Въпреки въпросителните около минималните пенсии и това в какъв размер

...
Въпреки въпросителните около минималните пенсии и това в какъв размер
Коментари Харесай

Най-бедните пенсионери вече получават 580 лв.

Въпреки въпросителните към минималните пенсии и това в какъв размер те би трябвало да бъдат изплатени - през днешния ден пенсионерите получиха сумите след нарастването от предишното лято. До проблема се стигна след приключването на бюджета на Общественото обезпечаване за 2024 година, който от 1 януари към този момент не работи. Размерът на минималната пенсия е записан единствено там.

До последно българските пенсионери не бяха наясно дали този месец няма да вземат по-малко пари по отношение на предходните. В последна сметка дефинитивно през днешния ден всички, които взимат минимална пенсия, получиха 580 лв.. Това е сумата след актуализацията на пенсиите през юли предходната година. Съмненията бяха към това дали поради неприетия бюджет, или неналичието на продължение на миналогодишния пенсионерите няма да получат сумата от януари предходната година - 523 лв.. И през днешния ден служебният финансов министър Людмила Петкова удостовери, че промени няма да има.

Минка Димитрова е посветила живота си на това да образова. Има дълготраен стаж като преподавател, само че все пак получава минималната пенсия за страната. Не крие, че се лишава от доста неща. „ Работил си 40 години и някак си не е редно - насмешка е с възрастните хора ”, разяснява учителката. „ Ако бяха създали по този начин да сме на минималната пенсия от януари предходната година… Хората разчитат на тези пари. Какво са 580 лева? Аз в този момент ще отида и половината ще ги дам за медикаменти за мен и за брачна половинка ми ”, споделя пред Нова тв Минка.

Текстовете, които дефинират дейности в обстановка без признат бюджет, провокираха и разнообразни тълкувания. „ Няма настоящ влезнал в действие закон, който да постанови нов размер, а в случай че бъдат изплатени нови размери на пенсиите - това би било нонсенс. Същият е и въпросът с минималната работна заплата ”, разяснява Михаил Кръстев от Съюза за стопанска самодейност.

„ Има законово предписание - швейцарско предписание, което дефинира какъв брой да бъде актуализацията. Тя не зависи толкоз от Закона за държавния бюджет. По-скоро обезпечаването на средствата минава през Държавния бюджет, по тази причина е добре да има призната план-сметка ", изясни старши икономистът в „ Отворено общество ” Георги Ангелов.

По думите на служебния финансов министър в Закона за обществените финанси е написано, че в догадка на неприет бюджет разноските се правят в размери не по-големи от тези за същия интервал за предходната година, само че откакто се отчетат влезнали в действие нормативни актове на Народното събрание.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР