат при положение, че наруши закона, уточни Румен Радев.

" Понеже потеглят в самото начало с предложение с нарушаване на Закона за нормативните актове. Къде е публичното разискване, къде е оценката за влияние? Освен, в случай че ръководещите се мислят за непогрешими и за тях публичното мнение няма значение. Този въпрос и този проблем за ефикасното следствие на основния прокурор, той се слага от 10 година И чак в залеза на своето ръководство господин Борисов взема решение внезапно да даде предложение в характерен жанр за 20 минути. Аз не желая да разясня това предложение, тъй като вие знаете че президентът е в края на законотворческия развой, когато пристигна при мен към този момент гласуваният закон, тогава си давам своето мнение. Аз с интерес ще проследявам дебатите в Народно събрание и за мен е забавното какво мислят българските народни представители по този законопроект. Първо, дали той е задоволителен да реши този проблем? Второ, дали не влиза в колизия с Конституцията? Ние вменяваме самостоятелност на този нов прокурор, а по Конституция основният прокурор упражнява надзор, контрол за правда и методическо управление на всички прокурори? А Конституцията има господство над всички други закони. Какво е мнението на народните представители по обстоятелството, че се вкарва една нова, мощна фигура, в някои връзки по-силна от основния прокурор, а я няма регламентирана в Конституцията. И намират ли за обикновено прокурорската гилдия, която се господства до основния прокурор да предлага и да избира неговия надзирател, в случай, че основният прокурор също гласоподава за него. И още въпроси - в случай че този нов самостоятелен прокурор наруши закона, кой ще го проверява? Може би отново основният прокурор. Проблемът е доста по-дълбок и той няма да свърши с този законопроект. Неслучайно Венецианската комисия издаде рекомендации за дълбоки промени, които да обгръщат институционални промени, нови правила и най-много еволюция на политическата просвета. Явно това е непостижима задача в един към този момент презрял спор ", сподели още президентът Румен Радев.

Той акцентира, че дори и ГЕРБ да не вземат участие в консултациите за конституционни промени, които ще инициира, резултатът от полемиките ще влезе в Народното събрание и там ръководещите ще би трябвало да вземат отношение. " Там има доста рационални хора и те одобряват доста от тези позиции, които споделям ", означи Румен Радев във връзка с ГЕРБ.

Българите ще заживеят почтено, когато възпитат политиците си да живеят единствено от заплата.

" Ние би трябвало да преосмислим ролята и мястото на българските институции за превъзмогване на груповата безнаказаност и ерозията на държавността. Като споделям политиците, това са най-много тези политици, които взимат управнически решения, които се разпореждат с бюджет, които дефинират целите, които подписват контракти за публични поръчки. Има няколко значими инструмента, с цел да го реализираме. На първо място, това е непримиримостта на жителите, които да изискват институциите да работят в тяхна изгода, а не в интерес на партии, бизнес кръгове и така нататък Вторият значим инструмент, това е свободата на медиите. Най-вече проверяващите публицисти, които да разобличават корупцията. И третият най-съществен инструмент - това е мощен, самостоятелен съд, прокуратура и КПКОНПИ, които да лишават нелегално добито имущество, да запорират и доста значимо - да вкарват в пандиза. Затова са значими тези промени, те са сложни. Без тях ние няма по какъв начин да въведем ред в страната, да има правда, да има правдивост, да има свободна среда за бизнеса ", добави още президентът.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР