Въпрос относно възможностите за финансиране на ремонти на читалища в

...
Въпрос относно възможностите за финансиране на ремонти на читалища в
Коментари Харесай

Джевдет Чакъров: Очаквам министерството на културата да намери средства за ремонт на читалищата

Въпрос по отношение на опциите за финансиране на поправки на читалища в област Силистра зададе националният представител от Движение за права и свободи доцент доктор Джевдет Чакъров на културния министър проф. Велислав Минеков.

Излишно е да ви споделям, че област Силистра е един до друг с област Видин в България на последните две места по стандарт и развиване, за жалост. Читалището е типично българска социална институция, която няма аналог в Европа, а и по света, която е основана още преди Освобождението на България, за да извършва учебно-просветителски функционалности, съобщи националният представител от Движение за права и свободи.

Читалищата в България са се трансформирали в институция, която е развила и съхранила духовността ни като народ и като нация. На доста места, изключително в селата, читалищата са единственото място, където младежите и останалите поданици могат да отидат да употребяват компютри, тъй като не всички фамилии могат да си разрешат да имат такива в домовете си, акцентира Чакъров.

Той уточни, че читалищата са място, където младите могат да учат езици, да посещават извънкласни форми на образование, да развиват своите заложби. За селата читалищата са и концертни, изложбени и кинозали, както и места за тържества във връзка разнообразни празници.

Заради всички тези свои функционалности неслучайно множеството читалища в страната продължат да изписани като „ Народно читалище ”, т.е. национална национална институция. Немалко от читалищата в област Силистра са и исторически монументи, а евентуално и монументи на културата, тъй като имат над стогодишна история, сподели Чакъров. И даде за образец читалищата в село Иширково и село Бабук в община Силистра, читалище „ Никола Йонков Вапцаров ” в град Дулово, читалището „ Йордан Йовков ” в град Алфатар, читалище „ Вапцаров ” в град Тутракан.

В област Силистра общо 42 читалища имат належаща нужда от ремонт. Най-много от тях, за жалост, са в една от огромните общини, в Дулово – 23. 3 са в община Тутракан, 3 в община Ситово, 2 в община Силистра, 4 в община Алфатар, 2 в община Кайнарджа и 5 в община Главиница, заяви националният представител. И попита какви са вероятните източници за финансиране на поправки на тези читалища, а и по принцип на читалищата като цяло? Има ли опция тези поправки да се финансират от държавния бюджет и/или от бюджета на Министерството на културата, или от стратегиите, финансирани от европейските фондове през програмния интервал 2021-2027 година И в случай че да – кои са вероятните източници за финансиране, респективно и кои са стратегиите, попита още доцент Джевдет Чакъров.

Съгласно член 2 от Закона за националните читалища, националните читалища са обичайни самоуправляващи се български културно-просветни сдружения в обитаемоте места, които извършват и държавни културно-просветни задания. Читалището придобива качество на юридическо лице с вписването му в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, отговори министър Минеков.

Законът за националните читалища регламентира методите за финансиране на тези културно-просветни сдружения, които според член 21 могат да набират средства от следните източници: Членски импорт, културно-просветна осведомителна активност, дотация от държавния и общинския бюджет, наеми от движимо и недвижимо имущество, дарения, завети и други доходи. В допълнение, читалищата могат да развиват и спомагателна стопанска активност, обвързвана с предмета на главната им активност, в сходство с настоящото законодателство, като употребяват приходите от нея за реализиране на избрани в устава им цели. Народните читалища не разпределят облага, продължи да цитира закова културният министър.

Възможностите за поддръжка и ремонт на сградния ремонт на читалищата са планувани преди всичко в Закона за националните читалища, като според наредбите на член 23, алинея 2, при дефицит на средства за ремонт и поддръжка на читалищната постройка, средствата се обезпечават от общинския бюджет, сподели Минеков. Той осведоми, че Министерството на културата дава целева финансова поддръжка за осъществяване на профилирани консервационно-реставрационни действия за недвижими културни полезности по Програма „ Опазване на недвижимото културно завещание ”. Правилата за кандидатстване за целева финансова поддръжка са оповестени и налични на интернет страницата на Министерството на културата.

Средства за реституция на читалища е допустимо да се провиснал при положение, че постройките на читалищата са регистрирани като недвижими културни полезности. За възобновяване и ремонтни действия на своя сграден фонд читалищата биха могли да се възползват от опциите на Оперативна програма „ Развитие на районите ” за интервала 2021-2027 година на Министерство на регионалното развитие. В съответния случай читалищата в област Силистра биха могли да аплайват като бенефициенти с планове, направени в партньорство с общината, на чиято територия се намира читалището. По програмата ще има опция за финансиране на действия за енергийна успеваемост на здания с културно предопределение, увери министърът.

Той добави, че Министерство на регионалното развитие публично е разгласило насоки за кандидатстване по процедура за даване на средства посредством асортимент на оферти за осъществяване на вложения BG-RRP-4.020 – „ Подкрепа за стабилно енергийно възобновяване на обществен сграден фонд за административно обслужване, просвета и спорт ”, в осъществяване на инвестиция C-4.11, което е спомагателна настояща опция на читалищата за подготовка на планове със период до 28 април 2023 година

Информацията, която поднесохте, е обществена, разяснява Джевдет Чакъров. Но ние като страна и вие като Министерство на културата би трябвало да бъдете по-активни, по-съпричастни към поддържането на читалищата предвид на функционалностите и наличието им. Трябва да има угриженост от страна на страната, на всички ни, с цел да действат, безапелационен бе националният представител от Движение за права и свободи.

Идеята беше да видите и вие, може би до този миг не се е помислило тъкмо по какъв метод да се усъвършенства поддържането на читалища, които са в общини, които и да имат предпочитание, нямат тези благоприятни условия, нямат съответните доходи. Не приказваме за четирите най-големи града в България – София, Пловдив, Бургас, Варна, където има благоприятни условия това да се случва, а за места, където има нужда страната да бъде на мястото си, било то по линия на Министерството на културата, било то по линия да се намерят съответни пера, разяснява още Чакъров.

Бил към в доста читалища, където мен ме е боязън, че ще влязат деца и ще станат някакви проблеми. Да не приказваме, че тези институции не могат да извършват предназначението си, функционалностите си. Те са рискови обекти. И всички носим отговорност за това. Очаквам от страна на Министерството на културата, и аз ще продължа да проследявам този развой, да се откри някакво рационално решение, съобщи Чакъров.

За страдание бюджетът на Министерството на културата мога да го дефинира като извънредно печален. Но има над 3 млн. лева средства за консервация и реституция, които могат да бъдат употребявани в посока към читалищата, отговори министър Минеков. Допълнително напълно неотдавна подписахме литература за читалищните библиотеки за към 3 млн. лв.. Това беше в действителност доста сериозен ход, който беше изработен 2021 година, добави той.

Вероятно в действителност общините не са способни да се погрижат, само че би трябвало да има специфичен бюджет в читалищата, който да бъде ориентиран към Министерството на културата. Това ще стане с смяна в настоящия закон, сподели още министърът на културата.
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР