Въпреки че настоящият слънчев цикъл е едва в средата си,

...
Въпреки че настоящият слънчев цикъл е едва в средата си,
Коментари Харесай

Това предвещава нова фаза за Слънцето

В ъпреки че актуалният безоблачен цикъл е едвам в средата си, Слънцето демонстрира признаци, че стартира нов. 

Нашата звезда се доближава към слънчевия най-много на сегашния 11-годишен цикъл, което значи, че скоро ще доближи пика на интензивността си, преди да стане все по-слабо дейна. 

Възможно е обаче Слънцето към този момент да демонстрира признаци на начало на идващия си цикъл, разкриха откриватели от Университета в Бирмингам на Националната астрономическа среща на Кралското астрономическо сдружение в Обединеното кралство. 

Слънчевият цикъл се дефинира главно от комплицираната динамичност на магнитното поле на Слънцето. Това магнитно поле се генерира от процеса на слънчевото динамо, което се задвижва от разбъркването на плазмата в Слънцето. По време на всеки цикъл магнитното поле на Слънцето претърпява цялостно превръщане, което значи, че северният и южният магнитен полюс се разменят, което се случва към слънчевия най-много. 

По време на слънчевия най-малко има малко слънчеви петна и минимална слънчева интензивност, защото магнитното поле е устойчиво и просто, нормално с диполна конструкция. При приближаване на слънчевия най-много броят на слънчевите петна се усилва, защото слънчевото магнитно поле става по-сложно и усукано, което води до по-чести слънчеви изригвания и изхвърляния на коронарна маса. Прогнозите са, че идващият безоблачен най-много ще настъпи сред края на 2024 година и началото на 2026 г. 

„ Слънцето има почти 11-годишен цикъл на слънчеви петна. Сега сме в безоблачен цикъл 25, който стартира през декември 2019 година Когато наближаваме пиковата интензивност към средата на пътя, слънчевите петна стават по-активни и се записват слънчеви изригвания. Тези изригвания пораждат, когато магнитните полета на Слънцето се изкривят “, споделя Роджър Дюб, професор по физика в Рочестърския софтуерен институт. 

„ Магнитните полета могат да се счупят, причинявайки слънчеви изригвания - електромагнитни стихии на повърхността на Слънцето. Понякога, тези изригвания провокират изхвърляне на голямо количество слънчева плазма в Космоса под формата на изхвърляне на коронална маса (CME) ", изяснява Дюб.  

Въпреки това, предварителните изследвания на откриватели от университета в Бирмингам са разкрили признаци, че Слънцето към този момент може да стартира идващия си цикъл. Тези резултати към момента не са оповестени в рецензирано списание, показва Newsweek. 

Астрономите мерят въртенето на Слънцето, употребявайки неговите вътрешни звукови талази, което им разрешава да учат въртящи се пояси от плазма в звездата. Предишни данни демонстрират, че тези пояси са склонни да се форсират няколко години преди началото на слънчевия цикъл. 

Слънчевите торсионни осцилационни сигнали на Слънцето сега наподобяват по същия метод, както преди началото на предходните слънчеви цикли. 

„ Вълнуващо е да забележим първия намек, че моделът ще се повтори още веднъж в цикъл 26, който би трябвало да стартира след към шест години. С повече данни се надявам да разберем повече за ролята, която тези потоци играят в комплицирания танц на плазмата и магнитните полета, които образуват слънчевия цикъл “, споделя в изказване Рейчъл Хоу, теоретичен помощник в университета в Бирмингам. 

Припомняме и тази изложба от нашия списък:

* Във видеото: 

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР