Прогноза за лихвените проценти за 2025г. от Bank of America
Въпреки по-ранния оптимизъм, съгласно специалистите възможностите за нови понижения на лихвените проценти през 2025 година стават все по-малко евентуални.
Въпреки очакванията на Уолстрийт, упоритата инфлация, устойчивият пазар на труда и възходящият федерален дълг вършат малко евентуално облекчаването на паричната политика. Икономистът от Bank of America Стивън Джуно предвижда , че лихвените проценти ще се запазят постоянни, базирайки се на устойчивата икономическа интензивност и инфлацията, която е доста над задачата на Фед от 2%.
Неотдавнашните данни акцентират това предизвикателство. През декември показателят за цените на производителите (PPI) се увеличи с 0.3%, а годишната базисна инфлация доближи 3.5%, което е най-високата ѝ стойност от началото на 2023 година Индексът на потребителските цени (CPI) последва образеца, сигнализирайки за резистентен ценови напън. Същевременно пазарът на труда добави 256,000 работни места през декември, което докара до повишение на безработицата до едвам 4.1%, усложнявайки двойния мандат на Фед за надзор на инфлацията при поддържане на цялостна претовареност.
Към това се прибавя и рецесията с дълга на федералното държавно управление. При недостиг от $710.9 милиарда през първото тримесечие – 39% скок по отношение на предходната година – и държавен дълг, надхвърлящ $36 трилиона, възходящите разноски за лихви натоварват финансовия бранш. Доходността на държавните скъпи бумаги се увеличи, като 10-годишната облигация доближи 4.8%, което в допълнение усили разноските по заемите.
Балансът на Фед е явен: Намаляването на лихвите крие риск от наново разпалване на инфлацията, до момента в който възходящите дълг и разноски вършат фискалната непоклатимост по-трудна. Засега се чака централната банка да удържи курса си, давайки приоритет на икономическата непоклатимост в изискванията на възходящ напън.